♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Samanta Schweblin’den ödüllü ilk roman: Kurtarma Mesafesi


Latin Amerika edebiyatının yükselen temsilcilerinden Samanta Schweblin'in bu ilk romanı 2017 Booker Ödülü finalistleri arasındaydı. 2017'de Shirley Jackson Ödülü'nü alan, aynı yıl The Guardian, The Boston Globe ve The Economist'in yılın kitabı seçtiği Kurtarma Mesafesi'nde ruh ve bireyle olduğu kadar toplum ve çevreyle ilgili gerilimleri gözler önüne seriyor.

Arjantin taşrasında, tarlalar arasında bir kasaba... Kasabanın kıyısında yeşil renkli, gizemli bir ev... Huzurlu bir tatil hayaliyle kasabaya gelen Amanda ve küçük kızı Nina... Tek amacı kızını korumak olan Amanda'nın önce ona ulaşması lazım, ulaşmak içinse olayları tetikleyen o ânı bulması.

Ben hep en kötü olasılıklara kafa yorarım. Şu an bile kafamda hesap yapıyorum, Nina birden havuza düşerse arabadan çıkıp koşarak ona ulaşmamın ne kadar süreceğini hesaplıyorum. Kızımla aramdaki değişken mesafeye verdiğim isim "kurtarma mesafesi", günlerimin yarısını bunu hesaplayarak geçiriyorum, yine de hep gereksiz riskler alıyorum.

#roman #annelik #kadın #çocuk #ruh #hayvan #arjantin

Kurtarma Mesafesi'ne ilgi duyanlar için ek öneriler:
Fleur Jaeggy: Disiplinli Güzel Günler, Patrick Modiano: Karanlık Dükkanlar Sokağı, Daniel Kehlmann: Gitmeliydin, Julio Cortázar: Hayvan Hikayeleri, Enrique Vila-Matas: Kassel'de Mantık Aramak  

SAMANTA SCHWEBLIN, 1978'de, Arjantin'in Buenos Aires kentinde doğdu. Buenos Aires Üniversitesi'nde sinemacılık öğremini gördü. İlk derlemesi El Núcleo del Disturbio'yu [Karmaşanın Merkezi] 2002'de, bu derlemedeki öykülerin bir kısmını içeren Ağızdaki Kuşlar'ı 2008'de, üçüncü derlemesi Siete Casas Vacías'ı [Yedi Boş Ev] 2015'te yayımladı. Öyküleri Arjantin ve Güney Amerika'da Fondo Nacional de las Artes, Haroldo Conti, Casa de las Américas gibi ödüllere layık görüldü. Granta dergisi tarafından İspanyolca dilinde eser veren en iyi genç yazarlar arasında gösterildi. ilk romanı Kurtarma Mesafesi 2017'de Man Booker Ödülü kısa listesinde yer aldı.

Kurtarma Mesafesi / Samanta Schweblin
Çevirmen: Emrah İmre
Dizi: Can Çağdaş
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 104
Fiyat: 17,00 TL         
 

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template