♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Spotify'nin Araştırmasına Göre İş Yerlerinde En Çok Dinlenen Adele

Lider müzik yayın hizmeti Spotify tarafından yaptırılan küresel araştırmanın bugün açıklanan sonuçlarına göre, iş yerinde müzik dinlemek çalışanların daha mutlu olmasını sağlıyor ve ofisteki morali ve yaratıcılığı artırıyor. 

Çalışanların neredeyse üçte ikisi (%61) iş yerindeyken müzik dinlediğini söylüyor. Listenin en üst sırasında Adele (%16) yer alırken onu ikinci sırada Arctic Monkeys (%14) ve üçüncü sırada folk dörtlüsü Mumford & Sons (%13) takip ediyor. 

Yüzlerce ofiste araştırma yapan ve müziğin stres giderdiğini ve konsantrasyonu artırdığını tespit eden iş yerinde müzik konusunda uzman Dr. Anneli Haake ile işbirliği yapan Spotify'ın araştırmasına göre, çalışanların üçte birinden fazlası (%36) müziğin çalışanların günü atlatmalarına yardımcı olduğunu söylerken beşte biri (%20) müzik dinlemenin "sıkıcı" işlerinden hoş bir kaçış olduğunu ifade ediyor.

Çalışanlar müziğin iş yerinde daha verimli olmalarını sağladığını düşünürken %16'sı, iş arkadaşlarının sesini bastırmak için müzik dinlediklerini itiraf ediyor. Araştırmaya göre çalışanların dinledikleri şarkıları dikkatle seçmesi gerekiyor. Yapılan araştırmada dünya çapında on kişiden biri (%10) müzik tercihlerine göre meslektaşlarını yargıladıklarını dile getiriyor.

Spotify'ın araştırması ayrıca iş yerinde en popüler müzik türünün pop/liste şarkıları olduğunu gösteriyor - katılımcıların üçte birinden fazlası (%34) tercihlerinin bu yönde olduğunu söylerken onları rock müzik dinleyenler yakından takip ediyor (%29).

Spotify ve Dr. Haake'nin ruh halinize uygun en çok dinlenen ofis şarkıları listesi şunları içeriyor: 

Düşük çeneli iş arkadaşlarından gelen gürültüyü bastırmak için:
Do I Wanna Know? – Arctic Monkeys 
Dr. Haake'ye göre: "Konsantrasyonu artırmak ve ofisteki dikkat dağınıklığını azaltmak için birkaç farklı enstrüman kullanan ve dengeli bir sesi ve temposu olan bir müzik seçin."

Motivasyon için:
We Can’t Stop – Miley Cyrus 
Dr. Haake'ye göre: "Müziği motivasyon veya hayal kurmayı durdurmak için kullanmak istiyorsanız hoşunuza giden ve sizi mutlu eden bir şey seçin - ritmik, hareketli veya dinamik bir şey." 

Konsantrasyon için:
Drunk in Love – Beyoncé  
Dr. Haake'ye göre: "Dikkati kolay dağılanlar, daha az dikkat dağınıklığı için iyi bildikleri bir parçayı dinlemelidir."

Canlandırıcı bir şeyler istediğinizde:
Get Lucky – Daft Punk ft. Pharrell
Dr. Haake'ye göre: "Çok çalıştıktan sonra üç dakikalığına en sevdiğiniz parçayla kendinizi ödüllendirin. Sandalyenizden kalkın ve stresi azaltmada hayati önem taşıyan endorfin salgısını artırmak için kan akışınızı hızlandırmak üzere biraz dans edin."

Spotify'ın Küresel İletişim Başkan Yardımcısı Angela Watts ise şunları söylüyor: "Ofiste enerjimizi muhafaza etmek için ortak çalışmaya dayalı Spotify çalma listeleri kullanıyoruz - böylece herkes kendi gizli keyfiyle katkıda bulunabiliyor ve kimse gösteri müziklerine duydukları aşk yüzünden eleştiri oklarının hedefi olmuyor. Bu araştırmada özellikle ilginç olan nokta ise iş yerinde müzik dinlemeye karşı tutumların değişmesi - eskiden insanlar ofiste müzik çalındığında ters ters bakarken artık müziğin sadece morali yükseltmekle kalmadığı, yaratıcılık ve üretkenliği de artırdığı kanıtlandı." 

Dr. Haake de şunları ekliyor: "Bu çalışmada benim açımdan gerçekten ilgi çekici nokta, dinleyicilerin kendi müzik ihtiyaçlarını iş yerindeki taleplerle dengeleme şekliydi. İnsanlar başkalarını rahatsız etmemeye veya müşterilerin önünde profesyonelce olmayan bir şekilde görünmemeye çok dikkat ediyorlar. Kendi müziğini dinlemenin insanları gerçekten mutlu ettiğini biliyoruz - mutlu bir çalışan ise büyük ihtimalle daha üretken bir çalışan olacaktır."

İş günü için en iyi atmosferi sağlamak üzere ofis çalışanlarını sabahtan akşama kadar canlı tutacak parçalar içeren hazır bir Spotify çalma listesi oluşturuldu: İş yerinde müzikShare this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template