♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Nadia Hashimi’nin Övgülere Boğulan Romanı Türkçede!

2014 yılının sonunda “Usta kalemlerle, çağımızın parlak ve gelecek vaat eden yazarlarının kurgu ve kurgu dışı edebiyat alanındaki eserlerini yayınlamak için” çıkan Lemur Kitap, “Lemurlar eğer yeterli beyin kıvrımlarına sahip olsalardı günün büyük kısmını kitap okuyarak geçirirlerdi." diyor ve ekliyor: Kasım ayını Nadia Hashimi’nin “Kabuğunu Kıran İnci”sini okuyarak geçirecekler.

Afganistan’da iki kadının, kader ve kimliklerinin aydınlık ve unutulmaz öyküsünü anlatan “The Pearl that Broke Its Shell” Mayıs 2014’de yayınlamış ve kısa sürede okurun ilgisiyle karşılanarak övgülere boğulmuş. Okurlardan tam not alan roman 2014-2015 Goodreads okuyucu oylamasında kurgu kategorisinde ilk 10 kitap arasına girmeyi başarmış. Nadia Hashimi'nin ilk kitabı “Kabuğunu Kıran İnci” Lemur Kitap etiketiyle raflarda.

Kâbil, 2007: Taliban sokaklara hükmetmektedir. Madde bağımlısı bir babası olan ve hiç erkek kardeşi olmayan Rahima ve ablaları evden dışarı bile çıkamaz, okula gidemezler. Tek umutları eski günlerdedir. Küçük Rahima, evlilik çağına gelene dek erkek çocuk gibi giyinip bu şekilde davranmasına izin veren “Bacha Posh” geleneği sayesinde hayal bile edemeyeceği bir özgürlüğe kavuşur... Bu da onu tamamen değiştirecektir.

Ama ailesinde bu sıradışı geleneği uygulayan ilk kişi Rahima değildir. Yüz yıl önce, büyük büyük anneannesi Shekiba da aynı şekilde kendini kurtarmış ve bir aile kurmuştur. Bu değişim onu ıssız bir köyde sürdüğü mahrumiyet içindeki hayattan alıp kralın Kâbil’deki sarayının zenginliğine taşır.

Kabuğunu Kıran İnci, zamanda gidip gelerek, aralarında yüz yıl olmasına rağmen aynı cesarete sahip olan bu iki kadının olağanüstü öyküsünü iç içe geçmiş olarak anlatır. Özgürlüğün olduğu bir hayata geri dönebilecekler mi? Dönemezlerse, hayatlarına nasıl devam edecekler?

“GOODREADS OKURLARINA GÖRE 2014’ÜN EN İYİ ON ROMANINDAN BİRİ”

“Dokunaklı bir aile hikâyesi... Şaşırtıcı, gizemli ihtişamıyla bir Afganistan portresi ve Afgan kadınlarının devam eden mücadelelerine tutulmuş bir ayna.”
KHALED HOSSEINI (New York Times en çok satan kitaplar listesindeki “Uçurtma Avcısı” kitabının yazarı)

“Afgan-Amerikalı yazar Nadia Hashimi’nin bu ilk romanı güçsüzlüğün, kaderin ve Khaled Hosseini, Jhumpa Lahiri ve Lisa See’nin eserlerindeki duygusal tınıyı ve kültürel niteliği birleştiren kendi kaderini çizme özgürlüğünün yakıcı hikâyesidir.”

Orjinal Adı: The Pearl that Broke Its Shell
Çevirmen: Mehtap Gün Ayral
Lemur Kitap / Kasım 2015
416 Sayfa
29.00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template