♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Üç Çarpıcı Stefan Zweig Eseri Can Yayınları’ndan Raflarda!


Stefan Zweig'tan üç çarpıcı eser, “Şeytanla Savaş”, “Kendi Hayatını Anlatan Üç Yazar” ve “Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu/Bir Kadının Hayatından 24 Saat” Can Yayınları etiketiyle kitapçılarda…

Stefan Zweig’tan Alman edebiyatının sıra dışı üç ismi Hölderlin, Kleist, Nietzche : Şeytanla Savaş

“Huzursuz bir hayat, daima şeytani bir kişiliğin emaresidir.”

Stefan Zweig’ın “Dünyanın Mimarları” dizisinin ikinci kitabı Şeytanla Savaş, bizi Alman edebiyatının ve düşüncesinin sıra dışı üç ismiyle karşılaştırıyor: Hölderlin, Kleist ve Nietzsche. Zweig’ın gönül bağı kurduğu bu yazarlar, “kaderlerinin gecesine savrulmuşlardır.”

Şeytanla Savaş, Yaratıcı dehalarını doğuştan gelen huzursuzluklarında temellendirenlerin mücadelesidir. Hayatları boyunca kendi şeytanlarıyla boğuşan Hölderlin, Kleist ve Nietzsche’nin savaşı değildir bu sadece, insanlığın da en büyük savaşıdır.

Stefan Zweig, Casanova, Stendhal ve Tolstoy üzerinden otobiyografik yaratım sürecinin izini sürüyor : Kendi Hayatını Anlatan Üç Yazar

“Her gerçek sanatçı, varoluşunun önemli bölümünü yalnızlık içinde ve eserleriyle düello halinde geçirir.”

Kurmaca dünyalar kuran sanatçı, kendisini gerçekliğe sadık kalacak şekilde yeniden inşa edebilir mi? Zweig, “Dünyanın Mimarları”  dizisinin üçüncü ve son kitabında bu soruya yanıt arar: Öznel sanatçı tipini ve ona özgü sanat biçimi olan otobiyografiyi derinlemesine inceleyen yazar, Casanova, Stendhal ve Tolstoy üzerinden yaratıcılık sürecinin izini sürer. Kendi Hayatını Yazan Üç Yazar, ebedî varoluş arzusu taşıyan sanatçı tipine yönelik derinlikli bir bakış sunarken, “ben”in keşif ve inşa sürecinin karmaşık, yer yer çatışmalı katmanlarını da titizlikle irdeleyen bir eser.

Stefan Zweig’dan uzun öyküler : Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu / Bir Kadının Hayatından 24 Saat 

“Bir kadının hisleri her şeyi, kelimelere ve bilince ihtiyaç duymaksızın bilir.”

Stefan Zweig’ın 1920’li yıllarda kaleme aldığı “Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu” ve “Bir Kadının Hayatından 24 Saat” adlı öyküler okuru insan ruhunun dehlizlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor: Ruhta iz bırakan anlar, insanın yazgısını değiştiren karşılaşmalar, yenilgiler ve hayal kırıklıkları insanın varlığını esir alan tutkunun farklı veçheleri ekseninde öyküleniyor.

Zweig’ın öyküleri insan psikolojisine dair derinlikli gözlem gücünü her satırda bir kez daha hissettiriyor.

STEFAN ZWEIG: 1881’de Viyana’da doğdu. Avusturya, Fransa ve Almanya’da öğrenim gördü. Savaş karşıtı kişiliğiyle dikkat çekti. 1919-1934 yılları arasında Salzburg’da yaşadı, Nazilerin baskısı yüzünden Salzburg’u terk etmek zorunda kaldı. 1938’de İngiltere’ye, 1939’da New York’a gitti, birkaç ay sonra da Brezilya’ya yerleşti. Önceleri Verlaine, Baudelaire ve Verhaeren çevirileriyle tanındı, ilk şiirlerini ise 1901’de yayımladı. Çok sayıda deneme, öykü, uzun öykünün yanı sıra büyük bir ustalıkla kaleme aldığı yaşamöyküleriyle de ünlüdür. Psikolojiye ve Freud’un öğretisine duyduğu yoğun ilgi, Zweig’ın derin karakter incelemelerinde ifade bulur. Özellikle tarihsel karakterler üzerine yazdığı yorumlar ve yaşamöyküleri, psikolojik çözümlemeler bakımından son derece zengindir. Zweig, Avrupa’nın içine düştüğü siyasi duruma dayanamayarak 1942’de Brezilya’da karısıyla birlikte intihar etti.

ŞEYTANLA SAVAŞ
Çeviri: Zehra Kurttekin 
Tür: Deneme
Sayfa sayısı: 340 Sayfa
Fiyatı: 20 TL
Yayın tarihi: 21 Mart 2017

KENDİ HAYATINI YAZAN ÜÇ YAZAR
Çeviri: Zehra Kurttekin 
Tür: Deneme
Sayfa sayısı: 374 Sayfa
Fiyatı: 24 TL
Yayın tarihi: 21 Mart 2017

BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU – BİR KADININ HAYATINDAN 24 SAAT 
Çeviri: Esen Tezel 
Tür: Uzun Öykü
Sayfa sayısı: 127 sayfa
Fiyatı: 8 TL
Yayın tarihi: 21 Mart 2017Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template