♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Karpuz Kabuğu Denize Düştü, Türk Sineması Motor Dedi...


Yaklaşan yeni sezon öncesi, Türk sinemasında hangi yönetmenin ne çekeceği, kimlerin oynayacağı üzerine Nizam Eren'den bir derleme... Eren, yaklaşan sezonun röntgenini bugünden çekiyor ve sizleri de haberdar ediyor...

2008 yılında sadece 51 film gösterime çıkarken, 2009 yılı ekonomik krizine rağmen 70 film gösterime çıkmayı başarmıştı. 2010 yılında ise 66 yerli filmi 22 milyon kişi izleyerek sektörü ayakta tutmuştu.

1 Ocak tarihinden bu yana 41 film gösterime çıktı ve 13 milyon bilet satıldı bile. Bu sayının yıl sonuna dek 70 filmi bulması bekleniyor.

BU YIL ÇANAKKALE FİLMLERİ ile TARİH GÖZE ÇARPIYOR

Sinan Çetin’in 2 yıldır üzerinde çalıştığı  ve bu yıl gösterime sokmayı planladığı ÇANAKKALE RUHU filminde Haluk Bilginer , Oktay Kaynarca, Wilma Elles’in yanı sıra Cemo Çetin rol alacak. Sinan Çetin’i bilenler  bu filmin de aykırı bir film olacağını ve ezber bozacağını tahmin etmekte zorlanmayacaklar.

Bir diğer Çanakkale filmi ise Mahsun Kırmızıgül’ün uzun süredir üzerinde çalıştığı iddia edilen ama BOYUT FİLM’in  şiddetle ret ettiği proje.  Bekleyip göreceğiz.

Ancak ÇANAKKALE İÇİNDE adlı film ise şu sıralarda harıl harıl hazırlıkları yapılmakta olan projelerden biri. Serdar Akar’ın yöneteceği bu filmin oyuncu kadrosunda 1000 figüran kullanılacak. Çanakkale de çekilecek. Er Ryan’ı Kurtarmak filmi efektlerini yapan Mark Meddings, bu filminde özel efektörü. ERDAL BEŞİKÇİOĞLU, YETKİN DİKİNCİLER ise filmin ana oyuncuları. 16 Mart 2012 gösterim tarihi planlandı. Film, gerçeği yansıtsın istendiğinden Anzakları ise Avustralyalı veya Yeni Zelandalı oyuncular oynayacak. Film bütçesi için şimdilik gizli tutuluyor.  Ağustos’ta motor denecek.

FETİH 1453 GELİYOR

Haberlere göre 20 milyon $ bütçeye çıkan filmin gösterim  tarihi 2012 Şubat yada Mart ayı olacağı sanılıyor.  İbrahim Çelikkol, Ozan Çobanoğlu, Dilek Serbest, Recep Aktuğ gibi oyuncular ile çok geniş bir kadro filmde rol alacak. Fatih Sultan Mehmet’in, çocukluğundan fetihlerine kadar süreci kapsayacak ve 3 boyutlu animasyonlarında bolca olduğu belki de yılın en flaş yapımı.

KARA MURAT- MORANIN ATEŞİ

Şu sıralarda internette teaser’ı dönen ve izlediğinizde kesinlikle Türk işi diyemeyeceğiz bir çalışma.  Trabzonda çekimleri yapılan , 2 Aralık’ta gösterimi planlanan filmin yönetmeni Chris  Roche  ve oyuncu olarak karşımıza Nefise Karatay, Bahadır Sarı, Tatiana Marinescu, Hakan Ural, Kerem Alışık, İlker İnanoğlu, Suna Selen gibi kalabalık bir kadro  çıkıyor.

DİĞER YÜKSEK BÜTÇELİ FİLMLER


Yerli TOP GUN ya da ANADOLU KARTALLARI

Ömer Vargı’nı  yönettiği ve Engin Altan Düzyatan, Çağatay Ulusoy, Ekin Türkmen, Özge Özpirinçci, Hande Subaşı’nın başlıca rollerde yer aldığı film, Hava Kuvvetlerimizin 100. Yılı nedeniyle ve yine Hava Kuvvetleri desteği ile çekiliyor. Şu anda sette olan film biter bitmez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sırasında gösterime girecek.

AY BÜYÜRKEN UYUYAMAM

Necati Cumali’nin bu ölümsüz eseri için 18 yıl sonra kamera arkasına geçmeye hazırlanan Şerif Gören , filmin çekimlerine Ayvalık’ta başlıyor. Ayça Bingöl, Hazal Kaya, , Fırat Tanış, Necip Memili, Ali Düşenkalkar . Bildiğiniz gibi 26 hikayeden oluşan bu eser de Anadolu insanlarının aşkları, cinselliği, sapkınlıkları, bunalımları olabildiğince cesur anlatılmakta.

