♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Tamaya İfrit

Kolyeye hapsolmuş bir ifritin 1200 yıl sonra dirilip saldırıya geçmesini konu alan yerli aksiyon gerilim “Tamaya İfrit” 6 Haziran’da gösterime giriyor...

Çekilemeyecek, çekilse bile vizyona giremeyecek denilen film, Tamaya üçlemesinin birincisi... İkinci bölümün “Diriliş”, üçüncüsünün de “Son Kurban” adıyla çekilmesi şimdiden planlanmış... Serinin yaratıcısı Serkant Yaşar Kutlubay... Magazin ve spor muhabirliği, tiyatro derken Roma’da Horror Film Academy’de korku filmleri üzerine eğitim aldıktan sonra 1997’de senarist ve yönetmenliğe başlayan Kutlubay’ı 2011 yapımı “Mühürlü Köşk” ile tanımıştık... Filmografisinde görünen 2012 yapımı filmler “Doku” ve “Ruhani”yi bilen gören yok... “Tamaya İfrit”de aynı yılın filmi olarak açıklanmış ve iki yıllık süreçte ümitlerin kesildiği film haline gelmişti... Bolca projesi olan Kutlubay’ın “Ürperti” ve “Abazalar Bodrum'da” adlı iki projesi daha bulunuyor... Ne gören var, ne bilen... Son gelen bilgi üçlemenin geri kalan iki filmi ve “Ruh Yiyici”nin çekimlerini iptal ettiği... Farklı kaynaklardan kafa karışıklığı yaratan durumun ne kadar komik olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım... La Milla, Nicole Guntzman, Aydan Çakır, Serdal Yazıcı, Su Bilgiç, Veysi Alışkan, Derya Aksu, Nilüfer Salgın, Zafer Işık, Berat Demirci, Uğur Tekin ve Veysel Kerimoğlu’ndan oluşan oyuncu kadrosunda da Kutlubay’ın keşfettiği isimler mevcut... 

1200 yıl önce büyücü Gosha tarafından bir kolyeye hapsedilen iblis Tamaya’yı dünyaya geri getirmeyi amaçlayan bir tarikat genç kızları kaçırıp tecavüz edip bir ayinle şeytana kurban ederler. Cinayetleri araştıran komiser Buket ve ortağı Aykut tarikata ulaşır. Ayin sırasında baskın düzenleyen Buket ve Aykut tarikat üyelerini öldürür. Tarikat lideri Kuntay’ı ele geçirir. Ayin esnasında Kuntay’ın elinde duran kolyeyi alan Buket büyülenmiş gibi kolyeyi alıp eve götürür. Arkadaşlarıyla tatile çıkmaya hazırlanan Buket’in kız kardeşi Demet kolyeyi bulur çok beğenir, boynuna takıp arkadaşlarıyla yola çıkar. Bir dağ köyü yakınlarında eski bir şato kalıntıları bulan gençler kamp kurarlar. Şato iblisin kolyeye hapsedildiği yerdir. İblis kolyeden çıkıp Demet’i ele geçirir. İblis cehennemden gelen varlıklarla saldırıya geçer dağ köyüne sığınan gençler ve köy halkı için ölüm kalım savaşı başlar.

Basit ve bildik bir konu, cılız künyesi derken eldeki kısacık fragmanı izlemek korkutucu... Beklenmedik derecede korkunç... Gerçekten vizyona girecek olması, devamının gelecek olması, surat yalamakla başlayan abuk sabuk sahneler, aynı saçmalıktaki oyunculuk halleri derken gördüğümüzün bir kabus olduğuna inanmak istiyoruz... Bırakın sinemayı, zap yaparken tvde denk gelsek hemen geçeriz...Share this:

1 yorum :

  1. Kutlubay işin içine erotizm de katan bir adam. İnternette gördüğüm merak edip izlediğim Mühürlü Köşk gerçekten berbat bir filmdi. Tamaya nın da en az Mühürlü Köşk kadar berbat olacağı fragmandan belli oluyor. Yalnız takıldığım nokta bu filmin dağıtımını Özen Film gerçekten üstlenmiş olabilir mi? Yoksa filmin yapımcılarının başına eklediği bir fake mi?

    YanıtlaSil

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template