♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 3 Haziran’da Başlıyor

Ülkemizde opera ve bale sanatlarını toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye’nin kültür sanat yaşamına destek vermek amacıyla hareket eden DenizBank’ın ana sponsorluğunda organize ettiği 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 3 - 17 Haziran 2014 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.  

İki hafta sürecek festival, Başrejisör Yekta Kara’nın sanat yönetmenliğinde Haziran ayı boyunca, 6 opera prodüksiyonu ve bir gala konser ile toplam 10 temsille sanatseverlerin karşısında olacak. Festival kapsamında seyirciler; Ankara, İstanbul, Samsun ve Mersin Devlet Opera ve Balesi yapımlarının yanı sıra, Salzburg Devlet Operası’nın “Beklenmedik Karşılaşma” adlı yapımını da izleyebilecekler.  

Festivalin kapanışında Zorlu Center PSM’de gerçekleşecek Gala Konseri’ne, dünyaca ünlü Rus bariton Dmitri Hvorostovsky damgasını vuracak. Dmitri Hvorostovsky’e Şef Constantine Orbelian ile Soprano Ana Maria Martinez’in yanı sıra İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek. Opera salonlarının vazgeçilmez sanatçısı Dmitri Hvorostovsky, dünyanın yaşayan en ünlü baritonu olarak kabul ediliyor. 

Prof. Rengim Gökmen: “Opera, bir metropolün en önemli sanat olayıdır”
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Prof. Rengim Gökmen festival hakkında şunları söyledi: “Uluslararası İstanbul Opera Festivali, İstanbul kentinin dünya klasmanında farklı bir konumda olmasını sağlamıştır. Opera ve bale sanatları büyük metropollerin en önemli sanatsal etkinlikleridir. Bu yılki festivalimiz; Attila, Fatih Sultan Mehmet, Saraydan Kız Kaçırma gibi Türk, doğu ve tarihi temaların işlendiği eserlerin yer aldığı bir festival olma özelliğini taşıyacak. Festivalimizin alamet-i farikası olan Saraydan Kız Kaçırma Operası, Yıldız Sarayı ve Topkapı Sarayı’ndan sonra ilk kez Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’nde sanatseverle buluşacak.” 

Hakan Ateş: “Festival sayesinde opera toplumun geniş kesimlerine kadar yaygınlaştı ”
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise Uluslararası İstanbul Opera Festivali’ne başlangıcından bugüne kadar verdikleri destekten memnuniyet duyduklarını ifade etti. Ateş, “Ortaya konulan yapıt ve organizasyonlarla global arenada ses getiren Uluslararası İstanbul Opera Festivali’ne desteğimiz, kurulduğumuz gün benimsediğimiz ‘Sanata Evet’ anlayışımızın doğal bir yansımasıdır. Bundan beş yıl önce Devlet Opera ve Balesi ile güçlerimizi birleştirdiğimizde, opera sanatının toplumun geniş kesimlerince benimsenmesine katkı sunmak gibi bir hedefimiz vardı. Bugün geldiğimiz noktada, ülkemizin kültür-sanat yaşantısına bu yönde bir fayda sunabilmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Zira sosyal sorumluluk vizyonumuz çerçevesinde, toplum yaşantısında olumlu yönde fark yaratabildiğimiz ölçüde attığımız adımların anlam kazandığına inanıyoruz. Dokuz yıldır sürdürdüğümüz İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sponsorluğumuz, Uluslararası Bodrum Bale Festivali’ne olan katkımız ve iştirakimiz DenizKültür aracılığıyla yürüttüğümüz onlarca farklı projeyle Türkiye’de ‘Sanata Evet’ demeye devam edeceğiz” dedi.

Yekta Kara: “Ülkede ve dünyada ‘Her Zaman Opera’…”
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Başrejisörü ve Festival’in Sanat Yönetmeni Yekta Kara da; “Opera tüm dünyada kendini yeniliyor. Popüler kültürün egemenliğini kıracak, gençlerin de beğenisini kazanacak çağdaş, atılımcı yapımlar üretiliyor dört bir yanda. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında, işte bu çalışmaları öne çıkarmak, Türkleri konu alan operalara geniş yer vermek, her açıdan nitelikli, daha önce İstanbul’da sahnelenmemiş ilgi çekici örnekleri sergilemek istiyoruz.  Bu yenilenme ve değişim sürecinde en büyük güvencemiz, gençler elbet; yorumcusuyla, seyircisiyle gençler. Bizim gibi genç nüfus oranı yüksek bir ülkede gençliğin simgelediği yoğun enerjinin sanata, operaya yansıması çok doğal. Ülkemizde gençlerin gelecekte bu sanatı çok daha ileri taşıyacağı inancıyla ‘Her Zaman Opera’ diyoruz” diye konuştu. 

2014’e damgasını vuracak sanat olayı: Dünyanın yaşayan en ünlü baritonu Dmitri Hvorostovsky Türkiye’de! 
Festivalin kapanış tarihi olan 17 Haziran Salı gecesi gerçekleşecek Gala Konseri’nde opera salonlarının vazgeçilmez efsane sanatçısı Dmitri Hvorostovsky İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Diskografisinde resitallerden operalara kadar çok çeşitli eser bulunan Dmitri Hvorostovsky, klasik eserler kadar popüler halk şarkılarını da kendi tarzında seslendiriyor. Klasik müzik ve opera temalı altı adet TV filmi ve dizisinde de rol almış olan ünlü bariton, Gala Konseri’nde, soprano Ana Maria Martinez ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde dinleyenlere büyülü anlar yaşatacak. Zorlu Center PSM gerçekleşecek konser yine ünlü bir isim olan Şef Constantine Orbelian tarafından yönetilecek.

