♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Sait Faik 108 Yaşında!

Modern Türk Öykücülüğü’nün kurucularından Sait Faik’in 18 Kasım 1906 yılında Adapazarı’nda başlayan ve 11 Mayıs 1954 tarihinde İstanbul’da sona eren kırk sekiz yıllık kısa ömründen geriye kalanları koruyan ve sergileyen Darüşşafaka Cemiyeti Sait Faik Abasıyanık Müzesi, yazarın 108. doğum gününü kutluyor.

18 Kasım 2014 Salı günü 14:00’da Burgazadası Sait Faik Müzesi’nde düzenlenecek program kapsamında, “Güneş Giderken” adlı eseri ile 1999 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı kazanan yazar Necati Tosuner konuk edilecek. Necati Tosuner ile Sait Faik üzerine gerçekleştirilecek sohbeti yazar Cem Kertiş yönlendirecek.

Program kapsamında “Akıllı Çocuklar Sait Faik ile Buluşuyor” adlı bilgi yarışmasına katılıp, verdiği doğru yanıtları müzeye ileten Umut Çam’a Sait Faik Kitapları setini hediye edilecek. Sait Faik’in 108. doğum günü nedeniyle gerçekleştirilecek programda yazarın evinin kapıları tüm müze dostları, ziyaretçilere ve Sait Faik okurlarına açık.

Müzeye Ulaşım bilgileri:
Şehir Hatları Kabataş Kalkış  :  12:00
Şehir Hatları Kadıköy Kalkış :  12:20
Burgazadası Varış                  :  13:20

Sait Faik Müzesi:
1959 yılında halkın ziyaretine açılan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, titiz bir restorasyon sürecinin ardından 11 Mayıs 2013 tarihinde yenilerek yeniden kapılarını açtı. 22 Ağustos 1959’da halkın ziyaretine giriş ücreti alınmaksızın açılan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, yazarın annesi Makbule Abasıyanık’ın vasiyetinin Darüşşafaka Cemiyeti’ne intikal ettiği 1964 yılından beri Darüşşafaka Cemiyeti’nin sorumluluğunda yaşatılıyor. Müze ev, Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, mektupları, kartpostalları, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan nice eşya ve belgeyi ziyaretçileriyle buluşturuyor.

Kısa Kısa 
  • Darüşşafaka Cemiyeti Sait Faik’in tek varisidir.
  • Darüşşafaka Cemiyeti 1955’te yazarın annesi tarafından kurulan “Sait Faik Hikâye Armağanı”nı 2012 yılından bu yana Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları işbirliği ile sürdürmektedir.
  • Kültür ve tarihe ev sahipliği yapan en önemli özel müzelerimizden biri olan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, 11 Mayıs 2013 tarihinde yenilerek yeniden açılmıştır.
  • Müzeyi o günden bugüne kadar 7.438 kişi ziyaret etmiştir.
  • Çağdaş müzecilik anlayışı ile yenilenen sergileme düzeni, yerli ve yabancı Sait Faik okuyucularının ilgisini çekmektedir.
  • Ziyaretçilerin %30'unu yabancı uyruklular, %70'ini yerli ziyaretçiler, %60'ını 14-28 yaş aralığındaki gençler, %30'unu 29-45 yaş aralığındakiler, %10'unu da 45 yaş üzeri ziyaretçiler oluşturmaktadır.
  • Müze Pazartesi ve Salı günleri dışında her gün 10:00-18:30 saatleri arasında açıktır.
  • Müzede Sait Faik Abasıyanık’ın Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından zenginleştirilerek yeniden basılan eserleri satışa sunulmaktadır. 


Müzenin adresleri: 
http://saitfaikmuzesi.org/
https://twitter.com/SaitFaikMuzesi 
https://www.facebook.com/SaitFaikAbasiyanikMuzesi?fref=ts


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template