12 Eylül dönemine ait 2 film: AYHAN HANIM ve BU SON OLSUN !

Nefes-Vatan Sağolsun filmi yönetmeni Levent Semerci, bu kez 1977 kanlı 1 Mayıs Taksim meydanından 12 Eylül’e ve oradan da  1990’lara  uzanan bir hikaye ile karşımızda. Politik bir göz yerine 10 yaşındaki küçük oğlu ve bir anne gözüyle yani Ayhan hanım gözü ile anlatılan filmde Vahide Gördüm Ayhan hanım rolünde yer alıyor. Selçuk Yöntem filmin diğer oyuncusu . Eskişehir’de Taksim meydanının birebir inşasının yapıldığı ve döneme ait tüm mekanların bu şehirdeki stüdyolarda çekileceği bildiriliyor. Taksim meydanı sahneleri önünüzdeki aylarda 3000 kişi ile  çekilecek.

Bakanlık desteği alan ve yardımcı yönetmenlik yapan Orçun Benli, BU SON OLSUN adlı kara-komedi ile motor diyecek. Sokakta yaşayan 5  arkadaşın, 12 Eylül darbesi ve sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ile traji-komik durumunu izletecek. Oyuncu görüşmeleri halen sürmekte olan ama Engin Altan Düzyatan, Fırat Kaya, Volga Sorgu, Serdar Orçin, Sevinç Erbulak, Ufuk Bayraktar, Mustafa Uzunyılmaz kesinleşen isimler arasında. Projenin 12 Eylül’de  motor demesi, filmin içeriğine bir gönderme olarak seçildiği özellikle vurgulanmalı.  2012 başında gösterime girmesi bekleniyor.

BAĞBOZUMU

Yılmaz Erdoğan’ın 2009 yılından bu yana karşımıza çıkan projesi. Belçim Erdoğan dışında henüz netlik kazanmayan bu proje 2011 yılında da çekilmeyecek gibi görünüyor.

BEHZAT Ç – SON HAFRİYAT

Serdar Akar’ın yönettiği   bu sezon 2. film. Çekimleri bitmek üzere olan filmin oyuncu kadrosunda bulunan Cansu Dere, bir ara dizi müdavimlerince istenmese de kadroda yer aldığı kesin. Dizi kadrosu firesiz beyazperde de olacak. Film, Ekim ayında sinemalarda olacak.

DEDEMİN İNSANLARI

Çağan Irmak , şüphesiz ‘’marka’’ yönetmenlerimizden biri ve her projesi heyecan yaratanlardan. Bu kez son 2 projesinin aksine daha geniş mekanlarda daha yüksek bütçeli ve daha ‘’bizden’’ bir proje ile karşımıza çıkıyor. Dedemin İnsanları, büyük değişimin ( mübadele) hikayesini, topraklarından koparılan insanların yaşadığı kültür şoku, dışlanmışlık ve buna ait sorunları beyazperdeye aktarıyor. Film, Kasım ayında vizyona girmeye hazırlanıyor. Çetin Tekindor, Zafer Algöz, Hümeyra, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Mert Fırat, Ezgi Mola filmin oyuncuları.

BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA

Cannes Film Festivali her katılımında mutlaka bir ödül alma geleneğini Bir Zamanlar Anadolu’da filmi ile de sürdüren Nur Bilge Ceylan, kamerasını küçük kasabalara ya da gözden uzak insanların küçük dünyalarına çevirme geleneğini de sürdürüyor. Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat tanış, Taner Birsel, Yılmaz Erdoğan filmin başrollerinde. Filmin neredeyse yurt dışı haklarının daha proje aşamasında onlarca ülkeye satıldığını özellikle belirtelim. Ama Türkiye vizyon tarihinin hala belirsiz olduğunu da yine özellikle vurgulayalım.
  
LABİRENT

Önce belgeseller ile sonra da uzun metraj filmleri ile sinema adamlığını kanıtlamış olan Tolga Örnek, Kaybedenler Kulübü’nün daha dumanı tüterken yeni projesine başladı bile. 5 Temmuz da motor diyeceği ve İstanbul- Mardin-Frankfurt üçgeninde 8 haftada çekeceği aksiyon-gerilim türü film,  Aralık içinde gösterimde olacak. (Yönetmen Örnek, henüz tam kesinleşmediği için kadroda yer alacak isimleri açıklamaktan kaçındı)

ENTEL KÖY

Dondurmam Gaymak’ın mütevazi bütçesi ile büyük işler yapan Yüksel Aksu, ENTEL KÖY ile benzer bir başarıya imza atmak için Muğla da film çekimlerini sürdürüyor. Günümüz nükleer ve termik santrali engelleme çabalarının mizahi bakışı olan filmde Şahin Irmak, Ayşe Bosse, Emin Gürsoy, Recep Yener yer alıyor.

