♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Dr. Allan Kellehear'dan Ölme Üzerine Bir İnceleme

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, Sosyolog Allan Kellehear’ın yayına hazırladığı “Ölme Üzerine Bir İnceleme” isimli kitabı okurla buluşturuyor. Bireysel Bütünlük, Deneysel Çöküş ve Ruhsal Dönüşüm alt başlığıyla yayınlanan kitap, ölüme dair karmaşıklığı okuyucunun önüne bir parça olsun serebilmeyi amaçlayan bilimcileri ve klinisyenleri bir araya getirirken, okurları ortak yazgımızı daha dikkatli ve daha incelikli biçimde yeniden gözden geçirmeye davet ediyor.

Ölmek nasıl bir şeydir? Bu kitabın yazarlarına bakılırsa, yanıt soruyu kime sorduğunuza bağlıdır. Ölmek ne tek bir şey, ne tek bir deneyim, ne de basitçe sağlık durumundaki kötüleşme ya da zayıflık klişesidir. Her ne kadar ölümün en sık karşılaşılan nedeni hastalık olsa da, ölmeyi hastalık hakkındaki bilgilerimizle kavrayamayız. Ölme her zaman sağlık durumunda kötüleşmeyle, umutsuzlukla ilişkili olmasa da, sağlığını yitirme ve çaresizlik hemen her zaman yaşamın sona erişiyle ilişkilendirilir. Ölme hızlı veya yavaş, kahramanca veya rezilce olabilir ya da hayatın bir simgesi veya beklenmedik bir dönüşümdür.

Bu açılardan bakıldığında, insanın ölme deneyimi karmaşık, çeşitli, şaşırtıcı ve ihtimallerle doludur. Bu kitap, söz konusu karmaşıklığı okuyucunun önüne bir parça olsun serebilmeyi amaçlayan bilimcileri ve klinisyenleri bir araya getiriyor. Onların düşünceleri, örnekleri ve değerlendirmeleri, bize ölmeyi basit bir şekilde üzücü ve kötü bir durum olarak sunan klişelere itibar etmekte fazla aceleci davranmamamız gerektiğini anımsatıyor. Dolayısıyla bu kitabın amacı bizi durup bir daha düşünmeye, ortak yazgımızı daha dikkatli, daha incelikli, hatta daha umutlu biçimde yeniden gözden geçirmeye yüreklendirmektir.

Dr. Allan Kellehear, Middlesex Üniversitesi Sağlık ve Eğitim Okulu’nda Kamu Sağlığı hocasıdır. 1998-2006 yılları arasında Avustralya’da LaTrobe Üniversitesi’nde Palyatif Bakım konusunda ders verdi. 2006-2011 yılları arasında İngiltere’de Bath Üniversitesi’nde sosyoloji hocası olarak görev yaptı. 2011-2013 yılları arasında Kanada’da Nova Scotia’da Dalhousie Üniversitesi’nde Kamu Sağlığı ve Epidemiyoloji konusunda dersler verdi. Yayımlanmış dokuz kitabı ve yüzün üzerinde makalesi vardır.

Eser Adı: Ölme Üzerine Bir İnceleme
Eser Alt Başlığı: Bireysel Bütünlük, Bedensel Çöküş ve Ruhsal Dönüşüm
Orijinal ismi: The Study of Dying. From Autonomy to Transformation
Hazırlayan: Allan Kellehear
Çevirmen: Barış Zeren
Yayınevi : Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
Türü : Sosyoloji, Tıp Etiği
Temmuz 2015, 1. Basım
Çıkış tarihi : 20 Temmuz 2015
Sayfa Sayısı: 391
Etiket Fiyatı: 35 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template