♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Destansı Final: "Alacakaranlık Efsanesi : Şafak Vakti Bölüm 2"

Alacakaranlık Efsanesi’nin çok büyük merakla beklenen, Oscarlı yönetmen Bill Condon tarafından yönetilen ALACAKARANLIK EFSANESİ: ŞAFAK VAKTİ BÖLÜM 2, milyonları büyüleyen bu romantik destanın tüm sırlarını ve gizemini açıklığa kavuşturuyor. 

ALACAKARANLIK EFSANESİ: ŞAFAK VAKTİ BÖLÜM 2’de Bella (Kristen Stewart) dönüşüm geçirmiş halde gözlerini acar – o artık bir anne ve sonunda...bir vampirdir. Eşi Edward (Robert Pattinson) onun güzelliği, hızı, alışılmadık otokontrolü karşısında adeta büyülenmiştir. Yeniden doğan Bella kendisini hiç daha canlı hissetmemiştir ve en iyi arkadaşı Jacob Black (Taylor Lautner), Bella ve Edward’ın sıradışı kızları Renesmee (Mackenzie Foy) ile mühürlenmiştir.  Bu kadar az rastlanır bir türün aileye katılımı onları güçlendirse de, bir sure sonra hepsini tehlikeye atabilecek güçleri ateşlendirmiş olur. 

Alacakaranlık, Alacakaranlık Efsanesi, Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay, Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma ve Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1’i karşımıza getiren mücadele, romantizm, tutuku, gizem ve aksiyonun daha da fazlasıyla Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1, tüm dünyaca sevilen bu aşk, aile, cesaret, güç ve kader masalını bir sonuca bağlıyor. Stephenie Meyer’ın çok satan kitap serisinden yola çıkaraki romanlar ve film gelişmiş bir kültürel fenomeni oluşturuyor ve her bölümü sabırsızca bekleyen, çok sadık ve dünya çapında bir hayran kitlesi tarafından takip ediliyor. 

İki bölümlük adaptasyonun 2.bölümü olan Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1’in yönetmeni Bill Condon; Stephenie Meyer’ın Breaking Dawn romanından uyarlanan senaryosu ise Melissa Rosenberg’e ait. Kristen Stewart, Robert Pattinson Taylor Lautner yine başroldeler. 

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2   16 Kasım 2012’de sinemalarda. 

FENOMENİN SON BÖLÜMÜ

Alacakaranlık Efsanesi film serisinde Kristen Stewart, Robert Pattinson ve Taylor Lautner başrollerde, 17 yaşındaki Bella Swan’ın küçük bir kasaba olan Forks, Washington’a babasının yanına taşınması, burada Edward Cullen isimli soluk yüzlü, kendisini geri çeviren ama bir o kadar da gizemli olan sınıf arkadaşına aşık  olması anlatılıyor. İkisi de onalrı bir arada tutan bu çekimi inkar da edememektedirler...Edward kendisinin ve ailseinin vampire olduğunu itiraf ettiğinde bile. İşler yeterince karmaşık değilmiş gibi Bella’nın en iyi arkadaşı Jacob Black da bir kurttur ve tamamen vampirleri yok etmek için varolmaktadır. 

Romanlar ve filmler dünya çapında bir fenomen yarattı. Alacakaranlık’ın Kasım 2008’de sinemalarda ilk gösteriminden beri geçen 4 senede roman seirsinin her bir bölümü de çok satan kitap listelerinde birinci sıraya oturdu ve filmin her bölümü hasılat rekorları kırdı. Alacakaranlık Efsanesi’nin 4 filmi bugüne kadar Amerika’da $1 milyar civarında ve dünyada $2.5 milyar gişe hasıaltına ulaştı. Yalnızca Amerika’da 30 milyon üzerinde DVD/Blu-ray satışı elde edildi.  Film serisinin resmi Twitter hesabı  @Twilight 1 milyon kullanıcı tarafındantakip edilen ilk film hesabı oldu. 

