♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Tom McCarthy'den Tenten ve Edebiyatın Gizemi

Belçikalı çizer Hergé’nin yarattığı ve 20. yüzyılın en popüler çizgi karakteri Tenten’in serüvenleri bütün dünyada 200 milyondan fazla sattı ve yetmişten fazla dile çevrildi.

Türkçede C ve Kalan romanlarıyla bilinen Tom McCarthy Tenten ve Edebiyatın Gizemi’nde Tenten’i bir yandan yaratıcısı Hergé’nin hayatını yakından takip ederek kurmaca-gerçek ilişkisi içinde inceliyor, bir yandan da bütün serüvenleri birbirleriyle bağlantıları içinde çözümlüyor.

McCarthy, Hergé’nin Tenten’de roman sanatının gerçeklik etkisi yaratırken kullandığı araçlardan yararlandığını söylüyor, “O halde Tenten edebiyat mıdır?” diye soruyor ve Tenten’i Barthes’tan Bataille’a, Derrida’dan Jane Austen’a ve Baudelaire’e, pek çok edebiyat kuramcısı ve romancının yazdıkları üstünden ele alıyor.

Tenten ve Edebiyatın Gizemi, Tenten okurlarının yanı sıra, edebiyat üstüne düşünen herkesin de ilgiyle okuyacağı, yaratıcı bir inceleme.

Yeni Tanışanlar İçin Tom McCarthy
1969 yılında doğan Tom McCarthy Londra’da yaşıyor. Sanat dünyasında yarı-kurmaca bir avangard sanatçılar ağı olan International Necronautical Society’nin (INS) Genel Sekreteri sıfatıyla yazdığı raporlar, manifestolar ve gerçekleştirdiği medya müdahaleleriyle tanınıyor. Romanlarından C (Notos, 2015) 2010 Man Booker Ödülü’ne aday gösterildi, Kalan (Jaguar, 2015) 2007 Believer Kitap Ödülü’nü aldı. Son romanı Satin Island Notos’un yayın programında.

Tenten ve Edebiyatın Gizemi - Tom McCarthy
Notos Edebiyat – İnceleme
Temmuz 2016
İngilizceden çeviren: Cihat Taşçıoğlu
Kapak tasarımı: Geray Gençer
219 sayfa
20 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template