♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Nisyan: Anıların Geri Dönmeksizin Zihni Terk Edişi

Hayat, terk etmeye hazır… Usulca kıvrılıyor, bükülüyor. Yeniden yaratılmış hatıralar her zamankinden canlı, şimdiki zamansa gideli çok oldu!.. 

Nisyan, sadece bir kitap değil, okuyanın asla unutmayacağı çarpıcı bir deneyim!

Murat Gülsoy’un yeni romanı Nisyan… Kitap, birer paragraflık kısa bölümlerden oluşuyor. Romanın kahramanı ve anlatıcısı, ölüm döşeğindeki bir yazar. Bilinci gidip geldiği için anlattıkları, anımsadıkları da belli bir mantık içermiyor. Sayıklamalarla yürüyen bir metin… Gülsoy, ölmek üzere olan anlatıcısının zihninden geçenleri kullanıp çoğaltıyor, güçlü metaforlarıyla okuyanın aklını yarım sayfalık metinlere gömüyor.

Hiç kimse kaybolmak istemiyor bu karanlık denizde, ama bu deniz son, hatta tek hakikat. Geminin sulara gömülmesinden önceki anların tasavvuru her zihnin kaçınılmaz meşguliyetidir. Sonucu belli bir meşguliyettir bu, bir gün bitecektir. Ama edebiyatta ölüme giden yolu, ölüm ânını ve ölümün kendisini düşünen karakterler ölümsüzlüğün ta kendisidir.  

Murat Gülsoy Nisyan’da bunu yapıyor, ölümü ölümsüzleştiriyor. Alışılmadık bir Gülsoy kitabı bu, müthiş çekici ve sarsıcı. Anbean karanlık denizin sularına batan, giderek parçalanan bir aklın girdaplarını ve karanlık denizi dalgalandıran sonu, edebî bir şiddet olarak gözlerimizin önüne seriyor. Doğduğumuz an o karanlık denize adım atmış olduğumuzu ve ömür denen geminin önünde sonunda sulara gömüleceğini biliyoruz. Murat Gülsoy bu bilgiyi edebiyatın doruğuna çıkarıyor.

NİSYAN 
Yazar: Murat Gülsoy
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 112 Sayfa
Fiyatı: 10 TL
Yayın tarihi: 12 Şubat 2013


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template