♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

April Yayıncılık baharı Kiley Reid imzalı Booker adayı “Ne Eğlenceli Çağ” ile karşılıyor


April Yayıncılık baharı çarpıcı ve şaşırtıcı bir ilk romanla karşılıyor. Yılın kitabı seçkilerinde kendine yer edinen, Goodreads okurlarınca yılın en iyi ilk romanı seçilen, New York Times Çoksatanlar listesinin zirvelerinde otuzdan fazla hafta yer alan roman 2020 Booker ödülüne aday gösterilmişti. Nihayet Türkçede. Merakla beklediğimizi belirterek pası bültene atalım.

April ekibinin tanımıyla, yeni zamanın en heyecan verici kalemlerinden Kiley Reid’den çarpıcı ve şaşırtıcı bir ilk roman.

Alix Chamberlain her istediğini elde eden bir kadın ve ilhamını özgüveninden alan markasıyla diğer kadınlara da aynısını vadediyor. Emira Tucker ise hâlâ dünyadaki yerini arıyor. Yaşıtları kariyer basamaklarını bir bir tırmanırken, onun elinde şimdilik yalnızca bebek bakıcılığı becerileri var.

Bir gece Alix, aniden isi çıkınca, Emira'dan yardım istiyor. Emira'nın Chamberlain'lerin oğluna bakması gerek. Bir de markete uğraması. Lüks mağazanın güvenlik görevlisi, dışarıda geç bir saatte beyaz bir çocukla siyah bir kadını beraber görünce Emira’yı iki yasındaki Briar’ı kaçırmakla suçluyor. Neler oluyor derken kalabalık toplanıyor. Hararetli tartışmalar alevleniyor. O esnada birisi her şeyi filme alıyor. Emira öfkeli, ömründe böylesine aşağılanmamıştı, yine de olayı büyütmemek en iyisi. Alix ise kararlı. Mutlaka bir çözüm bulacak ve her şeyi yoluna koyacak.

Ne Eğlenceli Çağ empati ve sosyal konular üzerine yaptığı keskin yorumlarla karşılıklı ilişkilerin bulaşıcılığını, aileden olmanın ne anlama geldiğini, yetişkin olmanın karmaşık gerçekliğini en sert ve en matrak haliyle anlatıyor. Kitabın çevirisi Sinem Sancaktaroğlu Bozkurt'a, kapak tasarımı Berkay Taş'a ait. 

“Yılın en kışkırtıcı romanı.” Entertainment Weekly

“Büyüleyici, özgün, eğlenceli.” Guardian

"Hem çılgınca eğlenceli hem de nefes kesecek ölçüde bilgece! Reid ırk, sınıf ve ayrıcalık konularıyla ustaca ve güvenle yüzleşiyor. İtiraf etmeliyim ki, şaşkınım." Taylor Jenkins Reid

“Reid keskin gözlemleri, canlı anlatımı ve şaşırtmacalarıyla enfes bir hikaye anlatıcısı.” Madeline Miller, Ben, Kirke'nin yazarı

“Nefes kesici, her cümlesi meydan okuyor. Elinizden bırakamayacaksınız.” Kirkus Reviews

Kiley Reid, 1987 yılında Los Angeles’ta doğdu. Marrymount Manhattan College’da oyunculuk eğitimi aldı. Truman Capote bursu kazanan Reid, lisansüstü eğitimini Iowa Üniversitesi’nde edebiyat ve yaratıcı yazarlık alanında tamamladı. Aralık 2019’da yayımlanan ilk romanı Ne Eğlenceli Çağ, 2020 Booker Ödülü’nde uzun listeye seçildi, NAACP Image İlk Kitap Ödülü’nde finalist oldu, New York Times başta olmak üzere birçok listede uzun haftalar çoksatanlar arasında yer aldı. Kiley Reid, Philadelphia’da yaşıyor ve yaratıcı yazarlık dersleri vermeye devam ediyor.

Ne Eğlenceli Çağ / Kiley Reid
Çevirmen: Sinem Sancaktaroğlu Bozkurt
Nisan 2022, April Yayıncılık
320 Sayfa
64 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template