♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Gaétan Soucy’nin Başyapıtı Türkçede : Kibritleri Çok Seven Küçük Kız

“Müzikhol” ve “Kefaret” adlı romanlarıyla tanıdığımız Kanadalı yazar Gaétan Soucy’nin bir başyapıt olarak karşılanan ve birçok dile çevrilen romanı “Kibritleri Çok Seven Küçük Kız” Can Yayınları etiketiyle raflarda.

“Kardeşimle ben kâinatla baş etmek zorunda kaldık, çünkü baba bir sabah, daha gün ağarmadan, ruhunu sessizce teslim etti. (...) Kardeşimle bana parçalanıp dağılmamamız için emirler gerekliydi, bu bizim yapı harcımızdı. Baba olmadan hiçbir şey yapmasını bilmiyorduk. Kendi kendimize yapabildiklerimiz tereddüt etmekten, var olmaktan, korkmaktan, acı çekmekten ibaretti.”

Daha önce iki kitabını yayımladığımız Kanadalı yazar Gaétan Soucy’nin Kibritleri Çok Seven Küçük Kız romanı 1998 yılında dünya edebiyat sahnesinde büyük bir heyecan ve beğeni uyandırdı. Bir tiran olan babalarının ölümünün ardından, dış dünyayla hiç ilişki kurmadan yaşadıkları malikânenin dışındaki hayatla ve nasıl kullanacaklarını bilemedikleri özgürlükleriyle başa çıkmayı öğrenmeye çalışan iki çocuğun şaşırtıcı ve sarsıcı hikâyesinin anlatıldığı roman istisnai ve olağandışı yazar Soucy’nin edebî dehasının en çarpıcı örneği.

GAÉTAN SOUCY, 1958’de Québec, Montreal’de doğdu. Montreal Üniversitesi’nde gördüğü fizik eğitiminin ardından felsefe yüksek lisansı yaptı. İlk romanı L’Immaculée conception 1994’te yayımlandı. 1997’de basılan ikinci romanı Kefaret, Grand Prix du livre de Montreal Ödülü’nü aldı. Bir sonraki yıl yayımlanan üçüncü romanı Kibritleri Çok Seven Küçük Kız Prix Ringuet de l’Académie des lettres du Québec ve Prix du grand public la presse / Salon du livre de Montreal ödüllerinin yanı sıra eleştirmenlerden büyük övgüler aldı ve birçok dile çevrildi. 2002’de yayımlanan romanı Müzikhol, uluslararası birçok ödülün yanı sıra Prix des libraires du Québec ve Prix France-Québec’e layık görüldü. Gaétan Soucy, 2013’te Montreal’de evinde kalp krizi geçirerek öldü.

KİBRİTLERİ ÇOK SEVEN KÜÇÜK KIZ
Yazar: Gaétan Soucy
Çeviri: Aysel Bora
Tür: Roman 
Sayfa sayısı: 152 Sayfa
Fiyatı: 14 TL
Yayın tarihi: 17 Mayıs 2016


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template