♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Samimi görünen ilişkilerin kırılganlığına dair tedirgin edici bir roman: Umutsuz Karakterler


Umutsuz Karakterler, ilk bedensel rahatsızlıkların ortaya çıktığı, “aynı anda hem sıradan hem de gülünç” fiziksel çatlakların belirmeye başladığı yaştaki Otto ve Sophie çiftinin krize giren ilişkilerine dair tedirgin edici bir roman.

“Hayatımız değişecek ama sanki hiçbir şey olmamış gibi davranıyorlar.”
“Hayatınız değişmeyecek,” dedi Mike, biraz tahammülsüz. “Belki planlarınız değişir ama hayatınız değişmeyecek.”
 
Otto ve Sophie Bentwood, Brooklyn’in dönüşüme uğrayan bir mahallesinde yaşayan 15 yıllık evli bir çifttir. Otto avukatlık yapar, Sophie ise Fransızcadan kitaplar çevirir. Güzel mobilyalarla döşedikleri evlerinde mahallenin eski sakinlerinden farklı olarak varlıklı bir hayat süren bu çift, diğer insanları kendilerine bir tehdit olarak görürler fakat dostlarının ev partisine davetli oldukları bir akşam, Sophie’nin beslediği bir sokak kedisi tarafından ısırılması başlarına gelecek uğursuzlukların başlangıcı gibidir. Bu ısırığın ardından gelişen olaylar Bentwood’ların, bilhassa da Sophie’nin, krize giren ilişkilerini ve yaşam tarzlarını sorgulamasına yol açacaktır.
 
“1991’de ilk kez okuduğumda Umutsuz Karakterler’e vurulmuştum. Bana Fox’un çağdaşları John Updike, Philip Roth ve Saul Bellow’un romanlarından açıkça daha üstün geldi. Tartışılmaz bir biçimde muhteşem görünüyordu.”
Jonathan Franzen
 
“Fox’un romanı, özellikle de zekice kurgulanmış diyaloglarıyla, samimi görünen ilişkilerin kırılganlığını ortaya çıkararak benzersiz bir his uyandırıyor.”
The New York Times
 
#amerikanedebiyatı #dönüşüm #evlilik #toplum #yalnızlık #gerilim

PAULA FOX, 1923’te New York’ta, Kübalı bir anne ve İrlandalı bir babanın çocuğu olarak doğdu. Çocuk yetiştirmenin sorumluluklarından bunalan genç anne ve babası, kızlarını geçici olarak bir papaza ve onun yaşlı annesine teslim etti. Fox altı yaşına kadar onlarla kaldı. Çocukluğu boyunca New York, California ve Küba arasında mekik dokudu ve nihayet on iki yaşlarında New York’a döndü. Columbia Üniversite’sinde edebiyat eğitimi aldı. Çocuklar ve yetişkinler için birçok kitap yazdı. The Slave Dancer (Köle Dansçı) adlı çocuk romanı 1974’te Newbery Madalyası aldı. Çocuk edebiyatına kazandırdığı eserlerle 1978’de Hans Christian Andersen Ödülü’ne layık görüldü. 90’lı yılların sonlarına doğru yeni nesil yazarların ilgisiyle birlikte yetişkin romanları da dikkat çekmeye başladı. Umutsuz Karakterler filme de uyarlandı. 2017’de, 93 yaşındayken öldü. 

Umutsuz Karakterler /  Paula Fox
Çeviri: Begüm Kovulmaz
Dizi: Modern
Tür: Roman
Yayınevi: Can Yayınları 
Sayfa Sayısı: 176
Fiyatı: 155,00 TL 


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template