Serinin her filminde görev alan yapımcı Wyck Godfrey anlatıyor, “İlk film yeni doğan bir aşkla ilgili, ikincisi bir kayıp, üçüncüsü seçim, dördüncüsü evlilik ve aile olmanın zorlukları ve son film de bu aileyi korumakla ilgili.”
Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1, üç ana karakter olan  Bella, Edward ve Jacob’ı, Bella’nın sonunda vampir olduğu gerçeğinin üstesinden gelmeleri ve sevdiklerini korumak zorunda kalmaları çerçevesinde karşımıza çıkarıyor. 

“Bu film, tam olarak önceki filmin bittiği an ile başlıyor.” diyor Bölüm 1’i de çeken Oscar® sahibi yönetmen Bill Condon.  “Tamamı film jeneriği olan bir sekansla açmak istedim filmi, eski filmlerin her birinden görüntüler olan ve müziksel motifle döşeli bir açılış. Her bir kompozitör temsil ediliyor ve bu da sizi ilk Alacakranlık filminin hissiyatına  götürüyor. Geniş manzaralardan aniden Bella’nın vücudunda zehir gezerkenki ara kesitlere giriyoruz...ve gözünü açıyor. Işıl ışıl ama soyut da bir sahne – ta ki o yeni bir bakışa alışana kadar. Sonra birden odağını buluyor ve karşımızda Edward.” 

Condon ekliyor, “İki film arasındaki kırılma, Bella’yı vampir olarak görmeye alışmanıza olanak veriyor. Bella tamamıyla yeni bir hayata başlıyor – farklı bir film, o artık bir vampir.  Serinin bu noktasında, babası Charlie insan oalrak kalan tek kişi olmuş oluyor. Herbir karakter doğaüstü bir yaratık b bölümde. Bölüm 2 çok farklı bir deneyim sunuyor ve bu da beni çok heyecanlandırdı. … aynı romandan iki farklı film yapabilmek büyük bir şanstı.”

“Bella'nın bir vampir olarak uyanmasıyla başlıyoruz,” diyor Godfrey.  “Önceki filmlerde, yeni vampir olanlarla ilgili gösterdiğimiz ve açıkladığımız herşey bu bölümde Bella’nın başına geliyor. Görsel oalrak izleyiciye her türlü detayı vermeye çalıştık; etraftaki her sesi duyma, hızlılık ve hareketlerdeki güçlülük. Birdenbire Bella iyileşmiştir,  Edward onu hala sevmektedir, Renesmee hayattadır fakat yine birdenbire Bella o bastırılamayan susuzluğa yenilir...ve onun ilk avına çıkarlar.” 

Yazar ve yapımcı Stephenie Meyer ekliyor, “Bella artık mükemmel bir netlikle sezinliyorr..onun için herşey değişiyor. Fiziksel olan herşey ona çok kolay gelmeye başlıyor…sanki bir süpergüç kazanmış gibi. Tğm bu ni değişimleri, inanılmaz yoğunluktaki susamışlığıyla da dengelemesi gerekiyor. Ama o bunun başına geleceğini biliyordu. Benim mitolojim içersinde daha dönüşüm başlamadan vejeteryan bir vampire olmayı seçen ilk vampire o. Bu yüzden de kendinden öncekilerden farklı olarak, kimseyi öldürmemeye baştan kendini adamış. Kana susamanın korkunç olacağını biliyor ve buna kendini hazırlıyor ki diğerlerinin yaşadıklarını yaşamasın. Bella bu istek va hazırlıkla hareket ettiği için, yeni vampire olmuş olma haliyle başedebiliyor.”

Cullen evine geri döndüğünde, Bella eşi benzeri olmayan kızı Renesmee ile ilk kez tanışıyor ve onun gizli yeteneğini öğreniyor, önceden bilmedikleri ve başa bela seviyedeki hızlı büyümesi…ve Jacob’un ona karşı olan özel bağı. 

Jacob içten içe halen Bella’nın üzerine titriyor olsa da, artık önceliği Renesmee.  “Kitapta en sevdiğim bölümlerden biri, Jacob’ın onun kızını mühürlediğini itiraf ettiği andı. Bella da büyük ihtimalle izleyicinin de vereceği bir tepki veriyor; ‘Şaka mı bu?’ Ve sonra ona gününü gösteriyor” diyerek gülüyor Rosenberg.  “Bella’yı bir anne, koruyucu ve en güçlü vampire olarak gördüğümüz sahne bu. İzleyicinin de Jacob’ın durumunu gerçekten anlamasına ve kucaklamasına yardım eden bir durum.” 

