♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Battle of the Year / Yılın Savaşı

Popüler kültürün büyük bir hızla yaygınlaştırdığı “b-boying” dünyasına odaklanan, ilham verici ve coşkulu bir dünyayı sunmak üzere beyaz perdede dans ateşini yakmaya hazırlanan “Battle of The Year”, “Yılın Savaşı” adıyla 6 Aralık’ta gösterime giriyor.

Bir Amerikan yıldız dans takımının hip-hop kültürünün en arzulanan unvanı için tüm dünyadan gruplara karşı yarışmasını konu edinen film, köklerini 2007 yapımı ödüllü belgesel “Planet B-Boy”dan alıyor... Belgeselin yönetmeni Benson Lee bu kez kurmaca film için aynı koltukta... Senaryoyu kotaranlarsa “Won’t Back Down” ile adını duyuran Brin Hill ve “Mulan 2”nin senarist kadrosundan Chris Parker... Lost’la tanıdığımız Josh Holloway’ın başını çektiği oyuncu kadrosu da çıkıştaki isimlerden oluşturulmuş... Laz Alonso, Josh Peck, Caity Lotz ve Chris Brown’a gerçek b-boy’lar Jon “Do Knock” Cruz, Jesse “Casper” Brown, Ivan “Flipz” Velez, Joshua Lee “Milky” Ayers, Richard “Lil Adonis” Maguire, David “Kid David” Shreibman, Sawandi Wilson, Anis Cheurfa, Steve Terada, Gil “Gillatine” Brace-Wessel, Sammy “SamO” Soto, Richie “Abstrak” Soto ve Luis Rosado eşlik ediyor... 

Hip-hop’ın dev ismi Dante Graham, b-boy geçmişi sayesinde milyar dolarlık bir iş kurmuştur. Şimdi, amacı Fransa Montpellier’de gerçekleşecek olan, hip-hop’ın bir numaralı efsanevi yarışması Battle of the Year’ı kazanabilecek bir Amerikan rüya takımı yaratarak ABD’nin bu danstaki üstünlüğünü yeniden kabul ettirmektir. Graham takımın koçluğuna eski dostu ve takım arkadaşı Jason Blake’i getirir. Blake, yardımcı koçu Franklyn ve koreografı Stacy’nin yardımıyla dik kafalı 13 bireyi tüm rakipleriyle mücadele edebilecek, disiplinli, uyumlu ve gösterişli bir takıma dönüştürmeye çabalar. Fakat yarışmaya haftalar kala, dansçılardan Rooster ile Do Knock arasındaki çekişme takımı ikiye böler. Bu arada Blake de eşini ve çocuğunu trajik bir kazada kaybettiğinden beri pençesine düştüğü umutsuzluk ve alkol sorunuyla başa çıkmaya çalışmaktadır. Eğer rüya takım üyeleri b-boy dünya şampiyonluğunu 15 yıl aradan sonra Amerikan topraklarına geri getirmek istiyorlarsa, başarılı olmak için kişisel şeytanlarını alt etmeleri gerekecektir.

Ödüllü belgeselin köklerinden evrilen “Battle of th Year”, şüphesiz dans tutkunlarının radarında... Yarışma dansı dünyasının heyecan dolu ortamını, 3D’nin avantajlarıyla derinlik ve içgörüyle sunuyor... Dünyanın en elit takımları da kadroda... Dolayısıyla atletizm, güç ve zerafetin birleşimiyle beyazperdeyi ateşe veriyoruz diyorlar... Amerika’da 20 Eylül’de gösterime giren film, daha ilk hafta sonunda bütçesinin beş mislini kazanınca ikinci filmin gelmesi de çok olası... Lakin konu çok bayat ve aşırı derecede formüle... Dans yarışmasında bile hemen öne çıkan Amerikan takımının muhteşem geri dönüşü mevzusu olunca, ayaklarımız geriye gidiyor... Fragmanı izlediğimizde gördüklerimizde farklı değil... Amerikan sineması zaten bu formülü uzun yıllardır işletiyor... Ponpon kızların şampiyonluk macerası filmlerinden hiç bir farkı yok... Müzik ve dansın milletleri çarpıştırmak yerine, birleştirdiğini görsek bir şans verirdik ama bu haliyle çöpe benziyor...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template