♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Düşüncenin Görsel Dili: Sinema'da Bu ay Iron Man

Düşüncenin Görsel Dili: Sinema etkinliğinde bu ay süper kahraman filmleri masaya yatırılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kültürel etkinlikler kapsamında düzenlenen “Düşüncenin Görsel Dili: Sinema” başlıklı program, Yeni Şafak Gazetesi sinema yazarlarından Naz Emel Koç’un sunumuyla gerçekleşecek. 24.Aralık Cumartesi günü saat 16.30’da başlayacak programda Iron Man filminin ücretsiz olarak yapılacak gösteriminin ardından, filmin değerlendirilmesi yapılacak.

Estetik zevki gelişmiş, entelektüel açıdan zengin seyirciler gişe filmleri, başka bir deyişle popüler sinemadan uzak durma eğilimi içerisindeler. Ancak sinemanın toplumlar üzerindeki izdüşümlerini görmenin yolu geniş kitlelere ulaşan bu filmleri doğru tahlil etmekten geçiyor. Süper kahraman filmleri teknik anlamda gösterişli ve anlık eğlencelik süsü verilmiş paketlerinin altında, konjonktüre uygun mesajlar veren, seyircinin anlam dünyasına müdahale eden bir karaktere sahipler. O nedenle bu yapımları görmezden gelmek bir tür kayıp olacaktır.

Bu ay yapılacak toplantı gündeminde, süper kahramanların ortaya çıkış nedenleri ve kitleler üzerindeki etkileri, filmin verdiği politik mesaj ve aynı amaçla çekilen benzer yapımlar üzerine konuşulacak. Programa katılacak misafirlerin Iron Man2, Kaptan Amerika adlı filmleri önceden seyretmelerini öneriyoruz.

Iron Man’in konusu özetle şöyle: Amerika’nın en büyük silah şirketinin sahibi ve silah mucidi Tony Stark yaptığı bir iş gezisi sırasında teröristlerce rehin alınır. Teröristlerin elinden kurtulmak için ürettiği zırh ona yepyeni bir fikir verecektir.

Tarih: 24.Aralık.2011 Cumartesi
Saat: 16.30
Yer: Atatürk Kitaplığı (Taksim)
Ayın Filmi: IRON MAN

Yönetmen: Jon Favreau
Oyuncular: Robert Downey Jr, Terrence Howard, Gwyneth Paltrow
ABD, 2008 / 126 dk
Not: Film gösterimi ücretsizdir.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template