♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

10. İstanbul Bach Günleri Başlıyor! : Bach İstanbul’da

“İstanbul Bach Günleri”, bu sene 10. yılını kutluyor. Başlangıcından bugüne, Gustav Leonhardt gibi efsanevi büyükleri ve eski müziğin dünyadaki en önemli isimlerini İstanbul’a getiren “Bach Günleri” zaman içerisinde seyircisinin beğenisini ve güvenini kazanarak bir sonraki festival programını merakla bekleyen bir müdavimler topluluğu oluşturabilmiş, bu yönüyle de Avrupa‘da da en çok dikkat çeken “eski müzik” festivallerinden biri olmayı başardı.

“Bach Günleri” bu sene, Avrupa Birliğinin Kültür Elçisi European Union Baroque Orchestra’nın 10 Ekim 2013 Perşembe günü saat 20:30’da St. Antuan Kilisesi’nde vereceği konserle başlayacak.

28 Ekim gecesi de, dünyaca ünlü Romen kemancı Alexandru Tomescu’yu yine St. Antuan Kilisesi’nin muhteşem atmosferinde dinleyeceğiz. Concertgebaouw (Amsterdam), Theathre des Champs Elysees (Paris), Carnegie Hall (New York) gibi dünyaca ünlü konser salonlarında resitaller veren Alexandru Tomescu bu konserde Bach’ın solo sonat ve partitalarını çalacak.

“Bach Günleri”, Moskova Virtüözlerine de şeflik yapmış olan ünlü Rus piyanist Konstantin Lifschitz’in Sakıp Sabancı Müzesinde vereceği resitalle devam edecek. Türkiye‘ye ilk kez gelen sanatçı, 29 Ekim akşamı, herkesin çok sevdiği Goldberg Varyasyonları’nı klasik piyanoyla seslendirecek. “Bach Günleri”nin bu konseri, etkinlik kapsamında SSM‘deki Anish Kapoor sergisini de gezebilecek olan konser seyircilerine muhteşem bir tatil günü vaat ediyor.

“Bach Günleri”ne ikinci kez katılan Thomas Gabriel Trio’nun 30 Ekim tarihli konserinde ise caz ile Bach bir araya gelecek. 

Festival ayrıca Alexander Rudin ile Hüseyin Sermet’i de buluşturacak. Müzikseverler bu özel konserde ilk kez bir araya gelen iki büyük müzisyeni 31 Ekim’de Aya İrini’de dinleyecek.

10. “Bach Günleri”, 2 Kasım gecesi Barocco Sempre Giovane Topluluğunun Aya İrini’de vereceği konserle kapanacak. Bu konserde Nazlı Erdoğan, Telemann’ın Viyola Konçertosu’nu çalacak. Daha sonra ünlü Çek viyolonselci Jiri Barta, Hindemit ve Haydn’ın viyolonsel konçertolarını yorumlayacak.

"10. İstanbul Bach Günleri", Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenmektedir.
Etkinlik biletleri Biletix’ten veya konser öncesi kapıdan temin edilebilir.

Tam Bilet: 90 -70 - 50 TL arasında değişmektedir.
Öğrenci Bileti: 25 TL

10. İstanbul Bach Günleri - 2013 Konser Programı:
10 Ekim 2013  - Avrupa Birliği Barok Orkestrası, St. Antuan Kilisesi, Saat: 20:30
28 Ekim 2013 - Alexandru Tomescu, St. Antuan Kilisesi, Saat: 20:30
29 Ekim 2013 - Konstantin Lifschitz, The Seed/Sakıp Sabancı Müzesi, Saat: 20:30
30 Ekim 2013 - Thomas Gabriel Trio Caz Konseri, St. Antuan Kilisesi, Saat: 20:30
31 Ekim 2013 - Alexander Rudin ve Hüseyin Sermet, Aya İrini, Saat: 20:30
2 Kasım 2013 – Barocco Sempre Giovane ve Jiri Barta, Nazlı Erdoğan, Aya irini, Saat: 20:30


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template