♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Dünyanın Yaşayan En Büyük Öykü Yazarı Alice Munro’dan İki Yeni Öykü Kitabı

Dünyanın yaşayan en büyük öykü yazarı diye tanımlanan Nobel Ödüllü yazar Alice Munro’nun iki öykü kitabı “Castle Rock Manzarası” ve “Gençlik Arkadaşım” Can Yayınları etiketiyle raflarda…

Castle Rock Manzarası 
“Buranın coğrafyası geçmiş olayların kaydı gibidir.”

“Kiraz çiçekleri bana Miriam McAlpin’in tarlasındaki ağaçları düşün-dürdü.  Çiçek açtıklarında bakmak istiyordum onlara.  Sadece bakmak da değil –sokaktan bakılabilirdi– o dalların altına girmek, başımı ağacın gövdesine yaslayıp yere uzanmak ve sanki kafatasımdan çıkarmış gibi yükselişini, yükselip tepetaklak bir çiçek denizinde kayboluşunu görmek istiyordum.” 

Dünyanın yaşayan en büyük öykü yazarı diye tanımlanan Alice Munro, bu kitabında çok farklı bir biçem deneyerek kısa öykülerinden oluşan bir anı-roman sunuyor okuyucularına. Gerçekle kurgunun sarmalından oluşan sürükleyici bir yapıt.

İskoçya asıllı atalarının 18. yüzyılda Kanada’ya göç etmesiyle başlayan aile tarihçesi 

Munro’nun günümüzdeki yaşamına kadar uzanıyor. Her öykü başlı başına bir birim olsa da, aslında bir zincirin halkalarını oluşturuyor. 

O halkalar boyunca ilerleyerek iki yüz yıl içindeki toplum yapısını, toplumun değer ölçülerini, insan ilişkilerini, giderek değişen üretim ve tüketim biçimlerini, kısacası insana dair bütün özellikleri eşsiz biçemiyle aktaran bir yazarın ustalığına hayran kalıyoruz.

Gençlik Arkadaşım
“Öleceğimize asla inanmıyormuşuz gibi yaşıyoruz hayatı.”

“Ne yaparlarsa yapsınlar muhtemelen ölecekti, zira menenjiti vardı. Babanın içip içip sarhoş olmadığı ve anne babanın sürekli kavga etmediği bir evde üzerine titrenen bir bebek olsaydı dahi ölebilirdi; muhtemelen her durumda ölecekti.” 

Olaylara ve insanlara çok farklı açılardan ve perspektiflerden bakabilen Alice Munro’nun bu bakış açısıyla yazdığı öyküler, dünyanın hangi coğrafyasında ve toplumunda olursa olsun bütün insanların ortak özünü yakalamayı başarıyor.

Gençlik Arkadaşım’daki on öykü; insanların geçmişlerinden bugüne uzanan etkileri, bu etkileri farklı kişilerin yaşamını biçimlendirişini, çok eskilerde kalmış çiftlik yaşamlarını ama öncelikle insan ilişkilerini ve insanların bir yandan başkalarıyla yüzleşmelerini Munro’nun benzersiz anlatımıyla aktarıyor.

Kanada’nın çetin ikliminde yaşananları okurken, nerede olursanız olun, anlatılanlara hiç yabancılık duymadan, kendinizi öykülerin sürükleyiciliğine kaptıracaksınız.

Yeni tanışanlar için ALICE MUNRO
1931’de Ontarino’da doğdu. Kanadalı eleştirmenlerin “Bizim Çehov’umuz” diye tanımladıkları usta hikâyecinin Dance of the Happy Shades (Mutlu Gölgelerin Dansı, 1968); Something I’ve Been Meaning to Tell You (Sana Söylemek İstediğim Bir Şey, 1974); The Beg-gar Maid (Fakir Hizmetçi,1978); The Moons of Jupiter (Jüpiter’in Ayları, 1982);The Progress of Love (Aşkın Gelişimi, 1986); Gençlik Arkadaşım (1990); Open Secrets (Aleni Sırlar,1994); Çocuklar Kalıyor (1998); Nefret,Arkadaşlık,Flört,Aşk, Evlilik (2001); Firar (2004); Castle Rock Manzarası (2006); Bazı Kadınlar (2009); Sevgili Hayat (2012) dışında Lives of Girls and Wom-en (Genç Kızların  ve Kadınların Yaşamı, 1971) adlı bir romanı yayımlandı. Munro yazarlık kariyeri boyunca, Kanada’da Governor General, Uluslararası Man Booker, Marian Engel, Trillium Edebiyat; Rea Öykü, PEN/Malamud, Giller, Libris ve O. Henry gibi birçok ödüle layık görüldü. Ayrıca 2013 Nobel Edebiyat Ödülü’nün de sahibi oldu.

Castle Rock Manzarası / Alice Munro
Çeviri: Roza Hakmen
Tür: Öykü  
Sayfa sayısı: 350 Sayfa
Fiyatı: 26 TL
Yayın tarihi: 10 Mayıs 2016

Gençlik Arkadaşım / Alice Munro
Çeviri: Erhun Yücesoy
Tür: Öykü  
Sayfa sayısı: 359 Sayfa
Fiyatı: 27,5 TL
Yayın tarihi: 10 Mayıs 2016


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template