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1, Bella ve Edward’ın bir aile olmalarına odaklanıyordu; Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2 ise o aileyi koruyabilmek üzerine. “Filmin başında Vella’nın yeni bir vampire olması ve kızıyla ilk kez tanışması yer alıyor. Bu aile – Bella, Edward ve Renesmee – kıryerindeki evlerinde birlikte hayatlarının tadını çıkarıyorlar.” Godfrey.  “Tehlike, Renesmee ölümsüz bir varlık sanılınca başgösteriyor çünkü Volturi’nin yasak kıldığı bir durum bu. O yüzden de Bölüm 2’nin ana tehditi, Volturi’nin Renesmee’nin ölümsüz olduğunu duyması ve bunun asla kabul edilemez olması. Bu durumda Volturi, Cullen klaanından tek seferde ve sonsuza dek kurtulmak için biraraya geliyor.”

Ölümsüz bir çocuk, dönüştürülmüş bir çocuk demek ve nasıl yeni doğan bir vampire control edilemez bir susamışlığa sahipse, ölümsüz bir çocuk  da sır saklamaktan yoksundur. Denali kardeşlerden biri Volturi’yi Cullenların yanındaki bu çocukla ilgili uyarıyor. “Irina belirli bir mesafeden Renesmee’yi yanlış anlıyor ve aniden bambaşka bir filme geçiyoruz…dünyadaki tüm vamprilerin buluşup birbirlerinin karşısına geçtikleri destansı bir aksiyon filmine dönüşüyor,” diyor Condon.  

“Cullenlar yeniden tehlike altındalar ama bu sefer büyük bir mesele.” diyor Meyer.  “Önceki filmlerde Bella' tehdit altındaydı ama onu korumak için kendilerini riske atıyorlardı ama tamamen yokolma tehditleri yoktu. Bu, hepsinin yok edileceği bir durum. Volturi yaklaşıyor ve hepsini ortadan kaldırmak üzere geliyor. Cullenların yapabileceği hiçbir şey yok. Kaçamazlar, saklanamazlar. Ölüme mahum ediliyorlar.”
Meyer ekliyor, “Cullenlar bir suç işlemediklerini biliyorlar, o zaman herşey bundan mı ibaret? Volturi onların gerçekten özürü olmayan bir suç işlediğini mi düşünüyor? Yoksa herşey Aro’nun rekabetinden mi ibaret, ne yapsalar farketmeyecek miydi? Fakat en iyisini umarak, Cullenlar bütün arkadaşlarını biraraya getirerek  Renesmee’nin Volturi’nin düşündüğü gibibir yaratık olmadığını anlatmaya çalışıyorlar. Cullenlar, Volturi’yi yavaşlatabilirlerse kendilerini anlatabileceklerini umuyorlar.”

Özel Yetenekli Yeni Vampirlerin Özeti 

Renesmee –Cullen Klanı
*Doğaüstü gücü:  İnsanların tenine dokunarak onlara düşüncesini aktarabiliyor. Şimdiye kadar kimse onun yeteneğini bloke edemedi. Melez doğduğu için, inanılmaz bir hızla büyüyor ve hem vampire hem de insan özellikleri taşıyor. Akli olarak vampire hızıyla öğreniyor ve aklında bilgi tutuyor. Aynı zamanda atan bir kalbi de var, insan yemeği yiyebiliyor ve uyuyabiliyor. 
Oyuncu:  Mackenzie Foy

Eleazar –Denali Klanı
Doğaüstü gücü: Yetenekli vampirlerin türünün ve gücünün ne olduğunu algılayabilme. 
Oyuncu:  Christian Camargo

Kate – Denali Klanı
Doğaüstü gücü:  Dokunduğu herkeste elektro şok gibi bir sarsıntı yaratabilme gücü. 
Oyuncu:  Casey LaBow

