♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Çok İyi Bildiğiniz Şeylerin Hiç Bilmediğiniz Öyküleri: 21 Sıradan Şeyin Sıradışı Tarihi

Bisikletin atası olan aracın, at arabasından bozma pedalsız bir “koşma makinesi” olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Heavy metal müziği bir kazaya borçlu olmamız sizce de ilginç değil mi? Peki hamburgerin köklerini Orta Asya’da aramaya ne dersiniz? İsyankâr saçları ıslah etmekte kullandığımız tarağın kölelikle bir ilişkisi olduğunu söyledik diyelim, nasıl bir bağlantı kurarsınız? Durun, daha bitmedi… Kot pantolonun neden “kot” diye anıldığı konusunda bir fikriniz var mı? Ya da gökyüzünde salınışı insana mutluluk veren uçurtmanın bir zamanlar savaşlarda kullanıldığını biliyor muydunuz?

Yıldıray Karakiya günlük hayatımızda yer eden bazı büyük buluşların kültür tarihinin derinlerine dalıyor, bugün sıradan saydığımız nesnelerin sıradışı yolculuğuna ışık tutuyor. Rujdan gitara, çikletten telefona, musluktan ayakkabıya 21 Sıradan Şeyin Sıradışı Tarihi, gözümüzün önündeki nesneleri daha yakından tanımamızı sağlarken bazen de can acıtan öyküleriyle onlara bakışımızı değiştirecek. Bize ise bu küçük kitapta saklı bilgilerle hem eğlenceli hem derin sohbetlere dalmak kalacak!

Kitapta yer alan 21 sıradan şey: Uçurtma, ayakkabı, çamaşır makinesi, gitar, hamburger, tarak, yoğurt, kitap, telefon, musluk, bisiklet, çiklet, ayna, gözlük, müzik albümü, şemsiye, yoyo, kaşık, kot pantolon, ketçap, ruj.

Yıldıray Karakiya kimdir?
Sanat tarihi eğitimi alan Yıldıray Karakiya çeşitli televizyon ve dergilerde çalıştı. Bir dönem bisikletli kuryelik de yaptı. 2010 yılından beri eşiyle birlikte Bir Dolap Kitap adlı internet sitesinde çocuk kitapları hakkında yazıyor. Şuşu ve Üçtekeri (Redhouse Kidz, Mayıs 2012) adlı bir de resimli çocuk kitabı bulunan Yıldıray, 2011 Nisan’ından beri her pazar günü Açık Radyo’da canlı yayınlanan çocuk kitapları programını eşi ve oğluyla birlikte hazırlayıp sunuyor.

“21 Sıradan Şeyin Sıradışı Tarihi”
Teknik Özellikler:
Yazan: Yıldıray Karakiya
Resimleyen: Ali Çetinkaya
Yayınevi: Hayykitap - 248
Kategori: Yaşasın Gençler - 4
Sayfa sayısı: 128
Birinci baskı: Şubat 2014
Fiyatı: 11 TL
Ebat: 13,5x19,5
ISBN: 978-605-5181-55-0Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template