♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Usta şair Pablo Neruda’nın Yeni Bulunmuş Şiirleri : Ayaklarına Dokunurum Gölgede

Şiir evreninin unutulmaz ismi Pablo Neruda’nın yeni bulunmuş şiirleri, şair Adnan Özer’in çevirisiyle Türkçede! Ustanın ölümünden sonra bulunan 21 şiire, orijinal el yazmalarıyla birlikte kavuşuyoruz. “Ayaklarına Dokunurum Gölgede” Can Yayınları etiketiyle raflarda…

“Ayaklarına dokunurum gölgede, ellerine ışıkta,
yol gösterir bana kartal gözlerin uçarken de
Matilde, ağzından öğrendim öpüşlerle,
öğrendi dudaklarım hemhal olmayı ateşle.
Ah o kesin yulaf mirası bacaklar,
kırların kalbine
uzanan savaş,
dayadım da kulaklarımı sinene
kanım işledi o saat dağlı sesine.”

Ayaklarına Dokunurum Gölgede, Şilili usta  şair Pablo Neruda’nın, ölümünden sonra evinde bulunan 21 şiirinden oluşuyor. Kitapta ayrıca şiirlerin Neruda’nın elyazısıyla yazılmış, orijinal halleri de bulunuyor. Şairin karısı Matilde’den esinlenerek yazdığı şiirler bir önsöz ve kapsamlı notlarla birlikte Neruda okurlarına sunuluyor.

Matilde’nin ölümünden sonra, şairin tüm arşivinin sorumluluğunu üstlenen Pablo Neruda Vakfı, uçak menülerine, kartpostallara, bloknotlara yazılan şiirleri kırmızı bir kutu içinde bulmuş, ciddi bir edisyondan geçirdikten sonra yayımlamıştır. 

Şair Adnan Özer’in İspanyolca aslından yaptığı çevirilerle bu şiirler, Türkçede ilk kez yayımlanıyor.

“Neruda, bütün dillerde 20. yüzyılın en büyük şairi.”
GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ

PABLO NERUDA, 12 Temmuz 1904’te Şili, Parral’da doğdu. Asıl adı Neftalí Ricardo Reyes Basoalto’dur. Çek yazar Jan Neruda’yı okuduktan sonra Pablo Neruda yazarlık adını kullanmaya başladı. 1921’de ilk şiir kitabı La canción de la fiesta’yı (Festival Şarkısı) yayımlandı. Seylan, Burma, Singapur, Arjantin, İspanya ve Meksika’da konsolosluk görevinde bulundu. 1945’te senatör seçildi ve Komünist Partisi’ne katıldı. Parti 1949’da yasadışı ilan edilince çeşitli ülkelerde siyasal sürgün olarak yaşadı. 1953’te Şili’ye döndü. 1971’de Paris Büyükelçiliği’ne atandı. Aynı yıl Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Hastalanınca yurduna döndü ve Salvador Allende hükümetinin darbeyle devrilmesinden kısa bir süre sonra Santiago’da öldü (23 Eylül 1973). Aldığı önemli ödüller arasında Aztek Kartalı (Meksika, 1946) ve Uluslararası Barış Ödülü (Nâzım Hikmet’le birlikte, 1950) yer alır.

Ayaklarına Dokunurum Gölgede / Yeni Bulunmuş Şiirler - Pablo Neruda
Çeviri: Adnan Özer
Tür: Şiir
Sayfa sayısı: 115 Sayfa
Fiyatı: 12 TL
Yayın tarihi: 3 Ocak 2017


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template