Festivalin biletleri MyBilet tarafından satılıyor. Bilet fiyatları ise 20 TL – 150 TL arasında değişiyor.

Program:

ATTİLA, G.Verdi  ( 2 Perde - 2 saat 15 dakika )
Ankara Devlet Opera ve Balesi / 3 Haziran 2014, Salı / Zorlu Center PSM
Konuk yönetmen Andrejs Zagars’ın sahneye koyduğu eserde; Hun İmparatoru, büyük komutan Attila’nın, Roma’yı işgali sırasında esir düşen Odabella’ya olan aşkı ve Odabella’nın intikam planları anlatılıyor. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde 2014 yılında ilk kez sahnelenen ve her temsil kapalı gişe oynayan eser, Zorlu Center PSM’de sahnelenecek.

FATİH SULTAN MEHMET, G.Rossini  ( 2 Perde - 2 saat 30 dakika )
İstanbul Devlet Opera ve Balesi / 6 Haziran 2014, Cuma / Zorlu Center PSM
Yönetmen Yekta Kara’nın farklı bir yorumla, zaman ve mekan değişikliği yaparak İstanbul’un fethi sürecine taşıdığı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi yapımı “II. Mehmet” Operası, dünyada ilk kez Mehteran Bölüğü’nü de opera sahnesine çıkarıyor. “Fatih Sultan Mehmet” adıyla, sahne üzerinde yüzlerce sanatçının katılımı sonucu dev bir kadroyla sahnelenen görkemli eser, festivalin ilk yılında izleyici ile buluşmuş ve büyük yankı uyandırmıştı.

SARAYDAN KIZ KAÇIRMA, W.A.Mozart   ( 3 Perde - 2 saat 15 dakika )
Samsun Devlet Opera ve Balesi / 9-10 Haziran 2014, Pazartesi – Salı / İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi
W.A.Mozart’ın ünlü eseri “Saraydan Kız Kaçırma” operası; İstanbul, Ankara ve İzmirli solist sanatçıların katılımıyla Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu tarafından seyirciye sunuluyor. Festivalin simgesi haline gelen operayı, eseri yurtdışında da pek çok kez sahnelemiş olan Yekta Kara sahneye koyuyor. Mozart’ın bağışlayıcı özelliği ve erdemli tavrı nedeniyle oyunun ana karakteri olarak Selim Paşa’yı öne çıkardığı eserde, Doğu-Batı kültürlerinden gelen oyun kişilerinin farklılıkları ve çatışmaları vurgulanıyor.  

BİRJAN VE SARA, M. Tulebayev   ( 2 perde - 2 saat )
Samsun Devlet Opera ve Balesi / 13 Haziran 2014, Cuma /  Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi
TÜRKSOY´un 2013 yılını, doğumunun 100. yılı nedeniyle Kazak besteci Mukan Tulebayev'e ithaf etmesinin ardından geçen yıl Türkiye prömiyeri yapan eser, Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor. 

BEKLENMEDİK KARŞILAŞMA, C.W.Gluck   ( 2 perde - 2 saat 30 dakika )
Salzburg Devlet Operası 14- 15 Haziran 2014, Cumartesi – Pazar / Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi
Salzburg Devlet Operası’nın sahneleyeceği C.W.Gluck’un “Beklenmedik Karşılaşma” operası, Avrupa'da 18. yüzyılda ‘Türk operaları akımı’na dönüşen Türk hayranlığının ürünlerinden biri. Eser, 1780 yılında Viyana'da sahnelenmiş, büyük ilgi ile karşılanmış ve günümüze değin birçok ülkede beğeni toplamıştır. Eserde, halk müzikleri ve aryalar gibi çeşitli unsurlar bir araya geliyor. Rengarenk bir hacı grubunun maceralarını Kahire limanına ve Nil feribotunun güvertesine uyarlayan Salzburg Devlet Operası, ilk kez festivalde İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

LÜKÜS HAYAT, C.R.Rey   ( 2 Perde - 2 Saat 30 dakika )
Mersin Devlet Opera ve Balesi 15-16 Haziran 2014, Pazar – Pazartesi / Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi
Türk operet ve müzikalleri tarihine damgasını vurmuş olan Cemal Reşit Rey’in ölümsüz eseri “Lüküs Hayat” opereti, 15-16 Haziran tarihlerinde, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından, ünlü tiyatro adamı Haldun Dormen’in rejisi ile sahneleniyor. Eser, ülkemizde 28 yıl gibi oldukça uzun bir süre kapalı gişe oynayarak büyük bir rekor kırmış ve dünyanın en uzun oynanan beş yapıtından biri olmuştur. 

GALA KONSERİ - “DMITRI HVOROSTOVSKY” 
Soprano: Ana Maria Martinez, Şef: Constantine Orbelian 
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu
17 Haziran 2014, Salı / Zorlu Center PSM
Festival, 2014 yılına damgasını vuracak bir sanat olayı ile son bulacak. Dünyaca tanınan ünlü bariton Dmitri Hvorostovsky, Gala Konseri’nde sanatseverler ile buluşacak. New York’tan Moskova’ya, Londra’dan Viyana’ya dünyanın en büyük, en önemli opera sahnelerinde seyircinin gözdesi haline gelmiş sanatçı, soprano Ana Maria Martinez ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşliğinde, Şef Constantine Orbelian yönetiminde sahne alacak.

Arkeoloji Müzesi’nde temsiller 21.00’da, diğer temsiller 20.00’da başlayacaktır.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template