♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Modern Japon hikâyeciliğin ustasından kült öyküler: Raşomon ve Diğer Öyküler


Japon edebiyatının önde gelen yazarlarından Ryunosuke Akutagava, efsanevi yönetmen Akira Kurosawa’nın en önemli filmine de esin kaynağı olmuş “Raşomon” öyküsünün de yer aldığı kitabı Raşomon ve Diğer Öyküler‘le Can Yayınları etiketiyle okurla buluşuyor.

İnsani ihtiyaçları ve kusurları ustalıkla ortaya koyan öykülerden oluşan derleme, okuru cadılar, haydutlar ve rahatsız edici olduğu kadar şaşırtıcı karakterlerle dolu efsanevi bir Japonya karanlığına sürüklüyor.

Henüz 35 yaşında iken hayatına son veren Japon hikâyeciliğinin usta kalemlerinden Ryunosuke Akutagava’nın, Japonya'nın kültürel çalkantılarını işleyen rahatsız edici öykülerden oluşan kitabı Raşomon ve Diğer Öyküler, Can Yayınları etiketiyle raflarda!

Ünlü Japon yönetmen Kurosawa’nın muhteşem filmine esin kaynağı olmuş “Raşomon” ve “Koruda” öykülerinin yanı sıra “Örümceğin İpi”, “Cehennem Tablosu” ve “Burun” öykülerinden oluşan kitap, insani ihtiyaçları ve kusurları ustalıkla ortaya koyuyor.  Akutagava, okuru cadılar, haydutlar ve rahatsız edici olduğu kadar şaşırtıcı karakterlerle dolu efsanevi bir Japonya karanlığına sürüklüyor… 

Hırsız olmak veya açlıktan ölmek arasında bir seçim yapmak zorunda kalan yoksul bir adam, yağmurdan korunmak için toplu mezara dönüşmüş bir harabeye, Raşomon Kapısı’na sığınır. Orada, alacakaranlıkta, cesetlerin saçlarını yolan ihtiyar bir kadınla karşılaşır…

“İnsan onun en iyi eserlerini tekrar tekrar okumaktan asla bıkmıyor. Zarif ve sade üslubu gerçekten ürpertici bir görkeme sahip.”
Haruki Murakami

Raşomon ve Diğer Öyküler / Ryunosuke Akutagava
Çevirmen: Hüseyin Can Erkin
Yayınevi: Can Yayınları  
Dizi: Modern 
Tür: Öykü
Sayfa sayısı: 80
Fiyatı: 60 TL  

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template