♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Emperor

Peter Webber’in tarihi draması “Emperor”dan ilk fragman yayınlandı...

Kariyerine 1992’de çektiği kısa filmle başlayan Webber, uzun süre tv filmleri yönettikten sonra ilk önemli sınavını “Girl with a Pearl Earring” ile vermiş ve beklentileri karşılamıştı. İngiliz yönetmenin ikinci filmi ise dört yıl sonra gelmiş ve zor bir işi başardığı “Hannibal Rising” ile önemli bir seriye katkıda bulunmuştu. Altı yıl aradan sonra yeniden yönetmen koltuğuna oturan Webber, yine tarihi bir filmle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Kariyerine bakılırsa, kendine uygun bir film bulmuş gibi... Lakin senarist ikili için aynı şeyleri söylemek zor... Roman uyarlaması için, işin başına geçmiş olsalar da, pek güven vermiyorlar... Vasat filmlerin senaristi olarak bildiğimiz David Klass ve Vera Blasi ikilisinden Klass, biraz daha tecrübeli olanı... En bilindik senaryosu ilk işi “Kiss the Girls” ama o da roman uyarlaması... Oyuncu kadrosuna gelince, başrollerde Lost’la yaptığı çıkışı sinemaya bir türlü taşıyamayan Matthew Fox ve Tommy Lee Jones’a Japon oyuncular Eriko Hatsune, Takatarô Kataoka, Kaori Momoi, Isao Natsuyagi, Colin Moy ve Toshiyuki Nishida eşlik ediyorlar... Filmin konusu için resmi sinopsiste şöyle denilmiş;

“Birbiriyle düşman taraflar arasında şekillenen bir aşk ve onur hikayesini anlatan EMPEROR gerçek olaylara dayanmakta ve savaş sonrası Japonya’nın gölgelerinde barışı sağlamak için atılan cesur ve gizli adımları konu alıyor. Matthew Fox, Tommy Lee Jones ve Eriko Hatsune ile İmparator Hirohito’nun 2. Dünya Savaşı kuşatmasından günler sonra gerçekleşen Amerikan’ın Japon işgalini hayata geçiriyor. Komutan Douglas MacArthur (Jones) beklenmedik bir şekilde yabancı bir ülkede fiili hükümdar olunca, herkesin aklını kurcalayan soruya çözüm bulması için Japon kültürü uzmanı Komutan Bonner Fellers’ı (Fox) atar. Soru şudur: Halkı tarafından çok sevilen ancak savaş suçlusu olan Japon İmparatoru cezalandırılmalı mıdır? Görevinin getirdiği siyasi entrikalar ile kendisini Japonya’ya çeken gizemli bir öğretmeni (Hatsune) arayışı arasında kalan Feller’ın emin olduğu tek şey oynanacak oyunların iki ülkenin tarihini sonsuza dek değiştireceğidir.”

Konunun ilgi çekici, ama Amerikalı’nın her milletin sorununu çözebildiğini gösterip durmasından gına geldi artık... Anladık sıradan bir Amerikalı en farklı kültürde bile ağırlığını koyar ve herşeyi halleder... Hatta gerekirse dünyayı bile kurtarır... Tarihsel geçmişi olmayan bir ülkenin, sürekli bu tip öykülerle tarihin en önemli aktörüymüş gibi senaryolar üretmesini hoş karşılamıyorum... Fragmana gelince; gayet iyi bir tarihsel film gibi görünüyor... Yabancı basından ilk izlenimlerde olumlu, Toronto Film Festivali’nde çok öne çıkamasa da vasatın üzerinde olduğunun altı çizilmişti... Bunca zamandır sadece Amerika vizyonunun belirlenmiş olması, başka bir ülke için gösterim şansı bulamaması da hayli ilginç... Şimdilik sadece Amerika’da 8 Mart’ta gösterime girecek olan “Emperor” için acele etmeye gerek yok gibi... Bir pazar akşamı izleyecek başka birşey yoksa, zaman geçirmek için ev sinemasında tüketilecek gibi görünüyor... Tarihsel dramaları seven izleyiciler hariç elbette...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template