♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Çiyil Kurtuluş'tan Yeni Öyküler : Aramızda Bir Bahçe Yakınlığı

İlk öykü toplamı “Kasırga ve Yabanmersinleri” ile ne yazsa okunur dedirten Çiyil Kurtuluş’un ikinci öykü toplamı “Aramızda Bir Bahçe Yakınlığı” Notos Kitap etiketiyle raflarda yerini alıyor. Yazarın kalemiyle tanışmanızı tavsiye ederek pası bültene atayım.

Çiyil Kurtuluş özel bir öykü anlayışını sürdürüyor. Onunki cüretkâr bir dil ve anlatım biçimi. Yalın mı yalın yazıyor ama bildiği hayatlardan çıkardığı ayrıntıları kaçırmadan okunması gerekiyor. Bu arada sözcük zenginliğini de atlamadan. Uzaktan bakıldığında yere yakın görünüyorsa yanına gidince yüksekte durduğu fark edilebilir. Öykünün tek sözcük fazlası ya da eksiği olmamalı denir, Aramızda Bir Bahçe Yakınlığı bunun iyi bir örneği.

Şimdiki zamanların yaşam biçimi içine sıkışmış insanlar, kadınlar ve erkekler, hep bozulmanın eşiğinde duran ilişkiler, kırılgan hayatlar. Aslında bilindiği düşünülen ama pek az yazılan günümüz hayatları. Yazarının uzak durup yazdığı, okurun duygusunu hissederek okuduğu öyküler.

Aramızda Bir Bahçe Yakınlığı, bütün bunların yanında, öykücülüğümüzün bugününde bir kusursuzluk arayışı olarak da okunmalı.

Aramızda Bir Bahçe Yakınlığı / Çiyil Kurtuluş
Notos Edebiyat – Öykü, Şubat 2020
148 sayfa • 20 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template