♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Borges’in Tartışmalar’ı İlk Defa Türkçe’de

Dünya edebiyatının usta ismi Borges’in düzyazı ile şiirin iç içe geçtiği denemeleri, edebiyata ve yazmaya ilgi duyan herkese sesleniyor. Tartışmalar, Çiçek Öztek çevirisi ve İletişim Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda.

Tartışmalar, Borges’in 1930’lu yıllarda kaleme aldığı felsefeye, teolojiye, edebiyata dair kısa denemelerinden oluşuyor: Akhilleus ile kaplumbağa paradoksu, zaman içinde bir an olarak uzam, Kabala, Kutsal Üçlü gizemi, Cehennem kültü, okurun batıl inanışları, anlatı sanatı ve büyü, Arjantin edebiyatı ve gelenek/evrensellik meselesi, Chaplin, Sternberg, Fleming ve Vidor filmleri, hatta küçük bir Hollywood/Rus sineması karşılaştırması, tekrar tekrar dönülen Whitman ve onun bir edebiyatçı ve şair olarak benzersiz kişiliği, Flaubert’in ibretlik yazgısı... bu kitaba sığan sayısız temadan sadece birkaçı. Borges rehberliğinde edebi fikirler ve imgeler arasında bir gezintiye çıkmak isteyenler için...

“Borges, Buenos Aires banliyölerinin aykırı düşünürü, Latin argosunun uzmanı, kütüphanecilerin sonsuz toplamı, Ön Asya ve Palermo’nun nadir harmanı, Chesterton ve Carriego, Kafka ve Martin Fierro. Borges, her şeyden önce büyük bir şair.”
ERNESTO SABATO

Borges’in düzyazı ile şiirin iç içe geçtiği denemeleri, edebiyata ve yazmaya ilgi duyan herkese sesleniyor.

Tartışmalar - Jorge Luis Borges
Orijinal Adı: Discusión
Çeviren: Çiçek Öztek
İletişim Klasikleri - 73
1. baskı - Haziran 2014
217 sayfa
18,00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template