♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Başar Başarır'dan ilginç zamanlara dair büyüleyici bir roman: Dünyanın Bütün Fıstıkları


Öykülerden sonra gelen nefis romanları “Sibop” ve “Dolunay İki Gece Sürer” ile okuma hazzımızı katlayan Başar Başarır’dan yeni roman haberi geldi. Bu kez abi-kardeş meselesiyle hemhal olacağız. “Dünyanın Bütün Fıstıkları” Can Yayınları etiketiyle raflarda… Merak ve heyecanla bekliyor, pası bültene atıyorum.

Başar Başarır, son romanı Dünyanın Bütün Fıstıkları'nda talan edilmiş insan ilişkilerini talan edilmiş ormanlarımızla harmanlıyor.

Küçüklüklerinde kedi-kolonya gibiydiler. Birbirlerinden hoşlanmazlardı. Zaten benzemezlerdi de. Ağabey daima aklı başında, yalnız, sessiz; küçük kardeş zirzop, delidolu, şenlikli... Anlaşamamak konusunda anlaşmışlardı. İşin aslı, tanıdıkları yegâne yetişkinleri taklit ediyor, ana babaları gibi davranıyor, onların durduğu gibi duruyorlardı: Birbirlerinden olabildiğince uzak. Isırgan otu kardeşliğiydi bu, mesafeli, arası açık.

Biri yerinde duramayan, diğeri yerinden kalkamayan iki kardeş: Aksel ve Seyfettin. Ağabey Seyfettin yaylada kendini ararken, küçük kardeş Aksel plazalarda, cam yeşili şişelerde kaybolma mesaisinde.

Yıllar sonra mecburen buluşup derme çatma bir kulübeye tıkılan bu iki zıt karakterin geçmiş aile günahlarını temize çekip birbirleriyle hesaplaşmaları kolay olmayacak. Hele de Dağyüzü gibi at izinin it izine karıştığı bir köyde, her biri ayrı telden çalan köylülerin arasında, kozalaklar altında.

Dünyanın Bütün Fıstıkları'nda, dünyanın bütün dertlerini olmasa da kardeşliğe dair olanlarını Başar Başarır'ın işlek kaleminden hem güle oynaya hem ağlaya sızlaya okuyoruz. Bir yandan da insanın tabiatla o hiç bitmeyen kanlı mücadelesinin gölgesi üzerimize vuruyor...

#fıstıkçamı #şifacı #kardeşlik #çatışma #maden #ayvalık #medya
 
Dünyanın Bütün Fıstıkları / Başar Başarır
Yayınevi: Can Yayınları
Dizi: Can Çağdaş
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 408
Fiyatı: 200,00 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template