♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

HBO'nun "The Lobotomist" Uyarlamasına Yıldız Yönetmen

Televizyon dünyasına, sinemanın yıldızlarını çekerek, hem ses getiren işlere imza atan hemde dizilerde belli bir çizgiyi tutturan HBO, bu kez Robert Schwentke ile el sıkıştı.

2002'de çektiği ilk uzun metrajı "Tattoo" ile adını duyuran ve Hollywood'a transfer olan Alman yönetmen Schwentke, son olarak "Red" ile emekli ajanlar filmine imza atmıştı. Lie To Me'nin bir bölümünü yöneterek dizilere yabancı olmayan yönetmen, tattoo'daki atmosfere yabancı olmayan bir diziyi imza atmış olacak.

Dr. Walter Freeman'ın öyküsünü anlatacak proje çok satar kitaplardan Jack El-Hai'nin "The Lobomist"inden uyarlanacak. Deneysel beyin ameliyatlarıyla dünyayı değiştirerek Lobototimi'yi literatüre sokan bilim adamı Freeman, ön lop lobotomisini uygulayan ilk kişi olarak bilinmekte...

Daniel Thomsen'in yazacağı senaryonun yapım şirketi ise Leonardo DiCaprio'nun ortağı olduğu Appian Way... Proje ile ilgili başka bir bilgi henüz verilmiş değil. Oyuncu kadrosu için henüz adayların bile ismi geçmezken, çekim süreci ve yayın takvimi konusunda da bir bilgi yok.

1935 yılından bu yana tartışılan Lobotomi, psikiyatrik rahatsızlıklar için 70'li yıllara kadar kullanılmış ve ciddi sorunlar yaratmış bir işlem olarak biliniyor. Beynin ön bölümlerine dışardan yapılan cerrahi müdahale, beynin ön lobunun akmaddesindeki sinir liflerinin kesilmesi ile uygulanıyor. Ağır psikiyarik hastalarla, zeka geriliği yaşayanlara uygulanan bu yöntem, akıl hastaneleri için en sorunlu hastaların neredeyse bitkileşmesini sağlamasıyla bolca tercih edilmiş. Daha sonra yapılan çalışmalar sonucunda bu işlemin iyileştirmekten çok daha da kötüleştirdiği ortaya çıkmış ve bu işlemin tarihsel kurbanları da belirlenmiş. Hastayı çok sakinleştirip, zihinsel tüm melekelerini yitirmesini, karar verme yetilerini kaybettiren işleme maruz kalmış insanların en az üçte birinin normal hayata dönebileceği yapılan çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Bir dönemin önemli Hollywood yıldızı Frances Farmer, Kennedy ailesinden Joesph ve Rosemary bilinen kurbanlar...

Tarihsel süreçte yarardan çok zarar getiren işlem olduğu ortaya çıkan Lobotomi, bakalım ekranlara nasıl yansıyacak...

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template