♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Tusquets Ödüllü Yazardan Hugo Chávez’in ölümü arifesindeki Venezuela: Comandante’nin Son Günleri

Yayımladığı her kitapla nitelikli okurun gözde markalarından olan Kafka Kitap, yılın ilk kitabını duyurdu. “Babam Giderken” adlı romanıyla 2018’de tanıştığımız Venezuelalı yazar Alberto Barrera Tyszka’nın derinlikli anlatısı “Comandante’nin Son Günleri” raflarda yerini alıyor. Pası bültene atarken Tyszka’nın kalemiyle tanışmanızı da önermiş olayım.

Emekli bir onkolog olan Miguel Sanabria, Chávez’e karşı ikircikli bir tutum içerisindedir. Ne eşi gibi azılı bir Chávez karşıtıdır ne de ağabeyi kadar ateşli bir Chávez taraftarı… Ama Comandante’nin sağlık durumunu aydınlatabilecek gizli video kayıtlarını saklamak ona düşmüştür. Gazeteci komşusu Fredy ise, Başkan üzerine bir kitap yazmak istemekte ancak bunun için, bir yolunu bulup Chávez’in tedavi gördüğü Küba’ya gitmesi gerekmektedir. Diğer yandan şehrin başka bir köşesinde oturan dokuz yaşındaki María’nın nevrotik annesi, şehirdeki şiddet salgını karşısında gitgide daha da paranoyaklaşmaktadır.

Başkan’ın beklenen ölümü giderek yaklaşırken, aynı şehri paylaşan bu insanların kaderleri her geçen gün daha da iç içe geçecektir. 

“Çok uzun yıllardır, bir kıyamet-öncesi toplumu olmuşlardı; patlaması an meselesi olan, çatışma halinde bir ulus. Her gün bir felaket meydana gelebilirdi. Komplolar, suikastlar, savaşlar, terör saldırıları, infazlar, idamlar, sabotajlar, ayaklanmalar, linçler... Her gün bir katliam yaşanabilirdi. Ülke patlamaya hep hazırdı ama asla patlamıyordu. Ya da daha kötüsü: Yavaş yavaş, azar azar patlayarak yaşıyordu, kimse çok fazla fark etmeden.” – Comandante’nin Son Günleri, Alberto Barrera Tyszka

Hugo Chávez’in ölümü arifesindeki Venezuela toplumunu ve devletini odağına alan Comandante’nin Son Günleri, karizmatik bir liderin bir ülke için ne anlama gelebileceğine, yaşam-ölüm diyalektiğinin politik söylemi nasıl yönlendirebileceğine ve ideallerin hayata geçirildikten sonra ne gibi bedelleri olabileceğine dair derinlikli bir anlatı.

“Barrera’nın berrak ve kışkırtıcı üslubu, insan kalbindeki çelişkileri anlatmak konusunda mutlak bir özgünlüğün damgasını taşıyor.” 
-J. A. Masoliver Rodenas

"Koca bir ülkenin tüm arzularının, hüsranlarının, ıstıraplarının ve ümitlerinin röntgenini çekebilen büyük bir yazar."
—Ricardo Baixeras

Caracas’ta doğan Venezuelalı yazar Alberto Barrera Tyszka, Central Venezuela Üniversitesi’nde edebiyat profesörüdür. Günlük gazete ve dergilere de yazan Tyszka, romanları, şiirleri ve aralarında Hugo Chavez’in ilk biyografisinin de yer aldığı tarih kitaplarıyla Latin edebiyatı ve kültür hayatında önemli bir yere sahiptir. Eserleri İngilizce, Fransızca, Çince, İtalyanca gibi dillere çevrilen yazarın, hastalığın doğasını, baba-oğul ilişkisini odağına aldığı ve prestijli Herralde Ödülü’ne layık görülen Babam Giderken romanı da 2018’de yine Kafka Kitap tarafından yayınlanmıştı.

Comandante’nin Son Günleri / Alberto Barrer Tyszka
İspanyolcadan Çeviren: Bengi De Sa Matos Paixao
Dizi / Tür: Dünya Edebiyatı / Roman 
Yayım Tarihi: Ocak, 2020
Sayfa Sayısı: 215
Fiyat: 19,50 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template