♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Dijital Sanatın En Saf Hali Monochrome ile Akbank Sanat’ta

Akbank Sanat, 16 Aralık 2015 – 13 Şubat 2016 tarihleri arasında ev sahipliği yapacağı Monochrome sergisi ile dijital sanatın en saf haline odaklanıyor. 

Ceren Arkman ve Irmak Arkman kuratörlüğündeki sergide, dünyaca ünlü dijital sanatçılar Ryoichi Kurokawa, LIA, Memo Akten, Zimoun, Quayola ve Simon Heijdens’ın yanı sıra İstanbul’un dijital sanat alanında dikkat çeken isimleri Selçuk Artut, Ouchhh ve Refik Anadol’un eserleri yer alıyor.

Sergide yer alan eserlerin algılarımızla oynayarak deneyimleyip keyfini çıkarabileceğimiz alternatif mekan, dünya ve doğa yaratmayı hedeflediğini ve bu anlamda Monochrome sergisinin herşeyin ötesinde izleyicisine keyif vermeyi amaç edinen bir sergi olduğunu belirten küratörler, sergi ile ilgili değerlendirmelerinde, “Tek bir rengin tonlarından oluşan ve bu nedenle renk çeşitliliğinin getirdiği olasılıklardan mahrum olan bu işlerin siyah beyaz estetiği gücünü çizgi ve geometriye duyduğumuz temel bir hayranlıktan alıyor. Minimal ama bir o kadar da hareketleri, yenilikleri ve teknolojileri ile kuvvetli ve dikkat çekici olduklarından bu işlerin izleyiciyi yakalamaları ve beğeni uyandırmaları aslında çok kolay. Aynı anda hem çok sade ve ulaşılabilir hem de çok karmaşık ve çok katmanlı olan bu işler hem sadece yüzeyi izlemek isteyenler için hem de daha derin katmanlara dalmak isteyenlere bir izleme keyfi sunuyorlar. Kant’ın tanımıyla taklit, anlam, ve eğiticilik gibi kaygılardan uzak, sadece estetiğe dayalı ‘serbest güzellik’ örnekleri olan bu işler en basit anlamıyla kendiliklerinden güzeller” sözlerine yer veriyor. 
ETKİNLİK: Sergi – Monochrome
Sanatçılar: LIA, MEMO AKTEN, OUCHHH, QUAYOLA, REFİK ANADOL, RYOICHI KUROKAWA, SELÇUK ARTUT, SIMON HEIJDENS, ZIMOUN
Küratör: Ceren ve Irmak Arkman
Sergi Tarihi: 16 Aralık 2015– 13 Şubat 2016
Yer: Akbank Sanat


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template