♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Karakarga’dan İtalyan dâhinin ruhuna ihanet etmeyen, eşsiz bir uyarlama: Dante'nin Cehennemi


Çizgi roman sevenler yaklaşın. Karakarga’dan beklenen haber geldi. Dante’nin eşsiz eseri “İlahi Komedya”nın sayısız esere konu olmuş en önemli bölümü “cehennem”in çizgi roman uyarlaması “Dante'nin Cehennemi” raflarda yerini aldı. Uyarlayanlar da “Günlerin Köpüğü” ile tanıyıp sevdiğimiz ikiz kardeşler Paul ve Gaëtan Brizzi. Gelmiş geçmiş en büyük eserlerden birinin yeni yorumunu merak ve heyecanla bekliyor pası da bültene atıyorum. 

1977 yılında Fracture ile en iyi kısa animasyon dalında César kazanarak isimlerini duyuran ikiz kardeşler Paul ve Gaëtan Brizzi, İlahi Komedya'nın en ünlü bölümünü, tüm zamanların en büyük edebi eserlerinden biri olan Dante'nin Cehennemi’ni uyarlayarak eşsiz bir işe imza attılar. 

İtalyan edebiyatının en önemli klasiklerinden olan Dante'nin İlahi Komedya'sının ilk bölümü olan Cehennem’de başkahramanlar olan Dante ve Vergilius, Dante’nin Cennet’teki ilham perisi Beatrice’yi bulabilmek için Cehennem'in dokuz çemberini dolaşırlar.

Eserin ruhuna ihanet etmeden hikâyeyi herkes için ulaşılabilir ve anlaşılabilir kılmayı başaran bu uyarlama hikâyenin dramatik gerilimini ve konunun kaçınılmaz karanlığını da birebir koruyarak Dantevari grafiklerle okurları edebi bir yolculuğa çıkartıyor. 

Paul ve Gaëtan Brizzi’nin yazdığı/çizdiği, Sebla Kutsal’ın dilimize çevirdiği Dante’nin Cehennemi Karakarga Yayınları’ndan çıktı. 

Arka Kapak Yazısı:
Yaşam yolumuzun ortasında, karanlık bir ormanda buldum kendimi…

Yazar(lar) Hakkında: 1951 yılında doğan ve yaşamlarını Fransa’da ile ABD’de sürdüren ikiz kardeşler Gaëtan ve Paul Brizzi animasyon film yönetmenliği, ressamlık ve çizerlik yapmaktadır. Brizziler isimlerini ilk olarak, 1977’de Cézar Ödülleri’ne aday gösterilen Fracture başta olmak üzere, üç kısa animasyon filmiyle duyurdu. Disney için çalışan ve stüdyo yöneten nadir Fransızlardan olan kardeşlerin diğer işleri arasında; Astérix et la Surprise de César (Asteriks: Sezar'a Karşı), Notre Dame’ın Kamburu’nun bir bölümü, Fantasia 2000’in ‘L’Oiseau de Feu’ isimli bölümü yer almaktadır. Christophe Malavoix ile birlikte, Louis Ferdinand Céline’in eserinden çizgi romana uyarladıkları ‘La Cavale du Docteur Destouches’ Futuropolis tarafından yayımlandıktan sonra, 2017’de Boris Vian’ın ‘Pekin’de Sonbahar’ romanını çizgi romana uyarladılar. 2020’de Boris Vian’ın Günlerin Köpüğü isimli  kitabı ve  bir sonraki  yıl,  Honoré de Balzac’ın Eğlendirici Öyküler kitabının resimli versiyonlarına imza attılar.

Dante’nin Cehennemi / Paul & Gaëtan Brizzi
Orijinal Adı: L'Enfer de Dante
Yayınevi: Karakarga Yayınları
Türü: Çizgi Roman
Çevirmen: Sebla Kutsal
Sayfa Sayısı: 160
Etiket Fiyatı: 450 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template