Alistair – Nomad
Doğaüstü gücü:  Hem insanları hem de nesnelerin izini sürebiliyor. Aradığı herhangi bir şeyin yönünü tespit edebiliyor fakat bunu spesifik bir lokasyona indirgemesi biraz zamanını alıyor. Aradığı şey her ne ise, hareket halindeyse, asla yakalayamayabilir. 
Oyuncu:  Joe Anderson

Benjamin – Mısır Klanı
Doğaüstü gücü: Elementlerie tkileyebiliyor - su, toprak, ateş ve havayı. Etrafındaki fizikseld dünyayı  isteği doğrultusunda manipüle edebiliyor; telekinetic güç gibi. 
Oyuncu:  Rami Malek

Zafrina – Amazon Klanı
Doğaüstü gücü:  Güçlü aldatıcı yetenek. Hedefinin istediği ilüzyonu görmesini ya da hiçbir şey görmemesini sağlayabiliyor. Görüş alanındaki herkesi etkileyebiliyor. 
Oyuncu:  Judi Shekoni

Maggie – İrlanda Klanı
Doğaüstü gücü:  Birinin yalan söyleyip söylemediğini anlayabiliyor. 
Oyuncu: Marlane Barnes

Siobahn – İrlanda Klanı 
Doğaüstü gücü:  :  Hiçbir yeteneği olmadığına inanıyor fakat bazıları onun sadece isteğiyle olayların sonucunu etkileyebildğinden şüpheleniyor. 
Oyuncu: Lisa Howard

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2’nin çekmleri Aralık 2010’da Louisiana’da başladı. Son iki filmin aynı anda gerçekleşen çekimleri üç ayrı ülkede gerçekleşti ve 2010 ile 2011 yıllarında 6 ay sürdü; 2012 Nisan’ında da ek aksiyon sahneleri çekildi. 

Yapımcı Wyck Godfrey ve ortak yapımcı Bill Bannerman bir kez daha sette gün be gün yapımcı Stephenie Meyer ile, onun yarattığı mitolojiye akıl danışarak ilerlediler. Başarılı yapım ekibi ve  yönetmen Bill Condon ile son bölümlerde Oscar® sahibi görüntü yönetmeni Guillermo Navarro, ASC; yapım amiri Richard Sherman; ve kostüm tasarımcısı Michael Wilkinson ile çalıştı.  İki filmde de Oscar® sahibi görsel efekt tasarımcısı ve süpervizörü John Bruno ve Terry Windell yönetiminde geniş bir görsel efekt ekibi çalıştı.  Kurguda Virginia “Ginny” Katz, A.C.E, ve Alacakarnalık Efsanesi ekibi, besteci Carter Burwell ve müzik süpervizörü Alexandra Patsavas, film ekibi filmi tamamlarken müzikler üzerine çalışmaya başlamışlardı. 

Filmin hayranları melez çocuk Renesmee’yi ekranda görmek için sabırsızlanıyorlar; ve tabii vampirler ile kurtların da dahil olduğu sonu gelmeyen savaş ile dünyanın her yanından gelen yeni vampirlerin özel güçlerini de.  

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2, Bella’nın Renesmee’niin doğumu sırasında vampire dönüşmesi ile başlıyor ve bu esnada Cullenların evinde de bir çok aksiyon gerçekleştiği için ilk kısım iki mekanda geçiyor. Bella ve Edward’ın romantic kırevi gibi mekanlarda – ki bugüne kadar filmin hayranlarının sadece hayallerinde yer alan mekanlar bunlar – artık Bella ve Edward’ın iki eşit vampir olarak sonsuza dek beraber olacakları yerler olarak karşımıza çıkıyor. Filmin dünya çapındaki yayılımı da düşünülünce, sahneler birçok farklı ülkede yer alıyor – İtalya, Mısır, Rusya ve İngilitere sahneleri Louisiana’da çekiliyor. Tüm Alacakaranlık filmelrinde olduğu gibi, sahnelerin çoğu yine ormanda, bol ağaçlı yerlerde geçiyor – özellikle Bella’nın ilk kez ava çıktığını gördüğümüz sahneler ve destansı finalde Volturi ile karşı karşıya gelinen sahnelerde- tüm dünyadaki hayranların büyük merakla beklediği o sahnelerde... 

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template