♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Salt ve Robinson Crusoe 389 İş Birliğinde Yeni Program: Kitaba Dönüşmek

Eylül ayından itibaren SALT ve Robinson Crusoe 389, ortak insiyatifi 'Kitaba Dönüşmek' serisine başlıyor. 

Mallarmé’nin “Dünyada her şey kitaba dönüşmek için vardır” sözünden esinlenen “Kitaba Dönüşmek” serisi, “geçmiş tasası ve gelecek hayali” olan iki kurumun; SALT ile Robinson Crusoe 389 iş birliğinin bir yansımasıdır. 

SALT programlarının yarattığı, kitapla başlayarak bilgilenen bir hayat var. “Kitaba Dönüşmek”, bu yaklaşımı, kamunun erişimine açık bilgi üretimi süreçleriyle desteklemeyi amaçlıyor. 

Kitaba Dönüşmek: 
Kullanma Kılavuzu 2.0: Türkiye’de Güncel Sanat 1975-2015 kitap tanıtımı

2 Eylül, 16.00
SALT Galata, Atölye II-III

Kullanma Kılavuzu 2.0: Türkiye’de Güncel Sanat 1975-2015, 40 yılık bir sürece damgasını vuran eğilim, etkinlik ve tartışmaları farklı boyutlarıyla ele alıyor. 16 yazarın metninin yer aldığı kitap, söz konusu dönem içerisinde üretim yapan başlıca sanatçıların anıldığı, Türkçe ve İngilizce’deki en kapsamlı referans kitabı olma amacını taşıyor.

Eylül ayında yayımlanacak olan kitabın tanıtımı, SALT ve Robinson Crusoe 389 ortak inisiyatifi “Kitaba Dönüşmek” serisinin ilk programı olarak gerçekleştirilecek.

“Kitaba Dönüşmek” Mallarmé’nin “Dünyada her şey kitaba dönüşmek için vardır” sözünden esinlenen “Kitaba Dönüşmek” serisi, “geçmiş tasası ve gelecek hayali” olan iki kurumun; SALT ile Robinson Crusoe 389 iş birliğinin bir yansımasıdır. 

SALT programlarının yarattığı, kitapla başlayarak bilgilenen bir hayat var. “Kitaba Dönüşmek”, bu yaklaşımı, kamunun erişimine açık bilgi üretimi süreçleriyle desteklemeyi amaçlamaktadır.

Kullanma Kılavuzu 2.0: Türkiye’de Güncel Sanat 1975-2015

Editörler: Halil Altındere, Süreyyya Evren 

Metinler: Ali Akay, Halil Altındere, Ahu Antmen, René Block, Carolyn Christov-Bakargiev, Fulya Erdemci, Osman Erden, Charles Esche, Süreyyya Evren, Marcus Graf, Hou Hanru, Vasıf Kortun, Beral Madra, Nilgün Özayten, November Paynter, Derya Yücel

Sanatçılar: Erdağ Aksel, Gülçin Aksoy, Nevin Aladağ, Hüseyin Alptekin, Can Altay, Halil Altındere, Apartman Projesi, Burak Arıkan, Volkan Aslan, Kutluğ Ataman, Fikret Atay, Vahap Avşar, Alparslan Baloğlu, Bedri Baykam, Ramazan Bayrakoğlu, Canan Beykal, Selim Birsel, Bashir Borlakov, Handan Börüteçene, Osman Bozkurt, Fatma Bucak, Hera Büyüktaşçıyan, CANAN, Banu Cennetoğlu, Taner Ceylan, Antonio Cosentino, Aslı Çavuşoğlu, Ergin Çavuşoğlu, Cengiz Çekil, Burak Delier, Elmas Deniz, İpek Duben, Işıl Eğrikavuk, Nezaket Ekici, Cevdet Erek, Köken Ergun, Ayşe Erkmen, Esra Ersen, İnci Eviner, Extramücadele, İnci Furni, Candeğer Fürtun, Leyla Gediz, Deniz Gül, Genco Gülan, Hatice Güleryüz, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Nilbar Güreş, Altan Gürman, Hakan Gürsoytrak, HA ZA VU ZU, Emre Hüner, Berat Işık, KABAHAT, Borga Kantürk, Gülsün Karamustafa, Ali Kazma, Serhat Kiraz, Nur Koçak, Servet Koçyiğit, Nuri Kuzucan, :mentalKLINIK, Ali Miharbi, Şükran Moral, ODA PROJESİ, Füsun Onur, Ahmet Öğüt, Ahmet Öktem, Yasemin Özcan, Erkan Özgen, Ferhat Özgür, Serkan Özkaya, Ergül Özkutan, Şener Özmen, Ebru Özseçen, İz Öztat, Seza Paker, Zeyno Pekünlü, Neriman Polat, ISTANBUL QUEER ART COLLECTIVE, Meriç Algün Ringborg, Necla Rüzgar, Aykan Safoğlu, İsmail Saray, Sarkis, Erinç Seymen, STT- SANAT TANIMI TOPLULUĞU, Murat Şahinler, Ali Taptık, Serkan Taycan, Cengiz Tekin, Hale Tenger, Seyhun Topuz, Vahit Tuna, Nasan Tur, Mürüvvet Türkyılmaz, Mehmet Ali Uysal, Dilek Winchester, Nil Yalter, Nalan Yırtmaç, Pınar Yoldaş 

Tasarım: Şener Özmen
Yayımlayan: Revolver Verlag & art-ist
Yayın Tarihi: Eylül 2015
Dil: İngilizce / Türkçe

Bu yayın Füsun ve Lütfi Aygüler, Banu ve Hakan Çarmıklı, Füsun ve Faruk Eczacıbaşı, Tansa Mermerci Ekşioğlu, Ayşegül ve Doğan Karadeniz, Ahmet Kocabıyık, Ömer Koç, Seyhan Özdemir ve Ferit Sarper, Sema ve Aykut Şener, Tüten ve Agah Uğur’un değerli katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.


Kitaba Dönüşmek:  Ibraaz kitap tanıtımı
“Kitaba Dönüşmek” serisinin ikinci programında, online yayın platformu Ibraaz’ın son kitabı tanıtılacak.

5 Eylül, 16.00
SALT Galata, Atölye II-III

Dissonant Archives: Contemporary Visual Culture and Contested Narratives in the Middle East, Editör: Anthony Downey, I.B. Tauris, 2015

Konuşma dili İngilizce’dir.


Share this:

Yorum Gönderme

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template