♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Casse Tete Chinois / Aşk Bilmecesi

Ülkemizde “İspanyol Pansiyonu”yla tanıdığımız Cedric Klapisch’in üçlemesinin son filmi “Casse Tete Chinois”, “Aşk Bilmecesi” adı ve Bir Film dağıtımıyla 25 Nisan’da gösterime giriyor...

Hikayesi, 2001’de yönetmenle tanışmamızı sağlayan “L'Auberge Espagnole” ile başlayan ve 2004’de “Russian Dolls” ile devam eden üçleme on yıl sonra tamamlanıyor... Elbette yönetmen koltuğunda Klapisch var ve senaryo da kendisine ait.

40 yaşında bir yazar olan Xavier için işler sonunda yolunda girmiştir: Dünyalar güzeli bir eş, harika iki çocuk ve dünyanın en romantik şehri Paris’te huzur dolu bir hayat. Ancak gerçek olamayacak kadar güzel görünen bu hayat, eşinin New York’ta biriyle tanıştığını ve Xavier’i terk edip onunla yaşamak için New York’a gideceğini açıklamasıyla tepetaklak olur. Üstelik giderken çocukları da yanında götürecektir! Xavier bir anda Paris’in ortasında yapayalnız kalmıştır, çocuklarını görmek için başka çaresi olmadığını fark edince onların peşi sıra New York’a gitmeye karar verir. New York’un çılgın ve eğlenceli atmosferinde kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan kalbi kırık Xavier, özgürlükler şehrinde aşkla da yeni baştan tanışacaktır. 

1986’da kısa filmlerle başladığı filmografisinde pek boşu olmayan yönetmen, 2008’de “Paris” ile gönlümü çeldikten sonra “Ma part du gâteau / Acı Tatli Tesadüfler” ile o çizginin altında kalan sıradan bir romantik komediyle karşımıza çıktı... Aradan üç yıl geçtikten sonra üçlemeyi tamamlamaya geliyor... Bu kez işi tesadüflere bırakmıyor... Romain Durais, Audrey Tautou, Cécile De France, Kelly Reilly ve Sandrine Holt’un başını çektiği kadro gayet iyi... Zaten üçlemeyi de, yönetmeni de seviyorken fragmanın da çok önemi kalmıyor... Prömiyerini 23 Ağustos’ta yaptığından bugüne bolca festival gezen film, seyirciden de geçer not almış durumda... Yine ebeveynlik, arkadaşlık, ilişkiler ve aşk üzerine kafamızı kurcalayan pek çok konuya eğlenceli cevaplar bulmamızı bekliyor... Tabii ki kahkahalar eşliğinde... Bu çağrıya uymazsak çatlarız...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template