♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Fabien Toulmé'den tanıklıklar toplamı: Unutulmazlar


Çizgi roman dünyasının en incelikli ve sorgulayıcı kalemlerinden Fabien Toulmé'den sevindiren haber var. Sanatçının, haber röportaj tekniklerinden yararlanarak derlediği ''Unutulmazlar'' serisinin bu ilk cildi Desen Kitap etiketiyle raflarda. Merak ve heyecanla bekliyoruz. Yeri gelmişken “Büyük Aşk”, “İki Yaşam” ve “Hakim’in Yolculuğu”nu önereyim. Her Toulmé kitabında çizgi romana yabancı olanları bile kendine çekecek bir şey mutlaka var. Pası bültene atıyorum.

Hayatta neyle karşılaşacağınız hiç belli olmaz.

''Hakim'in Yolculuğu'' üçlemesinin yaratıcısı Fabien Toulmé çizgilerini bu kez sıradan insanların sıradışı hayatları üstüne konuşturuyor; tutkuları ve özgürlükleri arasında seçim yapmak zorunda kalan bireylerin verdiği benlik savaşını anlık çarpan öykülerde buluşturuyor. 

Sanatçının, haber röportaj tekniklerinden yararlanarak derlediği ''Unutulmazlar'' serisinin bu ilk cildi, Avrupa'dan Afrika'ya ve hatta Latin Amerika'ya uzanarak farklı yaş ve sosyokültürel çevrelerden gelen altı cesur yüreğin kaderine boyun eğmeyişini gözler önüne seriyor. 

Yaşamın kırılma noktasında insanca varolma sanatı hakkında derin sorgulamalara iten kitap, okurları belirsizlik kıskacından kurtulmaya çalışan özgür ruhların sergilediği hayata tutunma mücadelesine ortak ediyor. 

İnancı yüzünden dış dünyayla bağlarını koparan Émilie'nin 24 yaşında yaşamına yeniden başlaması, Marcos ile Dora'nın gönül ile görev arasında sıkışıp kalan aşkları, Omuzlarında taşıdığı yükten kurtulmak için çareyi ''celladına'' mektup yazmakta arayan Marie, Yüz binlerin yitip gittiği Ruanda katliamını çocuk gözleriyle anlamlandırmaya çalışan Kévin, 30 yıllık bir sevda masalının kader ortaklığını paylaşan Marine ve Frédéric, Başı beladan ve suçtan kurtulmayan Grégory'nin adım adım seçilmiş bir politikacıya dönüşmesi... 

Unutulmazlar'da yer alan öyküler, hissettirdiği duygular ve belleklerde bıraktığı izlerle gerçekte kim olduğunu unutan herkesi kendi geçmişiyle yüzleşmeye çağırıyor.  

Fabien Toulmé'nin çizgilerinin ucuna taktığı bu tanıklıklar, modern toplumların bir portresini çizmekle kalmıyor aynı zamanda okura yönünü belirlemede ve kendi sorularının yanıtlarını bulmada rehberlik de ediyor.

Unutulmazlar 1 / Fabien Toulmé
Türkçeleştiren: Hasan Can Utku
128 sayfa
Satış Fiyatı: 209,00 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template