♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Alakarga’dan Ekim Yenileri

Yayıncılıkta beşini yılını dolduran Alakarga Yayınları, Ekim ayını dört kitapla karşılıyor. İlk kitabı “Küçük Dertler” ile tanıyıp sevdiğimiz Kadire Bozkurt’tan “Bir Kalbin Boyutları”, Marente de Moor’un ödüllü kitabı “Hollandalı Bakire”, Çağdaş Azerbaycan edebiyatının önemli temsilcilerinden Maksat Nur’un etkileyici romanı “Şehrin Sahibi” ve Edgar Allan Poe’nun tek romanı “Nantucket’lı Arthur Gordon Pym’in Hikâyesi” yeni dönemin ilk kitapları olarak raflarda… Kapaklarda ilk dönemdeki gibi beyaz ağırlıklı sadeliğe dönülmesine sevindik demeden geçmeyelim…


Bir Kalbin Boyutları - Kadire Bozkurt
“Saçlarını dalga dalga seriyor şehrin üstüne. Gece oluyor. Sabahlarsa turuncu bir aydınlık. Anneni çağırayım ister misin? Arkadaşlarını? Gitmemi ister misin? Yalnız küçük bir deviniş. Gitme, demek bu. Kal.”

İlk kitabı Küçük Dertler ile okurumuzdan ilgi gören Kadire Bozkurt, yeni kitabı Bir Kalbin Boyutları ile tekrar öyküseverlerin karşısında. Bu kitabıyla birlikte Kadire Bozkurt’un hem dilini, anlatımını yetkinleştirdiğini hem de kahramanlarıyla, coğrafyasıyla öyküsüne yeni boyutlar kazandırdığını göreceksiniz. Edebiyatımızın genç kuşaklarının en önemli öykücülerinden birinin kaleminden çıkma bu öyküleri seveceksiniz.

“Kadire Bozkurt’un kısacık öyküleri kâğıt kesiği gibi. Kendini göstermeyen ama içe işleyen.” Semih Gümüş
Sayfa: 152, Fiyat: 16 TL


Hollandalı Bakire - Marente De Moor
“Sadece hapiste yazdığı mektubu saklamıştım. Onu okumaya doyamıyordum. Mahvolmuştu; böyle diyordu mektup. Çıldırmak üzereydi, şahit olduğum o kısa anlardaki gibi artık kendine hâkim olamıyordu ama en hoşu; sitemlerinde o yoktu.”

Marente de Moor, 2010 yılında Hollanda’nın en önemli edebiyat ödüllerinden olan Ako Edebiyat Ödülü’nü alan kitabında, eskrim öğrencisi bir genç kızın öyküsünü anlatıyor. Hem ilk dünya savaşının ve Nazizm’in bir eleştirisini hem de Avrupa’nın kırsalında yaşanan tutkulu bir aşkın öyküsünü okuyacaksınız.
Sayfa: 352, Fiyat: 26 TL


Şehrin Sahibi - Maksat Nur
“Bana tasma takmaları da artık anlamsızdı çünkü tasmasız hiçbir yere koşamazdım, sahibimin gölgesinden uzağa gidecek durumda değildim. Bu anlamsızlığı, hem de her gün, bir sağa bir sola doğru geçip giden petrol tankerlerini gördükçe anlıyordum ve onları kendime benzetiyordum.”

Çağdaş Azerbaycan edebiyatının önemli temsilcilerinden Maksat Nur, etkileyici romanı Şehrin Sahibi’nde bugün dünyanın yaşadığı tüm akıl tutulmalarının bir özetini çıkarmış; güç taşkınlığı, iktidar hayranlığı ve toplu cehalet krizi… Bayılacaksınız.
Türkçesi: İmdat Avşar, Sayfa: 128, Fiyat: 14 TL


Nantucket’lı Arthur Gordon Pym’in Hikâyesi - Edgar Allan Poe
“Olaylar o kadar hızlı cereyan etti ki gerçekten yaşandığına inanamadık. Uzaktan gelen sesler bizi silkeleyene dek cesetlerin üstünde durup aval aval seyrettik. Belli ki vahşiler ateş sesleriyle alarma geçmişlerdi ve onlara görünmeden kaçmamız neredeyse imkânsız gibiydi.”

Edgar Allan Poe, o müthiş anlatıcılığıyla sizi açık denizlerde, macera dolu bir yolculuğa çıkarıyor…Evden kaçıp en büyük hayalini gerçekleştiren, açık denizlere giden bir gemiye kaçak binen Arthur Gordon Pym ile birlikte fırtınaya yakalanacak, köpekbalıklarının ölümcül dişlerini hemen yakınınızda hissedeceksiniz.

Klasik öykünün kurucularından Edgar Allan Poe’nun tek romanı Nantucket’lı Arthur Gordon Pym’in Hikâyesi, yeni çevirisiyle Alakarga klasikleri arasında…
Türkçesi: Ayşe Betül Gürcan, Sayfa: 264, Fiyat: 20 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template