♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Eyüp Aygün Tayşir’den Öyküler : Sabitâlem Mahallesi

“4 Hane 1 Teslim” ve “Tuhaflıklar Fabrikası” adlı şahane iki romanla son yılların en önemli yazarlarından biri haline gelen Eyüp Aygün Tayşir bu kez öykülerini bir araya getiren kitapla okur karşısında. Yayımlandığı yılların en iyi roman listesine giren iki kitaptan sonra öykü müjdesi almak güzel… Kitabı merakla beklerken söz konusu iki romanı şiddetle tavsiye ederek pası bültene atayım.

İletişim Yayınları, daha önce 4 Hane 1 Teslim ve Tuhaflıklar Fabrikası adlı romanlarını yayımladığı Eyüp Aygün Tayşir’in bu kez öykülerini bir araya getiren Sabitâlem Mahallesi’ni yayımlıyor. Çağdaş edebiyatımızın dikkat çeken isimleri arasında gösterilen Tayşir, kimsenin bilmediği mahalleleri, mahalle hayatının renklerini ve sıradan insanların hikâyelerini sürükleyici bir dille anlatıyor.

Eyüp Aygün Tayşir, çok sevilen romanları 4 Hane 1 Teslim ve Tuhaflıklar Fabrikası’ndan sonra ilk kez bir öykü kitabıyla karşımıza çıkıyor. Kendine özgü efsunlu üslubuyla, neşe ve hüznü harmanlayan hikâyeler anlatıyor.

Sabitâlem Mahallesi, 1990’lı yıllardan günümüze dek uzanan, memlekette sabitimizin hiç değişmediğini gösteren öykülerin kitabı.

Sabitâlem Mahallesi, birbirine paralel konumlanmış, her biri kaydırağa benzeyen altı sokak ve bu sokakların her iki yanına dizilmiş yeşil, kireç, tuğla, sidik sarısı, pembe ve sıklıkla da sıva rengi gecekondulardan müteşekkil bir mahalle olup, nüfusunu Allah’tan gayrı bilen yoktur. Yamaç yönündeki gökdelenin tepe katlarından bakıldığında, sokaklarında bir aşağı bir yukarı koşturup duran küçüklü büyüklü çocuklarıyla mahalle, yazlık yörelerdeki “her şey dahil” otellerin su parklarına benzer.

Çöplüğün ortasında ilahe gibi açan çiçek, mahalleliyi şaşkına çeviriyor. “Anadolu Kaplanı”, çocuklarına hiddetle soruyor: Siz işçi çocuğu musunuz yoksa patron çocuğu musunuz? Fiskobirlik’ten emekli kadınla sosyal medya bağımlısı genç adam arasında absürt şeyler yaşanıyor. Siyahlı beyazlı tekir kedi, küçük bir anafora kapılmış gibi kendi etrafında dönüyor. Taşralı delikanlı, “PLASURE EROTİK ŞHOP”tan ağlayarak kaçıyor. Kahraman Şirketler Topluluğu’nu böcekler istila ediyor...

Sabitâlem Mahallesi / Eyüp Aygün Tayşir
İletişim Yayınları, Şubat 2020
Türkçe Edebiyat – 500, Çağdaş Türkiye Edebiyatı
163 sayfa
26 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template