♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Ertuğ Uçar’dan Estetik Gücü Yüksek, Düşünsel Arka Planı Yoğun Bir Anlatı : Bir Çift Ayak

Öyküleriyle tanıdığımız Ertuğ Uçar’ın okurunu dünyaya bir apartman dairesinin penceresinden baktırdığı düşünsel arka planı yoğun anlatısı “Bir Çift Ayak” Can Yayınları etiketiyle raflarda.

Yaşamımız yalnızca bizim olmayabilir…

“Göç etmiş, çoğalmış, ömürleri uzamış insanları koymak için yer bulunamıyor. Gölgeleri birbirine
düşen dev bloklar bir köy nüfusunu barındırıyor. Eşya bağımlılığından kurtulamayan insanlar giderek küçülen dairelerini çöp evlere dönüştürüyorlar. Sıkışıp duruyoruz. Odaya, eve, şehre.”

Bir Çift Ayak, edebiyat okurlarının Yalnızlığın 17 Türü, Rüya Arızaları, Dünyayı Seyretmek İçin Bir Yer ve Ormanda Kaybolmak kitaplarıyla tanıdığı Ertuğ Uçar’ın ilk uzun anlatısı. Ertuğ Uçar deniz fenerlerini mekân olarak kullandığı nitelikli öyküleriyle dikkat çekmiş, öykü dünyası içinde kendine özel bir alan açmıştı.

Bir Çift Ayak’ta dünyaya bir apartman dairesinin penceresinden bakıyoruz. Anlatıcı, yüksek yapı bloklarının şehrin karakterini belirlediği günlerde, yakın gelecekte, belki de bugün İstanbul’da yaşamaktadır. Otuz altıncı kattaki dairesinin penceresinden sınırları silikleşmiş şehri, uzak bir bilimkurgu imaj gibi seyreder. Bir gün salonunun duvarında sıradan görünen bir çatlağa rastlar. Keşfedeceklerinin hayatını değiştirme gücü olacağını bilmeyen anlatıcı kahramanımız ısrarla bu çatlağı takip edecektir.

ERTUĞ UÇAR Antalya’da doğdu. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden 1993’te lisans, 1999’da yüksek lisans diploması aldı. Yayımlanmış öykü kitapları, Rüya Arızaları (2006), Yalnızlığın 17 Türü (2008), Dünyayı Seyretmek İçin Bir Yer (2010) ve Ormanda Kaybolmak (2014) İstanbul’da yaşıyor ve mimarlık yapıyor.

BİR ÇİFT AYAK
Yazar: Ertuğ Uçar
Tür: Roman 
Sayfa sayısı: 100 Sayfa
Fiyatı: 11,5  TL
Yayın tarihi: 7 Haziran  2016


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template