♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

KRP Yayıncılık'tan Eylül Yenileri

KRP Yayıncılık Eylül ayını dört kitapla karşılıyor. Qais Akbar Omar’ın övgülerle karşılaşan hatıratı “Eve Dönüş”, Christopher McDougall’ın destansı macerası “Koşmak İçin” ve J. R. Moehringer’in modern bir ekonomik acının öyküsünü anlattığı “Sutton” bu ayın yeni romanları. Sean Slater’in polisiye/gerilimi “Yılanlar ve Merdivenler” de cep boy olarak yeniden raflarda…


Eve Dönüş / Qais Akbar Omar
"Eğer bu sezon tek bir kitap okuyacaksanız bu kitap olduğuna emin olun... Baş döndürücü.” Jeanette Winterson, The Oprah Magazine

Yirmi üç yıl önce -Sovyetler ülkeden ayrılıp Taliban iktidara geçmeden önce- Kabil; yedi yaşındaki Qais Akbar Omar‘ın, büyükbabasının evinin damında uçurtma uçurduğu bir bahçeydi. Bir süre sonra, kendilerini kutsal savaşçı ilan eden Mücahitler Afganistan'ı ele geçirip ülkede bir iç savaş patlak verdiğinde uzaklardan roket atışlarının sesleri duyulmaya başladı.  

Omar‘ın ailesi, her şeylerini geride bırakarak eski bir hisara sığınmak üzere kaçtılar. Ancak ölümden kıl payı kurtulmalarının ardından babası, ülkeyi terk etmeleri gerektiğine karar verdi.  

Ne var ki yolculukları beklediklerinden daha zor geçecekti. Bu yetişkinliğe geçiş hikâyesinde Omar, bütün bu olayların dokunaklı hatıratını sunuyor -günlük zorlukların keyif dolu anlarla ve muazzam güzelliklerle hafifleyişinin hikâyesi. Efsanelerle örülmüş ve şiirle demlenmiş Eve Dönüş, yaşamı öven bir zafer.

"Afallatıcı ama gerçek...  Bir çocuğun gözünden, bir yetişkinin hafızasından, savaşa dair heyecan dolu bir hikâye." - The New York Times Book Review (Editörün Seçimi)

"Sıradışı bir hatırat... Zihinlerde, Uçurtma Avcısı'ndan bile daha çok yer edecek". -The Philadelphia Inquirer

"Bir romanın gerilimi ve sürati ile latif bir yazım... [Eve Dönüş’ün] son derece doyurucu ve dikkate değer olmasının tek sebebi Omar‘ın hayatta kalmış olması değil." -The Washington Post

"Evrensel bir tınıya sahip, klasik bir otobiyografi... Her türlü zorluğa rağmen müşfik ve umut dolu." –Newsweek
Orijinal Adı: A Fort of Nine Towers
Çevirmen: Selin Esenergül Birlik
Türü :Hatırat
Yayın Markası: HYPERION
Sayfa: 406
Fiyatı: 29 TL


Koşmak İçin / Christopher McDougall
Şöyle basit bir soruyla başlayan destansı bir macera: Benim ayağım neden acıyor?

Meksika’daki amansız Bakır Kanyon’un kuytuluklarında yaşayan mutlu Tarahumara Kızılderilileri, dinlenmeden ve sakatlanmadan yüzlerce mil koşabilme becerisi geliştirmişlerdi.

Bu sürükleyici hikâyede, ödüllü bir haberci ve sık sık sakatlanan bir koşucu olan Christopher McDougall, Tarahumara sırlarını keşfetmek için yola çıkıyor. Süreç içinde de okuyucuyu Harvard laboratuvarlarından alıp güneşten kavurulan vadilere; sayıları her gün artan ultra koşucuların beden sınırlarını zorlamak için gittiği dondurucu soğukluktaki Kuzey Amerika doruklarına ve nihayet Bakır Kanyon’da, Amerika’nın en iyi ultra koşucuları ile Tarahumara koşucularının boy ölçüştüğü sıcak mı sıcak bir yarışa götürüyor. 

McDougall’ın bu inanılmaz hikâyesi, sadece aklınızı ele geçirmekle kalmayacak; vücudunuza da ilham verecek: Kendinizin –aslında hepimizin– koşmak için doğduğunu fark edeceksiniz.

