♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Rıza: Gerçek bir hayat hikayesi...


Ayfer Savaş Aydın’ın kaleminden gerçek bir hayat hikayesini okyacağımız “Rıza” Destek Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Mutlu olma ihtimalini hiç unutmadı

Çok genç yaşta amansız bir hastalık yüzünden hayatını kaybeden sevgi dolu, herkes tarafından da çok sevilen, sayılan bir dayı ve onunla aynı hastalığın pençesine düşüp bu mücadeleden zaferle çıkan bir yeğenin yolculuğu. Yeğen mücadelesine devam ederken küçük yaşta kaybettiği dayısının hayatını, dayısının hastalıkla mücadele sürecini, ailesinin köklerini araştırmaya başlar. Araştırdıkça yıllardır içinde hissetiği boşluğun, dayısına karşı hissettiği büyük sevgi ve hayranlığın nedenlerini tek tek bulur. Yeğen, hikâyesini tüm dünyayla paylaşmak, dayısını sevenleriyle ölümsüzleştirmek ve dayısıyla el ele “Bu dünyada biz de varız...” demek ister… 

Rıza henüz yirmi dört yaşında yarım kalan hayallerini, ideallerini ve aşkını büyük bir enkazın altında bırakarak ayrıldı bu dünyadan.  

“Ardında bıraktığı 78 kuşağının siyasi kimliği, kimliği için mücadelesi, vatanına kazandırdıkları, vatanı uğruna kendinden yitirdikleri, gözü açık hayata veda ederek aşkına kavuşamaması, rehberi olan Denizlere kavuşması, hafızasında götürdüğü ama onca insanın hafızasına ilmek ilmek kazıyarak miras bıraktığı yakılan çuvallar dolusu kitaplarının külleri de enkazın altında unutulmaya terk edilenlerdendi.”
Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan bu kitabı okurken yarım kalan bir hayatı yaşamanın mı yoksa gidenin ardında kalmanın mı daha acı olduğunu düşünecek, ölümsüz aşkın varlığına tanık olacaksınız.
Ayfer Savaş Aydın’ın yazdığı Rıza Destek Yayınları’ndan çıktı. 

Arka Kapak Yazısı:
“HAYATI YARIM BIRAKIP DA GİTMEK Mİ YOKSA HAYATTA KALIP KOCAMAN BİR ÖMRÜ GİDENİN EKSİKLİĞİ İLE YAŞAMAK MI DAHA ACI?”

“Hayatını tepetaklak eden kanserle boğuşan yazar bilmediği köklerine doğru yola çıkar. Bu yolculuk, yaşamındaki zorluklara çare olmaktan öte yeni sıkıntıların kapısını açar. Geçmişin derinliklerine indikçe kırılganlıklarının, zaaflarının kaynaklarını da bulmaya başlar. Varlığındaki anlam arayışının en önemli durağına geldiğinde dayısı Rıza’nın yaşamıyla karşılaşır. Yirmi dört yaşında aynı kanser türünden ölen dayısının yaşadığı büyük aşk, devrim peşindeki hayatının da yansımasıdır. Yazar, dayısına hep gizliden gizliye duyduğu hayranlığın nedenlerini çözmeye başlar. Bu yeni yaralar ve yeni kabuklar demektir. Ama bilir ki yara kıymetlidir. Dayısının yarasıyla kendisi iyileşir.

Ayfer Savaş Aydın ne yaptığını iyi biliyor. Yaratıcı yazının yaralardan doğduğunun farkında. Anlattığı hepimizin yarası, başkasından yola çıkarak kendimize kabuk aradığımız. Bu romanın kabuğu Rıza dayı. O hepimizin yarası. O hepimizin dayısı.”  Hakan Akdoğan

Rıza / Ayfer Savaş Aydın
Yayınevi: Destek Yayınları
Türü: Edebiyat
Sayfa Sayısı: 344
Etiket Fiyatı: 150 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template