♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Einstein'in Kendi Sözleriyle Bir Bilim Adamı, Filozof ve İnsan Olarak Portresi

Tarihin en büyük ve en etkili beyinlerinden biri olan Albert Einstein’ın mektuplar, günlükler ve notlarından derlenen “Son Yıllarım” 20. yüzyılın büyük dehasının dünyaya bakışına, onu algılayış ve yorumlayışına ışık tutan arşivlik bir yapıt.

Einstein'ın 1934-1950 yılları arasındaki yazılarını kapsayan bu kitap, günümüzde de tartışılan ve çözüme kavuşturulamamış konuları ele alıyor. Savaşların sürdüğü, açlığın ve yoksulluğun kol gezdiği dünyamız, Einstein'ın dünyasından pek de farklı değil. Einstein'ın ısrarla üzerinde durduğu devletlerarası rekabetin olumsuz etkileri hâlâ sürmekte. Einstein, ırkçılıktan dünya barışına, bilim ile din ilişkisinden eğitime ve ahlaka, görelilik ve kuantum fiziğinden sosyalizme kadar çağımızın en önemli meseleleri üzerine derinlemesine düşünmüş. Bu meseleleri bir bilim insanı titizliğiyle masaya yatırıyor ve açık, duru üslubuyla argümanlarını kuruyor. "Neden Sosyalizm" başlıklı yazısında politik dünya görüşünü ortaya koyarken, sosyalizmin gerçek amacını, insani gelişmenin yağmacı dönemini aşarak bunun kesinlikle ötesine ilerlemek olarak tarif ediyor.
Son Yıllarım'da Einstein'ın ele aldığı konular sadece toplumsal ve felsefi konularla da sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda klasik mekanik, Newton fiziği, görelilik ve kuantum fiziği hakkında çok değerli tartışmalar var.

Özgün Adı: Out of My Later Years: The Scientist Philosopher and Man Portrayed Through His Own Word
280 sayfa 
24 TL
978-605-4764-95-2
Kırmızı Kedi etiketiyle bütün kitapçılarda!

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template