♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Camille Claudel 1915

Gelmiş geçmiş en yetenekli kadın heykeltıraşlardan birinin içsel karmaşasını inceleyen “Camille Claudel 1915”, 32. İstanbul Film Festivali’nden sonra 26 Temmuz’da gösterime giriyor...

1915’te, kış ayazında, Camille Claudel eğilip yerdeki bir taşı alır ve dikkatle inceler. Sanki işine yoğunlaşmış bir heykeltıraştır izlediğimiz; zihninde basit bir taşı yepyeni bir şeye dönüştürüyor gibidir. Ama sonra taşı atar, bir daha da sanata dönmez. Ailesi akıl hastanesine kapatılmasının hayrına olacağına karar kılmıştır. Film boyunca Camille’in bir sanatçı olarak kabul görmeyi, anlayışla karşılanmayı ummasını izler, sevgili yazar kardeşi Paul Claudel’in onu ziyaret etmesini beklediğine tanık oluruz. 

İsa’nın Yaşamı, İnsanlık ve Flanders ile tanıdığımız Bruno Dumont’un yazıp yönettiği film, ilk gösterimini Berlin’de yapmış ve gezdiği festivallerde sürekli ilgi odağı olmuştu... Juliette Binoche’un performansıyla anılan kadroda Jean-Luc Vincent, Robert Leroy, Emmanuel Kauffman, Marion Keller, Armelle Leroy-Rolland ve Myriam Allain de yer alıyor. 

“Şansa bakın, Camille Claudel´in hastaneye yatırılışıyla ilgili bir kitap okuyordum ki bunu Juliette’le aynı yaştayken yaşadığını öğrendim. Beynimde bir şimşek çaktı, işte bu, dedim. Hayatı hakkında, hastaneye yatırılışı hakkında tıbbi kayıtlar hariç hiçbir şey bilmemek hoşuma gitti. Elimde hiçbir şey olmaksızın bir senaryo yazmak da öyle.” sözleriyle not düşüyor Bruno Dumont, filmin ortaya çıkış öyküsünü... Aslında üzerine fazla söze de gerek yok... Dumont ve Binoche ortaklığından ne çıksa izleriz zaten ama Claudel faktörüyle daha da fazla artıyor o istek... Maalesef tek kopyayla gösterime girmiş gibi yapacak, Anadolu izleyicisi mahrum kalacak ama aklınızda bulunsun, denk gelirseniz kaçırmayın...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template