♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Ünlü Romanların İzinde Edebi Rotalar Rehberi

Kerouac’ın kahramanlarını dahi kıskandıracak bir yolculuğa çıkmak ister misiniz? Peki ya Murakami’nin Japonyası’nı tanımak ya da Jane Austen’ın izinde İngiltere kırsalında dolaşmak? Cevabınız “Evet!” ise, momondo’nun edebi rotalar rehberine göz atmanızda fayda var.

Bazı romanlar, kahramanlarının yaşadığı ülkeleri öylesine güçlü tasvir eder ki, sayfaları çevirirken kendinizi seyahat planları yaparken bulursunuz. Bazense uzaklara gitmeye hazırlanıyorsunuzdur ve yolculuk sırasında uzakları anlatarak size arkadaşlık edecek bir roman ararsınız. 

Yukarıda bahsettiğimiz seçeneklerden hangisi size uyuyor bilinmez. Ancak bir sonraki yolculuğunuz için ilham almak, kendinize edebi bir rota belirlemek veya sadece ruhunuzu zenginleştirecek bir kitap okumak isterseniz, momondo’nun ünlü romanların izinde hazırladığı gezi rehberine göz atmanızı tavsiye ederiz. 

JANE AUSTEN’IN İNGİLTERESİ’NE YOLCULUK
‘Gurur ve Önyargı’, Viktorya dönemi öncesi İngiltere kırsalında yaşayan beş kız kardeşten biri olan Elizabeth Bennett’in hikayesini anlatır. Romanın geçtiği yerler hayal ürünü olsa da, Jane Austen’ın Hampshire ve Derbyshire olmak üzere, İngiltere kırsalından esinlendiği biliniyor. Öyleyse romanın izindeki yolculuğuna Derbyshire’dan başlayabilirsin. Burada Peak District Ulusal Parkı’nın bozkırlarında yürüyüş yaparak, bölgenin harika manzarasını izleme imkanı sunan Stanage Edge kayalıklarına çıkmanı tavsiye ederiz. Austen’in sıkı hayranları, yazarın Chawton’daki (Hamsphire’ın bir yöresi) evini, ve Netherfield Park romanı için ilham aldığı Basildon Park’ı ziyaret edebilir.

Elizabeth’in serüvenine ortak olmak için momondo ile yakındaki Manchester’a uçak bileti arayabilirsin.

MURAKAMI’NİN İZİNDE JAPONYA 
Haruki Murakami’nin ‘Sahilde Kafka’ romanı, yaşlı bir adam olan Nakata ile evinden kaçan 15 yaşındaki Kafka’nın, Tokyo’dan küçük Shikoku adasına yaptıkları birbirinden bağımsız yolculukları anlatır. Kahramanlarımızın uğradığı mekânları tam olarak bulmak biraz zor olsa da, yolculuğuna başkent Tokyo’dan başlayabilirsin. Öncelikle inanılmaz çeşitte elektronik alet ve cihaza ek olarak, popüler kültüre dair eşyalar bulabileceğin Akihabara Elektronik Semtini keşfetmelisin. Ardından Japonya’nın en eski tapınaklarından Sumiyoshitaisha’yı görmek için Osaka’ya giden bir trene atlayabilirsin.

Hayal gücünü en az Murakami romanları kadar zenginleştirecek bir gezi için momondo ile Tokyo’ya uçak bileti arayabilirsin.

ABD’DE KEROUAC’I BİLE KISKANDIRACAK BİR ROTA 
Jack Kerouac’ın kült romanı ‘Yolda’, ana karakter Sal Paradise ve etkileyici arkadaşı Dean Moriarty’nin çıktığı geziyi anlatır. Kitapla uyumlu bir şekilde, yolculuğuna Beat Kuşağı’nın en sevdiği mekânlardan Greenwich Village’daki Village Vanguard’ı ziyaret ederek başlayabilirsin. Batıya yönelmeden önce, Hudson River Park’a uğrayarak, günbatımının harika manzarasına şahit olmayı unutma. Bir sonraki durak Chicago… Burada cazın tüm türlerinin keyfini çıkarabileceğin The Green Mill’e mutlaka uğramalısın. Yolculuğuna New Orleans’a doğru devam et ve muhteşem oymalarla süslenmiş Viktorya dönemi evleri ile Southern Candymakers şekercisi gibi harika dükkânlar bulabileceğin sevimli Algiers semtine giden feribota bin. Son durak olan San Francisco’ya ulaştığındaysa, körfez bölgesinin baş döndürücü manzaralarını izlemek için Telegraph Hill’e çıkabilirsin.

Hemen yola koyulmak için momondo ile New York’a uçak bileti arayabilirsin.

TAYLAND’DA, GARLAND’IN ‘KUMSAL’INDA 
Tayland’da geçen ve daha sonra Leonardo DiCaprio’nun başrolünde oynadığı film uyarlamasıyla da bilinen Alex Garland romanı ‘Kumsal’, sırt çantalı gezgin Richard’ın el değmemiş ve izole bir adayı arayışını anlatır. Adanın etkileyici ve bir yanıyla ürkütücü atmosterini mükemmel bir şekilde yansıtan romanın izinde ilk ziyaret edeceğin nokta, Bangkok’un merkezindeki Khao San Caddesi olmalı. Bir zamanlar büyük bir pirinç pazarı olan bu yer, günümüzde ucuz konaklama imkanları ve hareketli gece hayatıyla gezginlerin uğrak noktalarından biri. Richard’ın izlerini takip etmeyi sürdürürsen, kendini Tayland Körfezi’nde bulacaksın. Buradan Koh Samui, Koh Phangan, Koh Samet gibi egzotik adalara yolculuk edebilirsin.

‘Kumsal’ı aratmayacak bir macera için momondo ile Bangkok’a uçak bileti arayabilirsin.


Share this:

1 yorum :

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template