♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Bir Efsanenin Anıları : Dün, Bugün, Yarın... Bütün Hayatım

Sinemanın yaşayan efsanesi muhteşem kadın Sophia Loren’in geçtiğimiz yıl yayımlanan otobiyografisi “Ieri, Oggi, Domani. La mia vita” dilimize kazandırıldı ve Kırmızı Kedi Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Evlilik dışı bir çocuk olarak Sofia Villani Scicolone adıyla dünyaya gelen 1950’de önemsiz rollerle başladığı oyunculuk kariyerinde fiziğiyle sinema efsanesine dönüşerek tapılacak kadına dönüşen Loren’in öyküsü aynı zamanda bir kadının kendini nasıl baştan yaratabileceğinin de kanıtı. Kendisinden 22 yaş büyük Carlo Ponti ile evlendiğinde gazetecilerin “onda olup da diğer erkeklerde olmayan ne?” sorusuna “Ben!” diye yanıt verecek kadar kendine güvenen bir efsane... Değişimin, dönüşümün de anıları...

İtalyan Sineması’nın efsane yıldızı Sophia Loren bu anı kitabında, savaşın yakıp yıktığı Napoli’de geçen çocukluğundan; sinemanın altın çağında, unutulmaz filmlere imza atan bir oyuncu oluşuna uzanan renkli hayat hikâyesini anlatıyor.

Sophia Loren, 60 yıla yakın oyunculuk kariyeri boyunca, çarpıcı güzelliğiyle, müthiş oyunculuğuyla ve Cary Grant, Frank Sinatra, Marlon Brando, Gregory Peck, Jack Lemmon, Paul Newman ile oynadığı filmlerdeki dramatik rollerle tanındı. Onu Hollywood’dan Paris’e, oradan İtalya’ya ve tekrar Hollywood’a ulaştıran hareketli ve farklı oyunculuk serüveninin ardından yabancı bir dildeki performansı sayesinde Oscar kazanan ilk İtalyan film yıldızı oldu. İkinci Dünya Savaşı’nın İtalyası’nda yoksulluk içinde büyüyen sıska Sophia’nın güzel bir kadına dönüşmesi, bir güzellik yarışmasında derece alması, Hollywood’da çevirdiği ilk film olan Gurur ve İhtiras’ta Cary Grant’la yaşadığı aşk, kendisinden yaşça oldukça büyük Carlo Ponti ile evliliği başta olmak üzere güzel yıldız, anılarını büyük bir içtenlikle paylaşıyor.  

“Sophia Loren’in büyüleyici hayatı en güzel şekilde anlatılmayı hak ediyordu, otobiyografisi olan Dün, Bugün, Yarın bunu hakkıyla gerçekleştirmiş.”  Daily Express

Dizisi : Anı
Özgün Adı : Ieri, Oggi, Domani / La mia vita
Yazan : Sophia Loren
Çeviren : Eren Yücesan Cendey
Sayfa : 368 
Fiyatı : 25 TL 

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template