♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali Başlıyor!

BİFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali 25 Ekim Perşembe akşamı başlıyor. Bu yıl 22-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Festival’de 16 film Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak. Festival’e de başkanlık yapan Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz “Yerel ve küçük kavramlarının Bozcaada için çok önemli olduğunu” belirterek “Küçük ve güzel adamızı temiz, yaşanılır ve adil bir yapı içinde tutma çabamızın bir unsuru olarak başlattığımız festivalimize herkesi bekliyoruz” diye ekledi.

Festival filmleri İklim değişimi, nükleer felaketler ve nükleer atıklardan dijital kirliliğe, küçük ve yöresel tarımdan küresel gıda üretimine, göçten yoksulluğa ve su kaynaklarının tükenmesine, kırsaldan şehre yaşam mücadelesi ve direnişlere uzanıyor.  “Gıda: Yediğimiz nedir?”, “Enerjinin Bedeli”, “Turizmin Bedeli”, “Yerel Yaşam – Yaşam Hakkı”, “Yerleşimler”, “Geriye Bakmak”, “İş”, “Çatlamalar”, “Yaşamın Gölgeli Alanları”, “Duyuların Sınırları” başlıklarında yer alacak filmler festival süresince belgesel severler için gösterimde olacak.

FESTİVAL JÜRİSİ
Bu yıl Festival Jürisi Yapımcı ve senarist Funda Alp, ABD’li belgesel yönetmeni ve insan hakları aktivisti Liz Miller, Yunanlı sinema yazarı Maria Chalkou, Belgesel yönetmeni ve yapımcı Manou Khalil, Gazeteci ve belgesel yönetmeni Banu Güven, Yönetmen Özcan Alper, Belgesel yapımcısı Gaye Günay ve Cinemambiente Festivali Yönetmeni GFN kurucusu, sinema yazarı Gaetano Capizzi’den oluşuyor…

YARIŞMA FİLMLERİ 13 ÜLKEDEN…
45 ülkeden toplam 180 filmin başvuruda bulunduğu Festival’de yarışma bölümünde 13 ülkeden 16 film yer alıyor. Japonya, Myanmar, Şili, Meksika ve Kore’den gelen filmlerin yarışacağı yapımlar şunlar: Japonya’dan Yönetmenliğini Kana Tomoko’nun yaptığı “A Lullaby under the Nuclear Sky / Nükleer Gökyüzü Altında Bir Ninni”, Kamboçya’dan Kalyanee Mam  yönetmenliğinde “A River Changes Course / Yönünü Değiştiren Nehir”, Avusturya, Almanya ve İrlanda ortak yapımı olan “Aftermath, the Second Flood / Sonuç-İkinci Taşkın”. Bu yıl festivalin yarışmalı bölümünde İsveç yapımı iki film var: Fredrik Gertten yönetmenliğinde “Bikes vs Cars / Bisikletler Arabalara Karşı” ve Jesper Wachtmeister’ın yönettiği “Microtopia / Mikrotopia”.

Festivalin yarışmalı bölümüne Türkiye’den üç film katılıyor: Erkal Türek yönetmenliğindeki “Sudaki Suretler”, Turgay Kural’ın filmi “Çibik”, Hasan Basri Özdemir ve Musa Ak’ın birlikte yönettikleri “TURAB”. Fransa’dan katılan Anna Roussillon’ın yönettiği, “I am the People / Ben Halkım” ile Kanada-Fransa ortak yapımı “The Messenger / Ulak”, Su Rynard’ın yönetmenliğini yaptığı filmler. Ayrıca İtalya’dan Paolo Pissanelli’nin filmi  “Good Morning Taranto / Günaydın Taranto” ve yine Avrupa’dan,Alman yapımı Sebastian Mez, imzalı “Metamorphosis / Metamorfoz”.

Dünyanın farklı coğrafyalarından Meksika yapımı “Sunu” Teresa Camou Guerrero yönetmenliğinde, Şili’den iki yönetmenli Bettina Perut ve Iván Osnovikoff’un filmi  “Surire”, yönetmenliğini Sai Kong Kham yaptığı Myanmar yapımı”, “This land is our land / Bu Topraklar Bizim Topraklarımız”, Güney Kore’den YI Seung-Jun yönetmenliğinde “Wind on the Moon / Ay’daki Rüzgar” filmleri katılacaklar.

FETHİ KAYAALP BÜYÜK ÖDÜLÜ
7000 TL değerindeki Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak filmlere verilecek heykelcik bu yıl üzüm kütüğünden yapıldı. Festival çantalarını Pınar Tınç Akarsu tasarladı, heykelleri Zeki Dinlenmiş yaptı. Festivalde ikinci olacak filme 5000 TL ve üçüncü filme 3000 TL ödül verilecek.

ÖĞRENCİ FİLMLERİNE DESTEK İÇİN GAİA ÖDÜLÜ
Bu yıl BIFED’e öğrenci filmlerini desteklemek ve farklı bir yarışma alanı sağlamak için eklenen ve yalnızca öğrenci filmlerinin yarıştığı Gaia Ödülü İşçi Filmleri festivali kurucularından fotoğraf sanatçısı Alaattin Timur, Eurocup Moskova Çevre Filmleri Festivali kurucu yönetmeni Anastasia Laukannen ve sinema yazarı Janet Barış’tan kurulu jüri tarafından seçilen yalnızca bir öğrenci filmine verilecek.

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali film gösterimlerinin yanı sıra Tohum Takas Şenliği’de düzenlenecek.Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template