♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Mahi Grand'dan göz alıcı bir Kafka uyarlaması: Akademi İçin Bir Rapor


Desen Kitap bayram hediyesini duyurdu. Franz Kafka’nın pek bilinmeyen, geride kalan öykülerinden “Akademi İçin Bir Rapor”unun çizgi roman uyarlaması raflarda yerini aldı. Pek bilinmeyen derken açıklamak gerek esasen. Kafka’yı sadece romanlardan ibaret sananlar için keşfedilesi öykülerindendir. Kafka okurları içinse en iyi öykülerinden biridir. Çok iyi öyküdür. Pek çok esere kaynaklık etmiştir. Söz konusu hayvanlarla bağ kurmak olduğunda referans olarak alınır. Aklıma gelen ilk örnek, Karen Joy Fowler’ın etkileyici romanı “Hepimiz Tamamen Kendimizi Kaybettik”in çıkış noktasıdır. Sevdiğim öykülerden biri olduğu için grafik roman uyarlaması güzel haber oldu. Öykü zaten iyi, tadımlık dosyası da çok iyi görünüyor. Çizimler ve renkler göründüğü kadarıyla öykünün ruhunu yansıtabilmiş. Bir an önce okumak için sabırsızlandırıyor. Daha fazla uzatmadan pası bültene aktarırken öyküyü ve uyarlamayı tavsiye etmeden geçmeyeyim. 

Özgürleşmenin yolu ille de insanlaşmadan mı geçiyor?

Çok yönlü Fransız sanatçı Mahi Grand'ın elinden çıkan Akademi İçin Bir Rapor, etkileyici çizimleri ve göz alıcı renklendirmesiyle okurun zihninde şimşekler çaktıran bir başkalaşım hikâyesi. 

Franz Kafka'nın pek bilinmeyen bir öyküsünden uyarlanan bu çarpıcı grafik roman, eskiden maymun olan bir adamın anı kırıntılarını takip ederek insanlık yolunda attığı ürkek adımları cesur çizgilerle buluşturuyor. 

İnsanın gerçekten isteyince, hele de çıkış yolu bulması buna bağlı olunca, nasıl kolay öğrenebildiğini gösteren kitap; başkalarının boyunduruğu altına girmenin kaçınılmaz sonuçları üstüne ince ince düşündürüyor.

Beş sene, takvim açısından bakıldığında o kadar da uzun bir süre gibi görünmeyebilir; ancak söz konusu süre bir maymun için düşünüldüğünde, zaman çarklarının tersine işlediği apaçık ortada!
Bugün artık o eski maymun gerçekliğime dönemesem de en azından tasvirimin ona uygun olduğuna şüphe yok.

Çok değil, henüz beş yıl öncesine kadar maymun olan bir ''adam'', yaşadığı muhteşem evrimi raporlamak üzere Bilimler Akademisi'ne davet edilir. Afrika'da yakalanıp kaçırılan maymun-adam, baş döndürücü bir çaba harcayarak bir insanın ortalama kültür düzeyine erişmeyi başarmıştır! Anlattıklarına göre insanların dünyasına girebilmek ve orada kendisini kabul ettirebilmek için olağanüstü bir mücadele vermiştir. Peki ama ne pahasına? Geçmişinden vazgeçmek ona özgür bir gelecek mi vadetmiştir, yoksa konforlu bir yaşamın kapılarını mı aralamıştır? Hele ki, cüzdan kalınlığının her kapıyı açtığı bir dünya düzeninde beyhude sayılabilecek böylesine bir çabaya ne sebep olmuştur? 

İnsanların zulmünden korunmak için çıkış yolunu ilkel benliğinden tamamen sıyrılıp uygar dünyanın bir parçası olmakta arayan bir maymunun muhteşem değişim ve dönüşümüne tanıklık ettiren bu sarsıcı kitap, ''manzaranın içinde eriyip kaybolmanın'' dayanılmaz çekiciliği hakkında nokta atışı tespitlerde bulunuyor.  

Okurları zaferle sonuçlanan insanüstü bir insanlık girişiminin kodlarını çözmeye davet eden Akademi İçin Bir Rapor, vahşi bir hayvanı ehlileştirme fikrinin ardında yatan duyguları bilinçaltının dehlizlerine dalarak keşfetmeye çağırıyor.

Hiçbir insanlık eğitmeni yeryüzünde benden daha ilgili bir öğrenci bulamazdı.

Akademi İçin Bir Rapor / Mahi Grand
Türkçeleştiren: Hasan Can Utku
Baskı Detayları: 128 sayfa
Satış Fiyatı: 349,00 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template