“Bu güne kadar yazılmış en eğlenceli koşu kitaplarından birisi.”
—Amby Burfoot, Runnersworld.com

“Büyüleyici… Nefes kesici… Koşma sevinci için yazılmış bir mutluluğa övgü operası.”
—The Washington Post
Orijinal Adı: Born to Run
Çev. ve edit.: Zeynep Ünalan
Türü: Spor / Kişisel Gelişim
Yayın Markası: HYPERION
Sayfa: 364
Fiyatı: 29 TL


Sutton / J. R. Moehringer
Willie Sutton, yirminci yüzyılın ilk senesinde Brooklyn’in sefil İrlanda varoşlarında dünyaya geldi ve bankaların kontrolden çıktığı bir zamanda reşit oldu. Bankalar, düpedüz batmıyor olsa bile sayısız Amerikalının evlerini ve işlerini kaybetmelerine neden oluyor, acil kurtarma paketleriyle güç bela ayakta tutuluyorlardı. Panik, buhran ve büyük bir hızla artan işsizlik döngüsüne sıkışıp kalan Sutton, bu durumdan kurtulmanın ve hayallerini süsleyen kızı kazanmanın tek bir yolu olduğuna karar verdi. Böylece, Amerika’nın en başarılı banka soyguncusunun kariyeri başladı. Sutton, otuz seneyi aşkın bir sürede, banklara girmekte ve hapisten kaçmakta öylesine ustalaştı ki polis onu New York’un en tehlikeli adamı ilan etti, FBI ise En Çok Arananlar Listesine ekledi. Ancak halk, Sutton’ı destekliyordu. Ne de olsa bir kere bile kimseye ateş etmemişti ve kurbanları sadece o kan emici bankalardı. 1952 senesinde, temelli olarak yakalanınca hapishanenin etrafını büyük kalabalıklar çevirdi ve ismini haykırarak tezahürat ettiler.

Pulitzer Ödülü sahibi J.R. Moehringer, geniş kapsamlı bir araştırmayı geniş bir hayal gücüyle birleştirerek Willie Sutton’ı çarpıcı bir anlatımla hayata geri döndürdü. Moehringer’ın yeniden anlattığı öyküde Sutton’ı teşvik eden şey, yoksulluktan veya topluma karşı hissettiği öfkeden daha farklı bir şey: unutamadığı tek bir kadın. Sutton’ın işlediği tüm suçlarda ve hapis cezalarında, ilk aşkı -ve ilk suç ortağı- asla düşüncelerinden eksik olmadı.  Sutton, en sonunda 1969 senesinin Noel gecesi sürpriz bir biçimde çıkarılan bir afla serbest kalınca derhâl o kadını aramaya gitti. Dokunaklı, komik, hareketli ve gerçeklerle bezenmiş bu romanda Sutton, tuhaf bir biçimde modern bir ekonomik acının öyküsünü anlatırken bir yandan da sonsuza dek zamansız kalacak olan kader mahkûmu bir aşkın öyküsünü de açığa çıkarıyor.
Orijinal Adı: Sutton
Çevirmen: Belgin Selen Haktanır
Yayın Markası: HYPERION
Türü: Tarihi Kurgu
Sayfa: 440
Fiyatı: 29 TL


Yılanlar ve Merdivenler / Sean Slater
Dedektif Jakob Striker, ölümün darbesinden payına düşeni almıştı. Ancak bu seferki vaka, onu gerçekten şaşkınlığa uğratıyor. 

Köhne bir apartman dairesinde gerçekleşen bir intihar için çağırıldığında dava, onu beklenmedik bir şekilde evine bir adım daha yaklaştırıyor.  Bu kez kurban, başka bir üzücü istatistikten daha ötesi: Bu kez kurban, Striker'ın tanıdığı ve değer verdiği birisi. Ve Striker'ın kesin olarak bildiği bir şey var: Bu bir intihar değil.

Striker'ın soruşturması, onu Riverglen Akıl Hastanesi'ne yönlendirdi. Kurban, Psikiyatrist Dr. Erich Ostermann tarafından yönetilen destek grubundaki bir hasta. Ve Striker, Larisa Logan'ın kayıp olduğunu öğrendiğinde soruşturması da hız kazanıyor. 

Zamana ve korkutucu düşmanına karşı yarışan Striker, umutsuz bir şekilde Larisa'yı arıyor. 

Doğru bir adamın onu öne geçireceği, yanlış bir adımın ise kendi sonunu hazırlayabileceği bir oyun oynuyor. 

Bu, psikopatların oyunu. Yılanlar ve Merdivenler...

"Enerjik"
-Telegraph

"Patlamaya hazır ve aksiyon dolu"
-Chris Carter

"Özgün"
-Daily Mail
Orijinal Adı: Snakes and Ladders
Çevirmen: Belgin Selen Haktanır
Yayın Markası: HYPERION
Türü: Polisiye / Gerilim
Sayfa: 534
Fiyatı: 9,90 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template