♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Cemil Meriç, Doğumunun 100. Sene-i Devriyesinde Anılıyor!

Zeytinburnu Belediyesi, doğumunun 100. yılında yazar ve düşünür Cemil Meriç'i anıyor. Birbirinden kıymetli yazar, şair ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek "Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu: Bu Ülke'yi Yeniden Düşünmek" 9 Aralık Cuma günü, saat 14.00'te başlayacak. Sempozyum 11 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.

Türk yazar ve düşünür Cemil Meriç doğumunun 100 yılında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde anılıyor. 9 Aralık'taki başkanlığını Beşir Ayvazoğlu’nun yapacağı "Tanıklıklar" adlı açılış oturumunda Cemil Meriç'in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç, "Günümüz Türkiye'sinde ve Dünyasında Cemil Meriç"i konuşacak. Cevat Özkaya, Prof. Dr. Hüsamettin Arslan ve Yıldız Ramazanoğlu ise açılış oturumunda yer alacak diğer isimler.

“BU ÜLKE'Yİ YENİDEN DÜŞÜNMEK”
10 Aralık Cumartesi günü sabah saat 09.30'da başlayacak birinci oturumda Cemil Meriç'in "Fikir Hayatımızdaki Yeri" konuşulacak. Oturum başkanlığını Cevat Özkaya'nın gerçekleştireceği oturumda; Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, D. Mehmet Doğan, Ümit Aktaş ve Doç. Dr. Ali Utku konuşma yapacak.

Cumartesi günü gerçekleştirilecek ikinci oturumda ise "Cemil Meriç ve İdeolojiler" ele alınacak. Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı'nın oturum başkanlığında; Hüseyin Etil, Ercan Yıldırım, Erdal Kurgan ve Arş. Gör. Öner Buçukçu, "Cemil Meriç ve İdeolojiler" başlığı altında konuşacak isimler.

Günün üçüncü oturumu ise "Düşüncenin Kıyılarında", D. Mehmet Doğan'ın oturum başkanlığında gerçekleştirilecek. Saat 14.15'te başlayacak oturumun konuşmacıları ise Doç. Dr. Lütfi Sunar, Dilaver Demirağ, Doç. Dr. Mustafa Gündüz ve Arş. Grv. Yunus Şahbaz olacak.

10 Aralık'taki son oturumda "Matbuat ve Hafıza" konusu masaya yatırılacak. Doç. Dr. Mustafa Gündüz'ün oturum başkanlığını üstlendiği oturumda; Yusuf Turan Günaydın, Öğr. Grv. Faruk Karaarslan, Yrd. Doç. Dr. Müberra Bağcı ve Asım Öz konuşmalarını yapacaklar.

CEMİL MERİÇ'İN EDEBİYATA BAKIŞI VE EDEBİYATIMIZDAKİ YERİ
Sempozyumun son günü, sabah 9.30'daki "Edebiyat" oturumu ile başlayacak. Yıldız Ramazanoğlu'nun oturum başkanı olduğu "Edebiyat" oturumunda; Selman Bayer, "Cemil Meriç'in Hikâyesinde Dünya Edebiyatı"nı; Şair Ali Emre, "Cemil Meriç'in Şiir Üzerine Düşünceleri ve Şiirleri"ni; Habil Sağlam, bir tercüman olarak Cemil Meriç'i; Ömer Yalçınova ise, romandan sosyolojiye, sosyolojiden romana Cemil Meriç'in sahip olduğu çift yönlü bakış açısını ele alacak.

Sempozyumun altıncı oturumu "Fransa'dan Hind'e", 11 Aralık Pazar günü saat 11.15'te başlayacak. Oturum başkanlığını Doç. Dr. Ali Utku'nun üstlendiği oturumda; Kürşad Arıkan, Doç. Dr. Aytaç Yıldız, Halil Koçakoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Dağ konuşmalarını yapacaklar.

Günün ve Sempozyumun son oturumu pazar günü saat 14.15 - 17.00 arası gerçekleştirilecek. D. Mehmet Doğan'ın oturum başkanlığında gerçekleştirilecek kapanış oturumunun konuşmacıları ise Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Doç. Dr. Ali Utku ve Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sunar... Sempozyum, kapanış oturumundaki konuşmacıların genel değerlendirmesiyle sona erecek.

9-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek "Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu" Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template