♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Ağaçkakan Yayınları’ndan İki Yeni Kitap

Turgut Yüksel’den “Sessiz / Temel İlkeler Risalesi” ve yepyeni bir çocuk kitabı: “Anne Baba Kumandası” Ağaçkakan Yayınları’ndan yayımlandı

Sessiz ve siyah beyaz bir dünya içinde, varlığımızın ve ilkelerimizin ne olduğunu görmek ister misiniz? Ağaçkakan Yayınları’ndan çıkan Sessiz / Temel İlkeler Risalesi, size siyah bir ayna sunuyor. Başka Bir Okul Mümkün Derneği, Ağaçkakan Yayınları’nın işbirliği ile çocuk kitapları serisine başlıyor! Serinin ilk kitabı Özlem Kalaça Yurdakul’un yazdığı Anne Baba Kumandası.

Sessiz / Temel İlkeler Risalesi - Turgut Yüksel
Sessiz, hem çizim hem anlatım hem de ele aldığı konular ile çizgi romanı farklı bir platforma taşıyor. Çizgiyle de makale yazılabileceğini gösteriyor. İlk defa denenen bu anlatım türü, çizerlik hayatı boyunca çizgiyi bir araç olarak farklı dil formlarında kullanan Turgut Yüksel’in kaleminden kitap haline geldi.

Tekdüzeleşmiş dünyada unutulan temel ilkelerin ne olduğunu ve neye dönüştüğünü anlatan bu çalışma son dönemin ilgi çekici “neo-noir” kitaplarından biri…

Çizgi roman her ülkede farklı gelişimler gösterir. Kabaca, Avrupa, Amerika ve Japon çizgi romanlarının farklı seyirlerde yol alması, özellikle de Avrupa çizgi romanının, Fransız, İtalyan, Belçika gibi ekollerle anılması bunun sonucundadır. Toplumsal yaşamda nükseden her türlü değişim, o ülkede yapılan çizgi romanın içeriğini ve biçimini de değiştirir.

Ayrıca bütün sanat türlerinde görülen bariz bir ayrım vardır. Edebiyat, sinema ve plastik sanatlarda bolca gördüğümüz ayrım şundan ibarettir: Kullanılan aktarma dilini kendi düşünceni, derdini, fikrini aktarmak için araç olarak mı kullanıyorsun yoksa bu dili yücelterek sektörün istediği arz talep dengesi içindeki yerini muhafaza mı ediyorsun?

Amerikan sinemalarının çoğu aynı konuları değişik açılarda çekerek sektörün varlığını tekrarlarken, sinema maharetini kendi derdi, varoluşu, düşüncesi için eviren Tarkovski, Godard, Ken Loach gibi sinemacıları örnek göstererek bu ayrımı daha net olarak ortaya koyabiliriz. Veya yazarlık hayatı boyunca yazdığı 20 roman aşk üzerineyken, yazdığı 4 metinle yazıyı insanlık üzerine projektör gibi tutan yazarlar vardır. Sanatçı ve zanaatkar ayrımı en çok burada kendini gösterir.

Çizgi roman da bundan ayrılamaz. Süper kahramanların, macera dolu gizemli hikâyelerin aynı tekrarı oluşturduğu zaman dizgesinde, çizgiyi kendi başka hâller için kullanan çizerler de oldu. Saul Steinberg, J.M. Bosc, Art Spiegelman, Doğan Güneş gibi… “Sessiz/ Temel İlkeler Risale”si kitabı da bu örnekten sayılabilir.

Turgut Yüksel kimdir?
Bahçeşehir, Yeni Yüzyıl, Doğuş üniversitelerinde dersler verdi ve vermektedir. Radikal, Hürriyet ve Sabah gazetelerinde, Ot, Birikim, Express olmak üzere yirmiye yakın dergide yazar, çizer ve yayın yönetmeni olarak bulundu. Özel sayılarda davetli olarak editörlük yaptı. 16 kitaba editör ve tasarımcı olarak katkıda bulundu. 4 kişisel sergisi oldu, 10 karma sergiye katıldı. Oğuz Aral restrospektif sergisinin küratörlüğünü yaptı.Kent, kültür, tasarım ve iletişim konularında seminerler veren Turgut Yüksel, aynı zamanda özel firmalarda tasarımcılık ve radyo programcılığı yapmaktadır.
96 Sayfa / 17,00 TL


Anne Baba Kumandası / Özlem Kalaça Yurdakul
Bütün çocukların heyecanla karşılayacağı kitapta iki tane çocuk, anne-baba engellerini aşmak istiyorlar. Kolay değil milyonlarca yılın derdini çözmek. Buluş yapmaları gerekiyor. Nitekim yapıyorlar: Anne baba kumandası.

Anne Baba Kumandası %100 geri dönüşümlü kağıda basıldı.
Önceliklerimiz
Çocuk kitapları bakımından pek de zengin bir yayın dünyamız bulunmadığı kanısındayız. Bu noktadan hareketle BBOM Derneği ilkelerine uygun olarak çocuk haklarını merkeze alan, doğa ve hayvan haklarını savunan, her türlü şiddet ve ayrımcılığı reddeden, farkındalık ve empatiyi yaygınlaştırıcı yayınlar yapacağız. Hedefimiz, bir yandan iyi kitaplar yayınlarken bir yandan da derneğimiz için gelir elde etmek.

BBOM Derneği 2010 yılında ekolojik ve demokratik eğitim veren topluluk okulları açmak üzere kuruldu. 2015 Eylül’ü itibariyle çocukların koydukları isimlerle Bodrum’da “Mutlu Keçi”, Ankara’da “Meraklı Kedi” ve İzmir’de “Renkli Orman” isimli 3 BBOM okulu var. 
Detaylı bilgi için: www.baskabirokulmumkun.net
72 Sayfa / 19,45 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template