♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Ayrıntı’dan, İnsanların ve Diğer Canlıların Tarihine Yeni ve Cesur Bir Yaklaşım Sunan Bir Çalışma: Uygarlığın Kısa Bir Doğa Tarihi


Ekolojist Mark Bertness’in, Uygarlığın Kısa Bir Doğa Tarihi adlı kitabı, Ayrıntı Yayınları’ndan çıktı! Bertness, geçtiğimiz yarım yüzyılda bilimcilerin ve akademisyenlerin doğal dünya, evrim ve insanlar hakkında öğrendiklerini aktarmak amacıyla kaleme aldığı çalışmasıyla, insanların dünyadaki diğer organizmalara ve karmaşık sistemlere ne kadar bağımlı ve ilişkili olduğunu ortaya koymayı ve evrimin sadece bir rekabet olduğu yolundaki düşünceyi değiştirmeyi hedefliyor. Uygarlığın Kısa Bir Doğa Tarihi’nde Mark Bertness, insanların ve diğer canlıların yalnızca birbirlerini yok ederek ve birbirileriyle mücadele ederek değil, aynı zamanda türlerarası dayanışma ve uyumla sayesinde de günümüze ulaşabildiğini anlatıyor. Bilimsel araştırmaları gündelik dile çevirerek kaleme aldığı kitabında Bertness, verileri örneklerle destekleyerek kolay anlaşılır bir okuma sunuyor.

Mark Bertness’in, Ayrıntı Yayınları’nın İnceleme Dizisi kapsamında yayımlanan Uygarlığın Kısa Bir Doğa Tarihi adlı çalışmasını İngilizceden dilimize Süha Sertabiboğlu çevirdi.

Kim olduğumuza, nereden geldiğimize, nereye gittiğimize dair yeni ve cesur bir anlayış sunan ekolojist Mark Bertness, insanlığın ve uygarlığın yeryüzündeki başka diğer yaşamları da yaratan öz örgütlenme, evrimsel adaptasyon ve doğal seçilimin ürünü olduğunu savunur.  Yazar Uygarlığın Kısa Bir Doğa Tarihi’nde iki milyar yıl önceden günümüze kadarki evrimsel süreci takip ederek, rekabet ve işbirliğinin karşıt güçlerinin günümüz insanlarına, hayvanlara ve bitkilere nasıl yön verdiğinin hikâyesini anlatır. Dünya üzerindeki insan etkisinin hiç olmadığı kadar arttığı günümüz koşullarında dünyaya ve birlikte yaşadığımız tüm canlılara ne kadar bağlı olduğumuzun anlatılması özellikle önemlidir. Çünkü bu anlatı hem bencillik ve rekabet söylemini aşar hem de geleceğe dair yeni kavrayışlar edinmemizi sağlar.

Uygarlığın Kısa Bir Doğa Tarihi, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Uygarlığın Kısa Bir Doğa Tarihi / Mark Bertness
Orijinal Adı: A Brief Natural History of Civilization
Çevirmen: Süha Sertabiboğlu
Sayfa Sayısı: 352
Liste Fiyatı: 270,00 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template