♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Çağdaş Toprak'tan Dillerin ve Ezgilerin Kardeşliğine Dair: Renkler

Renkler, Çağdaş Toprak`ın ikinci albümü… Sanatçı ilk albümünde olduğu gibi bu albümde de Türkçe, Kürtçe ( Zazaca), Ermenice ve Hemşince ezgilere  yer verdi. Farklı dilleri ve müzikleri buluşturan 12 şarkıdan oluşan albüm Ada Müzik etiketiyle raflarda...

Mix ve Masteringi Cem Büyükuzun`un yaptığı albümün kayıtları ENC Stüdyosunda tamamlandı. Aranjörlüğünü Nail Yurtsever, Cem Tuncer, Ercüment Orkut ve Öner Gerçek üstlendi.

Albümde Çağdaş Toprak‘a vokalde Eylem Aktaş, Nuray Balık, Salih Yılmaz, Turan Yapıştıran, Murat Yapıştıran Ercan Tanrıverdi ve Merve Tan… Enstrümanlarda ise İsmail Soyberk, Cem Tuncer, Erdem Sökmen, Erdinç Şenyaylar, Öner Gerçek, Ediz Hafızoğlu, Ömer Aslan, Eyüp Hamiş, Erman İmayhan, Kempa, Seda Subaşı, Dolunay Ertan, Deniz Yücel, Ercüment Orkut, Ertan Tekin, Çetin Akdeniz ve Selim Bölükbaşı eşlik etti. Projeye Hanifi Taymaz, Yılmaz Çelik, Hıdır Ağırdağ eserleriyle destek verdi. 

Albümde yer alan şarkılar
1-    Xarabağik
2-    Siyah Beyaz
3-    Serê Kowu
4-    Türkü Olup Gel Bana
5-    Heydane
6-    Dîlberam Dîlber
7-    Müebbet Sevda
8-    Çeneka Veywıka
9-    Bir Başınayım
10-  Roze Yena
11-  Kul Olamazsın
12-  Potpori
      -Dotmam
      -Zeynebamın
      -Desto
      -Xeftan

Yeni  Tanışanlar için Çağdaş Toprak:
Aslen Elbistanlı olan Çağdaş Toprak (Kırıkhan )Hatay da orta halli bir ailenin 5. Çocuğu olarak dünyaya geldi. Müziğe olan eğilimi ve merakı çok küçük yaşlarda, babası, amcası ve dedesinden yani aile büyüklerinin müzikli sohbetlerinde duyduğu ezgilerle başladı.

İlk orta ve lise eğitimini Kırıkhan da tamamladı ve 1995 yılında yurtdışına çıktı. Sırasıyla Yunanistan, Almanya, Fransa ve hala yaşamakta olduğu İsviçre`de bulundu. Her gittiği ülkede müzikle uğraşmayı sürdüren Çağdaş Toprak değişik müzik grupları kurdu, değişik dillerde şarkılara yer verdiği ilk solo albümü Asi Sevdalar’ı  yayımladı ve Meral isimli şarkısına da klip çekti..

5 yıl aradan sonra uzun bir süredir üzerinde çalıştığı yeni projesi ‘’Renkler’’ de Nail Yurtsever, Cem Tuncer, Ercüment Orkun ve Oner Gerçek ile birlikte çalıştı. Renkler 2013 Ağustos ayı içerisinde raflarda ki yerini alacak.. 

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template