KARADEDELER OLAYI

1989 yılında  Karadedeler köyünde parçalanarak öldürülmüş 7 kişi ve bunu araştıran gazetecinin de ortadan kaybolması üzerine yapılan Türkiye’nin Blair Cadısı projesi. Film, Kütahya yakınlarında bir köyde çekiliyor.

Devam Filmleri

Bundan 4 yıl önce izlediğimiz MUSALLAT filmi devamı MUSALLAT 2, Kasım da vizyona girmeye hazırlanıyor.

RECEP İVEDİK 4,

2008, 2009 ve 2010 Şubat aylarında peş peşe 3 film ile gişe rakamlarında sıralamaları değiştiren Recep İvedik karakteri , 2011 yılını boş geçmişti ama 2012 Şubat ayı için şimdiden hazırlıkların yapıldığı gelen duyumlar arasında. Ancak Aksoy film ‘’ne yazılmış bir senaryo nede proje için bir hazırlık var’’ diyor. Bekleyip göreceğiz

ROMANTİK KOMEDİ 2

Listelerde kimin ve ne zaman dağıtacağı belirtilmesine karşın BOYUT FİLM’in ‘’hiçbir şekilde’’ gündeminde olmadığını söylediği  film.

VE DİĞERLERİ…

Uzak filmindeki performansı ile tanıdığımız Muzaffer Özdemir, 2 yıldır bitirmeye çalıştığı YURTSUZ adlı projesini bu yıl gösterime sokmayı planlıyor. Selda Çiçek’in yöneteceği ve Cansel Elçin, Halil Kumava ve Derya Durmaz’ın oynadığı YABANCI, Atıl İnanç’ın yöneteceği ve Şafak Sezer, Aydemir Akbaş, Ali Sürmeli’nin oynayacağı UÇAK, şu anda çekilmekte olan ve Adem Kılıç’ın yönettiği TE-MELL -SÜMELANIN ŞİFRESİ, Uğur Yağcıoğlu’nun yönettiği PAPAZ KİMDE?, Caner Erzincan’ın yöneteceği Mar, Reis Çelik’in yönettiği ve 14 yaşında yaşlı bir adam ile evlendirilen 14 yaşındaki kızın hikayesi LAL GECE, Ali Aydın’ın yöneteceği KÜF, Oktay Kaynarca, Ksenia Sobchak’ın oynadığı ve Ulaş Ak’ın yöneteceği KARDEŞLİK, Çiğdem Vitrinel’in KALBİM BİR TAŞ PARÇASI, Erdoğan Kar’ın KADİFE ANA , Fethi Erdoğan’ın ÇETO-ONLAR BİR ZAMANLAR ÇOCUKTU, Yasemin Samdareli’nin ALMANYA, Nezih Ünen’i yöneteceği ve Tan Sağtürk, Fadik Sevim Atasoy, Özlem Tekin’in oynayacağı MAVİ PANSİYON, İsmail Güneş’in töre cinayetini ve feodal gelenekleri işlediği ve 3’lemenin son filmi ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER, yeni dönem filmlerden…

DEDİKODULAR:

Mustafa Sandal , dedesi üzerine bir film hazırlığında. BOYUT FİLM- Mahsun Kırmızıgül’ün yöneteceği film için görüşmeler yapılıyor..muş

Hemşo, Eve Dönüş filmleri ile  Geniş Aile dizisinin yönetmeni ÖMER UĞUR, yazdığı FİRAR adındaki senaryoyu filme çekmekten bu yılda vazgeç..miş.

Herkesin beğenisini kazanan Aşk Tesadüfleri Sever filmi yönetmeni ÖMER FARUK SORAK, bu yılı boş geçecek..miş

Osman Sınav, YALNIZ KURT, SURETİ AŞK ve KANADI KIRIK KUŞLAR projelerini hayata geçirmek için görüşmeler yapıyor..muş

Tomris Giritlioğlu, tedavisi biter bitmez MADIMAK adlı projeyi çekmeyi planlıyor..muş.  ( umarım bir an önce iyileşir ve bizi filmsiz bırakmaz)

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template