♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Cem Akaş’tan dünyada yapayalnız kalmak üzerine bir mücadele romanı : Y

Türk edebiyatının kendine has kalemlerinden, her kitabında farklı şeyler deneyerek özgün işlere imza atmasıyla sevdiğimiz Cem Akaş’tan müjde var. Yeni romanı “Y” bugün raflarda. Pası bültene atmadan ilk kez tanışanlar için Akaş’a dair birkaç kelam edeyim. İlk kitabı “Noktanın Kesişimleri Antolojisi”nden bu yana, yani ilk kitabından bu yana her yazdığını okuduğum yazarlardan biridir. Hesaba vurunca vay be dedirtse de 28 yıllık sadık okuruyum. Romanı “7” en sevdiğim romanlardan biridir ve her baskısı kitaplığımdadır mesela. “Sincaplı Gece” de 2016’nın en iyi romanlarından biriydi. Her kitabını şiddetle tavsiye ederim kısacası…

Y kromozomunun yeryüzünden silinmiş olduğu, yüz elli yıldır yalnızca kadınların yaşadığı bir dünya. Geçmişin siyasetinden, ekonomisinden, toplum yapısından, kültürel birikiminden, ilişki biçimlerinden nefret edilen bir dünya bu, çünkü hepsi erkek yapımı. Artık yeni kurallar var, çünkü eski insanlar yok.

Constantine, böyle bir dünyaya doğan bir erkek çocuk. Nasıl olduğu bilinmiyor. Onu kapılarının önünde bulup evlat edinen iki kadın, oğullarını tam bir kız gibi yetiştiriyor ve cinsiyetini herkesten –özellikle de devletten– gizlemeyi başarıyorsa da, bu yolun sonunun kısa sürede gelmesinden korkuyorlar.

Y, kadınlar ve erkekler üzerine, arada sıkışmalar ve geçişler üzerine, toplum üzerine, ama en çok da koca dünyada yapayalnız kalmak üzerine bir mücadele romanı.

CEM AKAŞ: 1968’de Mannheim, Almanya’da doğdu. İstanbul’da yaşıyor. Başlıca yapıtları: Noktanın Kesişimleri Antolojisi (1990), 7 (1992), Suç ve Ceza (1992), Gizli Hava Müzesi (1995), Olgunluk Çağı Üçlemesi (2001), Gitmeyecekler İçin Urbino (2007), 19 (2009), Tekerleksiz Bisikletler (2012), Sincaplı Gece (2016).
www.cemakas.com

Y / Cem Akaş 
Tür: Roman 
Sayfa sayısı: 173 sayfa
Fiyatı: 16,50 TL
Yayın tarihi: 13 Mart 2018


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template