♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Devlet herkese her ay para verse : Temel Gelir

“Temel gelir” fikri, dünyanın pek çok yerinde siyasal ve ekonomik gündemin üst sıralarında yer alıyor, çok tartışılıyor, uygulamaya konuyor.

Fikrin öncülerinden Guy Standing’in kitabı Temel Gelir, katılımcı, eşitlikçi, güvenli, adil, özgür, insan odaklı bir gelecek için çalışan ve kafa yoran herkes için.

Asgari ücretten farklı olarak temel gelir, toplumdaki tüm bireylere devlet tarafından düzenli olarak ödeme yapılması fikrine dayanıyor. Otomasyonun arttığı, iş güvencesinin yok olduğu, kazancın düzensizleştiği ve yapılan işten bağımsızlaştığı günümüz toplumunda temel gelir, tüm bireylerin sağlığı, refahı ve mutluluğu için son derece önemli sonuçlar barındırıyor.

Dünyanın pek çok yerinde temel gelir fikri, siyasi partilerin gündemine girdi ve adil refah dağılımı tartışmalarının merkezine yerleşti. Guy Standing son otuz yıldır temel gelir fikrini geliştirenlerin başında geliyor. Bu kitap, temel gelir fikrinin ekonomi, yoksulluk, sosyal adalet, iş ve emek alanlarındaki etkisini araştırıyor, yalnızca ekonomik değil aynı zamanda etik savlar sunuyor, karşı savları ele alıp çürütüyor ve dünyadaki pilot çalışmalardan neler öğrenebileceğimizi gösteriyor.

GUY STANDING, 1977’de Cambridge Üniversitesi’nden ekonomi doktorası aldıktan sonra emek ekonomisi, işsizlik, sosyal güvenlik ve yapısal düzenlemeler üzerine geniş çalışmalar yaptı. 2015’ten bu yana SOAS - Londra Üniversitesi’nde profesör ve aynı zamanda Dünya Temel Gelir Ağı’nın (BIEN) kurucusu ve onursal eşbaşkanıdır. Prekarya / Yeni Tehlikeli Sınıf (2011) ve Prekarya Bildirgesi / Hakların Kısılmasından Yurttaşlığa (2014) kitaplarının yazarıdır.

Temel Gelir / Guy Standing
Çevirmen: Ceren Demirdöğdü
Tür: Ekonomi
Sayfa sayısı: 344
Fiyat: 35,00 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template